به روز شده در: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
«احمدرضا درویش» قصد دارد مجموعه تلویزیونی «فصل قلندران» را که یک سریال داستانی و تاریخی است در 104 قسمت بسازد.
کد خبر: ۴۰۳۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴ - 27June 2020

«احمدرضا درویش» سریال می سازد/ «فصل قلندران» روایت دلاوری های خالو حسین در مبارزه با استعماربه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «فصل قلندران» که احمدرضا درویش قصد دارد آن را کارگردانی کند، قصه ای در عصر صفویه است که در جنوب کشور و حاشیه خلیج فارس می گذرد.

این سریال داستانی و تاریخی در 8 فصل 13 قسمتی که هر قسمت 60 دقیقه زمان دارد ساخته خواهد شد و برای نگارش فیلمنامه این اثر 6 ماه تحقیق شده است. همچنین مدت نگارش فیلمنامه 18 ماه بوده و 4 نویسنده فیلمنامه این اثر را به نگارش درآورده اند.

در سال 1031 هجری قمری «خالو حسین دادور»، کهن‌سالترین ساکن جزیره هرمز همراه با فرزندان، نوه ها، نبیره ها و اقوام خود در یک سفر جمعی عازم دریا شده اند. همراهان خالو حسین همه ماهیگیر و صیاد مروارید هستند. خالو حسین بر روی عرشه کشتی بادبانی، در بستر دراز کشیده و کودکان صیاد مروارید، دور او حلقه زده اند. خالو حسین با سیمایی حاکی از یکصد و بیست و پنج سال تجربه های تلخ و شیرینی، خاطرات گذشته را مرور می کند.

نوه ها، نتیجه ها و نبیره های خالو حسین، مبهوت، به سخنان خالو حسین گوش می دهند. صدای خالو حسین، در پیچ و تاب بادبان ها می پیچد. خالو حسین دادور، به یکصد و بیست سال قبل اشاره می کند، به دوران پس از استیلای مغولان و تیموریان و آنچه بر ایرانیان گذشته است.

همه رویدادهای فیلمنامه «فصل قلندران» از زبان خالو حسین دلاور روایت می شود. «خالو حسین دادور»، فرزندان ابراهیم پیک دادور است که در کودکی تحت تعالیم پدر خود در دسته صیادان مروارید فعال بوده است. ابراهیم بیک دادور، پدر خالو حسین، تاجر جواهر و مروارید در خطه جنوب بوده که همه اموال و گنجینه جواهراتش توسط پرتغالی ها در هرمز مصادره و به یغما رفته است. خالو حسین با همان سن اندکف صندوقچه حاوی مروارید سفید (مرجانه) یادگار پدرش را در قعر دریا و در لابلای بدنه یک کشتی غرق شده پنهان کرده است.

کشتی مسافری غرق شده، قبل از اشغال هرمز و هنگام بازگشت از سفر حج، توسط کشتی های توپدار پرتغالی به آتش کشیده شده و با مسافرانش که از حج باز می گردند، غرق شده است. حالو حسین اکنون در جوانی در راس گروهی مخفی از مبارزان به کشتی های تدارکاتی پرتغالی شبیخون می زنند و پهنه خلیج فارس را برای آنان نا امن کرده اند.

«احمدرضا درویش» پیش از این در حوزه سینما فعالیت داشته و آخرین فیلمی که ساخته «رستاخیز» نام دارد که به واقعه کربلا می پردازد.

او کارگردانی فیلم های دوئل، متولد ماه مهر، سرزمین خورشید، کیمیا، آذرخش، ابلیس و آخرین پرواز را در کارنامه خود دارد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها