به روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:
آیت‌الله «علم‌الهدی» گفت: حجاب عاملی است که هم جریان مقاومت در برابر کفر را در نسل اسلامی حفظ می‌کند و هم جریانی است که دروازه همه ارزش‌های دین است و با حفظ حجاب، ارزش‌های دیگر دین در جامعه حفظ می‌شود.
کد خبر: ۴۶۶۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳ - 12July 2021

به گزارش دفاع‌پرس از مشهد، آیت‌الله «سیداحمد علم‌الهدی» امروز در همایش «حماسه حجاب» که به مناسبت سالروز قیام مسجد گوهرشاد و قتل عام مردم توسط طاغوت رضاخانی در تالار قدس حرم امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار داشت: این عزیزان مظلومانه به شهادت رسیدند و اثر شهادت آن عزیزان امروز در تمامی مظاهر اسلامی خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: هنوز خواهران و برادرانی حضور دارند که آن جنایت نابکارانه را به ذهن سپرده‌اند که در تاریخ شفاهی نقل می‌کنند ولی متأسفانه جزئیات دقیقی در اتفاق کشف حجاب اجباری، محسوس نیست. برادر بزرگ من در آن زمان حضور داشت که نقل می‌کرد از همان فلکه قدیم، بانویی بود که از دست مأموران رضاخانی فرار می‌کرد و پاسبان نیز او را تعقیب می‌کرد، چادر او را کشید که چادرش از سرش کشیده شد و آن بانو دو دستی روسری خودش را گرفته بود تا موهایش دیده نشود، آن پاسبان با چنان شدتی روسری او را کشید که قسمتی از گیسوانش به همراه روسری کنده شد و مردم نیز فقط می‌توانستند تماشا کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که وقتی یک عنصر نابکار چنین کاری انجام بدهد، نشان از بی‌غیرتی و بی‌تفاوتی اوست تا مزدوران بریتانیا بر ایران مسلط شوند، خاطرنشان کرد: مسئله حجاب آنقدر اهمیت داشت که عزیزان ما جان‌برکف در مقابل مزدوران رضاخانی ایستادگی کردند تا خدشه‌ای به حجاب زنان مسلمان وارد نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اهمیت حجاب در جامعه گفت: اگر بنا شد حجاب از بین برود، تمام ارزش‌های دینی از بین خواهد رفت و اگر بنا شد حجاب در جامعه کم‌رنگ شود، جریان‌های دینی در مقابل کفر و استکبار از بین می‌رود. حجاب عاملی است که هم جریان مقاومت در برابر کفر را در نسل اسلامی حفظ می‌کند و هم جریانی است که دروازه همه ارزش‌های دین است و با حفظ حجاب، ارزش‌های دیگر دین در جامعه حفظ می‌شود.

وی با بیان این‌که این واقعیت را دشمن در عنصر نابکارانه خود ایجاد کرد و مزدور جلادی همچون رضاخان را به این کار گمارد، تصریح کرد: درک این موضوع برای ما سخت است، نیت تنها این نیست که یادآور شهدا شویم بلکه امروز باید این واقعیت را درک کنیم که چطور و چگونه در خانه خدا، خون ریخته شد و عده‌ای در مقابل کشف حجاب ایستادگی کردند تا حجاب و عفت را حفظ کنند.

علم‌الهدی اضافه کرد: زن در منطق اسلام و در منطق فمینیست دو جریان متضاد هستند، اختلاف زن و مرد تنها در جنسیت نیست که بخواهیم بر این مبنا زن و مرد را از هم جدا کنیم؛ هر دو موجودی هستند که مخلوق خداوند هستند و خدا این دو جنس را خلیفه‌الله قرار داده که در اجرای وظیفه خلیفه الهی، هر دو استعداد و توانمندی‌هایی دارند که خداوند در برابر این توانمندی‌ها، وظایفی را نیز تعریف کرده است.

عضو خبرگان رهبری افزود: انسان بر دو نوع زن و مرد تقسیم‌بندی شده است. مرد به‌عنوان خلیفه‌الله برای یک سلسله وظیفه انسانی آفریده شده و زن نیز به همین‌گونه است. یک تفاوت در استعداد، یک تفاوت در نوع و یک تفاوت در توانمندی است که این تفاوت بر حسب وظایفی است که زن و مرد برای آن خلق شده‌اند.

وی بیان داشت: انسانیت، بنایی است که مسئله اجرای عدالت و تمام برنامه‌های مختلف انسانی و مدیریت‌های خشن زندگی باید به وسیله جنسی انجام بگیرد که هم تخصصش را دارد و هم توان جسمی‌اش را، از آن طرف کارهای ظریف احساسی و حتی عقلانی باید به وسیله عنصری انجام بگیرد که او نیز دارای امکانات و استعدادهای ذاتی و وجودی برای انجام آن است.

علم‌الهدی با بیان این‌که در بنای انسانی چه در اجتماع و خانواده و چه بنای فردی، اصول سفت‌کاری زندگی به عهده مردان و اصول تربیتی و ظریف زندگی به عهده زنان است، گفت: زن و مرد برحسب استعداد خدادادی این مسؤولیت را باید انجام بدهند، نمی‌شود گفت چون زن و مرد انسان هستند پس هر دو باید یک کار را انجام بدهند.

وی تأکید کرد: پروردگار بر اساس ماهیت ربوبی وظایف این دو جنس را تعیین کرده است که برای ساختن بنای انسانی لازم است، این ارزشی برای زن نیست که بگوییم زن بیاید و کار مرد را بکند همانطور که وقتی به یک مرد می‌گویی همانند بانوان باش، ناراحت می‌شود، زن نیز در جواب اینکه همانند آقایان باشد، باید احساس ناراحتی کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این‌که همه فعالیت‌ها در خانواده و جامعه از جنس سخت نیست، ادامه داد: بخشی از این فعالیت‌ها از نوع ظرافت‌کاری است که ما در وجود حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) مشاهده کردیم. آن جایی که حضرت زینب (س) قیام می‌کنند و در مقابل یک عنصر ناپاک همچون یزید حرف می‌زنند، امام زمانش می‌ایستد و ایشان خطبه ایراد می‌کند به خاطر اینکه آن پایگاه، پایگاه زن است. آن جایی که در یک تهاجم به خانه امیرمؤمنان (ع)، مولا می‌نشیند و صدیقه اطهر (س) در مقابل قرار می‌گیرد چون پایگاه، پایگاه زن است زیرا انقلاب به دست زن انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که حقوق زن و مرد در عرصه زندگی خانوادگی و فردی برابر است و تنها وظایف آنها متفاوت است، تصریح کرد: برابری به معنای یکسانی نیست. وقتی می‌گویند زن و مرد برابرند، یعنی در نبوغ فکری برابرند. هر نوع حقوقی که مرد در شئون اسلامی دارد، زن هم داراست منتهای مطلب زن باید در شکل و وظایف خود در این عرصه وارد شود و مرد نیز به همین‌گونه از این جهت نمی‌شود کار مرد را زن انجام دهد و کار زن را مرد، این نظر اسلام در مقابل فمینیست است.

علم‌الهدی با بیان این‌که برابری در حق و حقوقات مرد و زن است اما به معنای یکسانی نیست، یادآور شد: زن و مرد دو موجود هستند که خداوند برای آنان مسؤولیت‌های متفاوتی تعریف کرده است که در اصل، تفاوت در جنسیت نیست از این رو تکالیف و وظایف بر اساس همین نوع تقسیم می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نبوغ افراد تابع تکالیف آنان است و نقش زن و مرد در زندگی با هم متفاوت است که برحسب استعداد، قدرت و سرمایه‌های وجودی آنان تعیین می‌شود، حتی در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی نیز در بعضی موارد زنان باید وارد عرصه بشوند و مشکلات را حل کنند، این مسئله را مطرح کردم تا به‌عنوان یک سند ثبت شود.

امام جمعه مشهد با بیان این‌که حجاب یک فرهنگ است که یک بانو و مرد تشخیص می‌دهد که می‌خواهد با حجاب باشد یا نه، اضافه کرد: این کار زور و جبر نیست اما دو مسئله وجود دارد، مسئله اول حجاب و مسئله دوم بی‌حجابی است. حجاب یک جریان اعتقادی، فکری و باورمندی نسبت به معاد، خدا و رسول خداست که افراد باید از نظر فکری و اعتقادی حجاب را انتخاب کنند نه اینکه تحمیل بشود اما این غیر از مسئله بی‌حجابی است، بی‌حجابی در جامعه، یک ناهنجاری اجتماعی است.

علم‌الهدی با تأکید بر این‌که بی‌حجابی به‌عنوان یک ناهنجاری اجتماعی نسل جوان را فاسد می‌کند، متذکر شد: در مسئله حجاب نمی‌شود اعمال زور کرد اما مسئله بی‌حجابی در جامعه یک ناهنجاری اجتماعی است که باید با آن مبارزه کرد یعنی اگر جریان نابهنجاری در جامعه رواج پیدا کند، در این جامعه نسل جوان فاسد می‌شود و در هیچ عرصه‌ای پیشرفت ماندگار نخواهد داشت.

وی افزود: پیشگیری از بی‌حجابی در جامعه، پیشگیری از یک ناهنجاری است نه وادار کردن بی‌حجاب به حجاب، اگر بنا شد بانویی که اعتقادی به این مسئله ندارد، عرصه جامعه را به خطر بیندازد، نظام اسلامی باید جلو او بایستد و شما نیز باید در مقابل این ناهنجاری در جامعه ایستادگی کنید تا نسل جوان جامعه در آرامش پیشرفت کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: در حرم امام رضا (ع) مراقب این جریان باشید زیرا شما در برابر امام هشتم (ع) مسئول هستید، ان‌شاءالله خانواده‌های ما با عنایت امام رضا (ع) مراقب این ناهنجاری باشند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار