به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۴
توسط سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح؛
تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و کمیته امداد امام خمینی (ره) امضا و نقشه جامع محرومیت‌زدایی کشور رونمایی شد.
کد خبر: ۴۵۵۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰ - 11May 2021

نقشه جامع محرومیت زدایی کشور رونمایی شدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، در مراسمی با حضور امیر سرتیپ دوم «مجید فخری» رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح و «سید مرتضی بختیاری» رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح و کمیته امداد امضا و از نقشه جامع محرومیت‌زدایی کشور رونمایی شد.

امیر سرتیپ فخری هدف از امضای تفاهم‌نامه با کمیته امداد را توسعه همکاری و تعاملات اجرایی، علمی آموزشی و پژوهشی جهت استفاده از امکانات و توانمندی‌های دو طرف دانست.

وی با اشاره به سابقه ۱۰۰ ساله سازمان جغرافیایی در حوزه تولید اطلاعات مکانی اظهار داشت: طی این سال‌ها این سازمان به انبوهی از داده‌ها از ایران و کشور‌های همجوار دست یافته است که این اطلاعات می‌تواند مایه تصمیم‌گیری صحیح نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح با بیان دغدغه معمار کبیر انقلاب اسلامی در تشکیل نهادی برای کمک به محرومان جامعه و همچنین تأکیدات مقام معظم رهبری در این‌خصوص گفت: تلاش مسئولان و نهاد‌های مسئول در کشور، فراهم کردن رفاه بهتر برای هموطنان است و چنانچه اطلاعات دقیقی از گستره جغرافیای کشور و مردم در دسترس نباشد، برنامه‌ریزی‌ها و در نهایت تصمیم‌گیری در این حوزه با مشکل مواجه می‌شود.

امیر فخری موضوع تفاهم‌نامه را پایش فقر و تعیین چگونگی پراکندگی محرومان، استعداد‌ها و ظرفیت‌های مکانی در قالب نقشه جغرافیایی فقر کشور و همکاری علمی پژوهشی ترویجی و اجرایی در زمینه‌های مرتبط با بهره‌برداری از امکانات دو طرف و به اشتراک‌گذاری داده‌های موجود عنوان کرد.

وی برگزاری رویداد‌های فناورانه سمینار‌ها کارگاه‌ها و نشست‌های علمی در سطوح ملی، همکاری در ارائه سرویس‌های مکانی در قالب سامانه‌های تحت وب و انجام تحقیقات و پژوهش‌های مشترک را از دیگر موضوعات تفاهم‌نامه منعقده بین دو سازمان برشمرد.

رئیس سازمان جغرافیایی همچنین بهره‌برداری از توان دو طرف جهت پاسخگویی به نیاز‌های نوآورانه کشور در حوزه فناوری‌های علوم جغرافیایی، ارائه خدمات علمی و اطلاعاتی در زمینه‌های فنی و تخصصی، تولید اطلاعات مکانی و تهیه نقشه‌های موضوعی در مقیاس‌های مورد نیاز کمیته امداد امام خمینی (ره)، تهیه اطلس جغرافیایی محرومیت‌زدایی ۳۱ استان کشور تا سطح روستا‌ها و محلات با اولویت مناطق محروم و مرزی با رویکرد تحلیل فضایی، ارائه مباحث علمی فناورانه و آموزشی مورد نیاز کمیته امداد امام خمینی (ره)، رصد و پایش مخاطرات سکونتگاه‌های انسانی با استفاده از فنون سامانه اطلاعات مکانی، سنجش از دور، طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های تحت وب به‌منظور جمع‌آوری و به اشتراک‌گذاری و ارائه سرویس‌های مکانی مورد نیاز با هدف بهره‌برداری مشترک را از مهمترین تعهدات سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در این تفاهم‌نامه عنوان گرد.

امیر فخری با بیان اینکه تولید نقشه جامع جغرافیایی محرومیت‌زدایی کشور توسط سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح ما حصل اطلاعات و نیازسنجی صحیح کمیته امداد خمینی (ره) بوده است، گفت: با توجه به زیرساخت‌های سازمان جغرافیایی این امکان وجود دارد که از طریق سامانه برخط، تمامی استان‌های کشور از این مزیت برخوردار شده و به اطلاعات و داده‌های دقیقی از جغرافیای مردم در هر خطه دست یابند.

در این مراسم، بختیاری رئیس کمیته امداد نیز اجرای این تفاهم‌نامه را بسیار ارزشمند خواند و خاطرنشان کرد: همکاری در ارائه داده‌های مورد نیاز جهت تولید اطلس محرومیت‌زدایی کشور از بانک اطلاعات نیازمندان، ارائه اطلاعات مربوط به پراکندگی مکانی نیازمندان به سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، همکاری در تحلیل و تدوین راهبرد‌های تعدیل و برون‌رفت از پدیده فقر و پیگیری جهت دریافت اطلاعات مرتبط با فقر از دیگر سازمان‌ها و ارائه به سازمان جغرافیایی از مهمترین تعهدات کمیته امداد خمینی (ره) در این تفاهم‌نامه است.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار