به روز شده در: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳
رویترز:
دیپلمات‌های غربی به یک رسانه انگلیسی گفته‌اند نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در نشست آتی شورای حکام آژانس اتمی دنبال صدور قطعنامه علیه ایران نیستند.
کد خبر: ۴۶۰۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴ - 04June 2021

شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران قطعنامه صادر نمی‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، منابع خبری مدعی شده‌اند انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا به دنبال صدور قطعنامه علیه ایران در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس اتمی نیستند.

خبرگزاری رویترز امروز جمعه نوشته صدور چنین قطعنامه‌ای به تشدید تنش‌ها میان ایران و کشور‌های غربی منجر می‌شد و می‌توانست گفتگو‌های جاری در وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام را با مخاطراتی مواجه کند.

در دور قبلی نشست ۳۵ عضو شورای حکام، نمایندگان سه کشور اروپایی با همراهی آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که در آن از ایران انتقاداتی به عمل آمده بود را آماده کرده بودند.

با این حال، پس از آنکه «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قصد خود برای انجام گفتگو‌های جدید با ایران خبر داد کشور‌های غربی این قطعنامه را پس گرفتند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید فصلی خود درباره اجرای توافق هسته‌ای ایران مدعی شده بود که این گفتگو‌ها نتیجه‌بخش نبوده و ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف‌شده در چند سایت این کشور خودداری کرده است. این گزارش، روز ۳۱ مه (۱۰ خردادماه) در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت.

یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: «گزارش آژانس در ۳۱ مه را صرفاً به دلیل ادامه داشتن گفتگو‌های برجام نمی‌توان نادیده گرفت، اما صدور قطعنامه در حال حاضر محتمل نیست.»

پنج دیپلمات دیگر هم گفتند که قطعنامه‌ای در این خصوص صادر نخواهد شد و تنها کشور‌های عضو شورای حکام اقدام به صدور بیانیه‌های جداگانه خواهند کرد.

یک دیپلمات که تبعه یکی از کشور‌های موافق صدور قطعنامه است گفت: «باید بیانیه‌های شدیداللحنی صادر شوند. آن‌ها (ایرانی‌ها) تعهداتی دارند و باید به آن‌ها عمل کنند.»

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشور‌های اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشور‌های اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن ۵ گام برای کاهش تعهدات، سرانجام ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشور‌های موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ ۲۴ ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین‌المللی اجازه دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می‌دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه ایران بازرسی‌های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها