به روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:
حجت الاسلام شهریاری با بیان اینکه جنگ گزینه مناسبی نیست، گفت: فقط گفت‌وگو با حضور همه اقوام و طرف‌های درگیر، راه حل افغانستان است.
کد خبر: ۴۶۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸ - 22July 2021

گفت‌وگو با حضور همه اقوام راه حل افغانستان استبه گزارش گروه اخبار  داخلی دفاع‌پرس به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با مولوی خداداد صالح رئیس شورای علمای ولایات غربی افغانستان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این گفت‌وگو مولوی خداداد صالح به شرح سو قصدی که اخیراً به ایشان شده بود پرداخت و گفت: مبارزه ما برای اسلام و در راه اسلام است که نوعی عبادت محسوب می‌شود و این گونه حوادثی که در این مسیر رخ می‌دهد را به جان می‌خریم.

وی با بیان اینکه افرادی که به وی سو قصد کردند وهابی بودند، به وضعیت کنونی شهر هرات اشاره کرد و گفت: وضع کنونی هرات چندان مناسب نیست اکنون این شهر در جنگ و ناامنی قرار دارد.
وی با تأکید بر پایان جنگ و ایجاد صلح در افغانستان، اظهار داشت: جنگ و درگیری راه حل افغانستان نیست.

دکتر شهریاری نیز در این گفتگو ضمن جویای احوال ایشان و آرزوی سلامتی، اظهار داشت: شما از جمله افرادی هستید که نقشه‌های شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خوبی برای مردم مطرح کردید و آنان را آگاه کردید. شما از علمای روشنگر افغانستان هستید.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز امیدواری کرد هرچه سریع‌تر این درگیری‌ها خاتمه پیدا کند و با گفتگو به یک صلح پایدار و امنیتی که واقعاً در شأن مردم افغانستان است برسیم.

وی با اشاره به اخراج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان اظهار داشت: این مسئله یک دستآورد بزرگ است و باید از این فرصت استفاده کرد و طرف‌های درگیر باید به این بلوغ فکری برسند که با جنگ نمی‌توان چیزی را حل کرد اگر با جنگ می‌شد چیزی را حل کرد آمریکا، اتحاد جماهیرشوروی و انگلیس در افغانستان موفق می‌شدند.

شهریاری با بیان اینکه جنگ گزینه مناسبی نیست، اظهار داشت: فقط گفتگو با حضور همه طرف‌های درگیر و اقوام، راه حل افغانستان است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: طالبان بخشی از افغانستان هستند نه همه آن و باید بدانند که با زیاده خواهی چیزی حل نمی‌شود.

شهریاری توصیه کرد: در شورای علما این مسئله مطرح شود که این درگیری‌ها یک درگیری سیاسی است و مطلقاً نباید این مسئله به اختلافات قومی و مذهبی کشیده شود.

وی با تأکید بر وحدت همه گروه‌ها و اقوام افغانستان، اظهار داشت: وحدت بین گروه‌ها و اقوام افغانستان باید حفظ شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پایان از خداداد صالح دعوت کردند در کنفرانس وحدت سال جاری به عنوان یکی از سخنرانان حضور داشته باشند.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار