به روز شده در: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
عسگرپور جزئیات سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را تشریح کرد و گفت:‌ امیدوارم جشنواره در این دوره بسیار سخت کار خود را به درستی پیگیری کند، ما افتتاحیه و اختتامیه به شکل سنتی نخواهیم داشت.
کد خبر: ۴۵۸۲۹۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴ - 24May 2021

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، دومین نشست خبری «محمدمهدی عسگرپور» دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، امروز سوم خرداد در پردیس چارسو محل برگزاری این رویداد سینمایی برگزار شد.

عسگرپور در ابتدای این نشست سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت و اظهار داشت: دوستان ما تلاش زیادی برای فراهم آوردن شرایط برگزاری جشنواره کردند که اگر تعداد حاضر در این رویداد را معرفی کنم، همه متوجه خواهند شد، تلاش زیادی با کمترین امکانات صورت گرفته است، واقعیت این است که امکانات ما زیاد نبوده است.

وی درخصوص بخش‌های رقابتی این دوره جشنواره جهانی فجر عنوان کرد: بخش‌های رقابتی جشنواره در قالب دو بخش اصلی سینمای سعادت و جلوه‌گاه شرق برگزار می‌شود. در بخش سینمای سعادت، فیلم‌های «حافظ برادر» از ترکیه، «کوهستان جادویی» از هلند، «گذار» از ژاپن، «اگر باد بایستد» از ارمنستان، «عوامل انسانی» از آلمان، «هلن» از فنلاند، «نور طبیعی» از مجارستان، «ما اینجاییم، ما نزدیکیم» از اوکراین، «معجزه» از کره جنوبی، «بن‌بست» از اسلوونی، «جزیره دروغ» از اسپانیا، «بهداشت اجتماعی» از کانادا و سه فیلم از ایران، شامل «میجر»، «شهربانو» و «گیسوم» به رقابت می‌‌پردازند.

جزئیات جشنواره جهانی فیلم فجر تشریح شد/ جشنواره بدون افتتاحیه و اختتامیه

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: در بخش جلوه‌گاه شرق هم فیلم‌های «200 متر» از اردن، «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از افغانستان، «انیما» از چین، «در سایه» از ترکیه، «در کنار دریا» از ژاپن، «به زیر آسمان و زمین» از فرانسه، «من به آتش نمی‌زنم» از کره جنوبی، «جاده‌ای به بهشت» از قرقیزستان، «سلما» از عمان و سه فیلم ایرانی «سیارک»، «صحنه‌زنی» و «افسانه بناسان، غول چراغ جادو» رقابت می‌کنند.

عسگرپور درباره سهم آثار مستند در جشنواره امسال افزود: در بخش مستند زیره ذره‌بین که همواره قابل توجه مستندسازان بوده است، سعی شده مستندهای خوبی جمع شود. «شهر فلینی» از ایتالیا، «استعداد» از ایتالیا، «حقایقی درباره زندگی شیرین» از ایتالیا، «واپسین و نخستین انسان‌ها» از ایسلند، «خطای کوچک در ماتریس» از آمریکا، «شنا تا به آنجا که آبی می‌شود دریا» از چین، «شهامت» از آلمان و سه مستند ایرانی «روزگار بلور»، «ایساتیس» و «زمزمه‌های گمشده در دوردست» در این بخش حضور دارند.

وی ادامه داد: در بخش «شاخه‌های زیتون»‌، فیلم‌های «۲۰۰ متر» از اردن، «دیوار صوتی» از لبنان، «سلما» از عمان، «جاده آسمان» از سوریه و «به زیر آسمان و زمین» از فرانسه در کنار سه فیلم ایرانی «فرزندان شب»، «هجده هزارپا» و «برادرم نادعلی» به نمایش درمی‌آید.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به بخش «مرور سینمای دانمارک» در این دوره از جشنواره از نمایش شش فیلم مطرح از سینمای دانمارک در این بخش خبر داد. «ارنا در جنگ» ساخته هنریک روبن گینز، «گاتربی» ساخته اولریش تامسن، «سواران عدالت» ساخته آن درس توماس ینسن، «شرطه» ساخته فردریک لوییس وید و آن درس الهولم، «آخر الزمان» ساخته یوناس کاروپ یورت و «عمو» ساخته فرل پیترسن از جمله آثاری هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

جزئیات جشنواره جهانی فیلم فجر تشریح شد/ جشنواره بدون افتتاحیه و اختتامیه

عسگرپور در ادامه گفت: در بخش جشنواره تلاش شد برجسته‌ترین فیلم‌ها که در جشنواره‌های معتبر دنیا مطرح شده بودند و سینما دوستان احتمالاً اسم آن‌ها را شنیده‌اند، به نمایش دربیایند. «دختر آبی»، «بوتاکس» و «دشت خاموش» سه فیلم ایرانی این بخش هستند و فیلم‌های «تعادل» از ژاپن، «خاطرات محاصره» از روسیه، «ارنا در جنگ» از دانمارک، «هراس» از بلغارستان، «گزارش نهایی» از مجارستان، «خوراک عزا» از ترکیه، «هرگز گریه نمی‌کنم» از لهستان، «کم پیدایی» از فرانسه، «صدسال به این سال‌ها» از آلمان، «آقای باخمن و کلاس درس او» از آلمان، «یک جای معمولی» از انگلیس، «بر فراز دریا» از چین، «پدر ما» از ایتالیا، «پس از مرگ» از مجارستان، «احساسات» از روسیه، «سوپرنوا» از لهستان و «گودال» از لیتوانی در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

وی در ادامه به بخش ژانر معاصر اشاره کرد و گفت: قبلا این سابقه در برگزاری جشنواره جهانی فجر وجود داشت که فیلم‌های متعلق به یک ژانر مورد توجه قرار می‌گرفت. امسال هم در این بخش پنج فیلم اکران خواهد شد. پنج فیلم سینمایی «گاتربی»، «موفقیت بزرگ»، «سیرک پرنده»، «شیفت» و «خداحافظ اتحاد جماهیر» فیلم‌های خارجی هستند که در بخش فیلم‌های ژانر معاصر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهند آمد.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه به معرفی فیلم‌های بخش نمایش‌های ویژه پرداخت و گفت: شش فیلم در بخش نمایش‌های ویژه سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده می‌روند. «۲۰۰ متر» از اردن، «هیولا» از ایرلند، «لیتوانیای نوین» از لیتوانی، «در باز» از آلبانی، «قصه‌های درختان بلوط» از اسلوونی و «پدر» از بلغارستان از جمله آثاری هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

عسگرپور گفت: بخشی که در طول دوره‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است، نمایش فیلم‌های کلاسیک‌ مرمت‌شده است و فیلم‌خانه ملی در کشور ما تلاش زیادی در همراهی با این بخش از جشنواره فجر داشته که در جشنواره‌های قبل، تعدادی از این آثار به نمایش درآمده و دبیرخانه جشنواره جهانی فجر در این زمینه با کشورهای دیگر هم ارتباط برقرار کرده است. امسال از چند کشور در این بخش فیلم‌هایی خواهیم داشت، برخی از این فیلم‌ها شاید برای برخی سینمادوستان آثاری معروف باشد. مثل «نان روزانه ما» و یا «چهارصد ضربه » که در تاریخ سینما فیلم‌های معروفی هستند و نام آنها زیاد شینده شده و این بار با نسخه مرمت‌شده یا کیفیت بالای آن‌ها مواجه هستیم.

جزئیات جشنواره جهانی فیلم فجر تشریح شد/ جشنواره بدون افتتاحیه و اختتامیه
وی در توضیح ترکیب فیلم‌های این بخش افزود: فیلم «بدوک» ساخته مجید مجیدی، «آن سوی آتش» ساخته کیانوش عیاری، «دختر لر» ساخته اردشیر ایرانی و «سفر سنگ» مسعود کیمیایی فیلم‌های ایرانی این بخش هستند. در این بخش یک فیلم هم مرمت‌شده که تماشای آن می‌تواند جالب باشد. «ایران پرشیای جدید» اولین فیلم رنگی است که در ایران فیلمبرداری شده و تصاویر درجه‌یکی از ایران در آن وجود دارد و توصیه می‌کنم حتما این آثار را ببینید. تعدادی فیلم هم از سینمای سوئیس خواهیم داشت که توانستیم با همکاری مراکزی در آن کشورها به دست بیاوریم. زحمت فیلم‌های ایرانی را عمدتا فیلم‌خانه ملی بر عهده داشته است.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه به معرفی داوران بخش‌های مختلف پرداخت و گفت:‌ در بخش مسابقه بین‌الملل میریانا کارانوویچ از صربستان، بریلانته مامندوزا از فیلیپین، لیلا پاکالنینا از لتونی، اِلما تاتاره‌گیج از بوسنی و هرزه‌گوین، مورتن کاوفمان از دانمارک حضور دارند و در کنار آن‌ها فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری از سینمای ایران حضور خواهند داشت.

عسگرپور با اشاره به بخش جلوه‌گاه شرق ادامه داد: در بخش جلوه‌گاه شرق،‌ فاطما الرماهی از قطر، دیانا آشیموا از قزاقستان، مارینا گلبهاری از افغانستان، محمود فاضل جوشکون از ترکیه و مستانه مهاجر از ایران به داوری آثار می‌پردازند.

وی با اشاره به بخش فیلم‌های اول دینا یوردانوفا از بلغارستان، لورِتا گاندولفی از ایتالیا و مرتضی فرشباف از ایران را به‌عنوان داوران این بخش معرفی کرد. آیلین تاشچیان از ترکیه، جووانی ویمرکاتی از ایتالیا و امید روحانی از ایران داوران فیپرشی در این دوره از جشنواره خواهند بود. داوری بخش نتپک را هم ایتالو اسپینلی از ایتالیا، آنِ دمی ژِروئه از استرالیا و فرهاد توحیدی از ایران برعهده دارند.

دبیر جشنواره ادامه داد: در بخش بین‌الادیان نیز مگالی فان‌ریت از فرانسه، مِجیمای پرِگاسام از هند و حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی از ایران آثار را داوری خواهند کرد. از رویدادهایی که در طول چند سال گذشته مورد توجه مخاطبان و باشگاه مخاطبان بوده، کارگاه‌های تخصصی جشنواره است که امسال هفت کارگاه بین‌المللی و ۱۴ کارگاه با حضور فیلمسازان مطرح ایرانی خواهیم داشت. زینپ آتاکان از ترکیه، فردریک میر از سوئیس، فرانتس رودنکیرشن از آلمان، فولکر شلوندورف از آلمان، کارن شاه‌‌نظرف از روسیه، ژاکو ون دورمال از بلژیک و استفان واربک از ایرلند شمالی؛ هفت سینماگری هستند که در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهمان جشنواره سی‌وهشتم می‌شوند.

جزئیات جشنواره جهانی فیلم فجر تشریح شد/ جشنواره بدون افتتاحیه و اختتامیه

عسگرپور افزود: مهران کاشانی، کیانوش عیاری، رضا میرکریمی که جا دارد از ایشان بابت دبیری جشنواره در دوره‌های گذشته تشکر کنم، نرگس آبیار، محمود کلاری، جواد طوسی، مجید مجیدی، فردین خلعتبری، مصطفی احمدی‌، کامیار محسنین، شهرام مکری، مجید برزگر، تورج اصلانی، رضا کیانیان از ایران مستر کلاس خواهند داشت.

وی ادامه داد: اکران فیلم‌های این دوره از جشنواره از روز چهارشنبه پنجم خردادماه شروع می‌شود، از فردا سه‌شنبه هم از ساعت ۹ صبح، بلیت‌فروشی شروع می‌شود و سامانه سینماتیکت در این حوزه فعال است. سهمیه‌ای برای اعضای باشگاه مخاطبان، صاحبان آثار، منتقدان و مردم تدارک دیده شده است. اکران فیلم در بیش از 311 سانس، در چارسو خواهیم داشت، سینمای روباز کانون، هر روز با دو سانس میزبان مخاطبان جشنواره است. دو سالن سینما آزادی هم امسال به ترکیب سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره اضافه شده‌اند که با ظرفیت ۳۰۰ نفر میزبان علاقه‌مندان خواهند بود.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: بازار فیلم این دوره از جشنواره هم به شکل مجازی برگزار می‌شود و تعداد ۶۰ پکیج در آن خواهیم داشت. اساسا فیلم‌های ایرانی در بازار به نمایش درخواهند آمد. کسانی می‌توانند از پلتفرم‌ استفاده کنند که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند و پلتفرم‌ برای استفاده برای همه در دسترس نیست. عرصه‌ای کاملا مشخص با شرکت‌کنندگان مشخص است.

عسگرپور در پایان این نشست مجازی گفت:‌ امیدوارم جشنواره در این دوره بسیار سخت کار خود را به درستی پیگیری کند، ما افتتاحیه و اختتامیه به شکل سنتی نخواهیم داشت؛ افتتاح جشنواره با یک نمایشگاه پوستر در روز اول خواهد بود که نمایشگاهی از پوسترهای فیلم‌های دهه ۶۰ و ۷۰ و فیلم‌های مطرح کشور کوبا خواهد بود و نسخه مرمت‌شده فیلم آقای عیاری هم در همان روز به نمایش درخواهد آمد. امیدوارم این جشنواره تجربه‌ای موفق برای رویدادهای دیگر باشد.

انتهای پیام/  121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار