به روز شده در: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
وزیر ارشاد:
صالحی تضعیف وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی را به معنای کاهش اقتدار حاکمیت در حوزه فرهنگ عنوان کرد و از مدیران و معاونانش خواست در ادامه راه مانند گذشته همکاری کامل با نفرات بعدی داشته باشند.
کد خبر: ۴۷۱۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵ - 11August 2021

تضعیف وزارت ارشاد به معنای کاهش اقتدار حاکمیت در حوزه فرهنگ استبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، سید عباس صالحی وزیر ارشاد شامگاه (سه‌شنبه ۱۹ مرداد) در دیدار با معاونان، مدیران و مسئولان وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه آن ضمن قدردانی از زحمات آن‌ها در چهار سال گذشته، اظهار داشت: وقتی موضوع برگزاری این نشست مطرح شد به دلیل اینکه از حضور در چنین نشست‌های مناسکی و تشریفاتی پرهیز می‌کنم در ابتدا قصد حضور نداشتم، زیرا معتقدم دوستان و همکاران وقت‌های مفیدی دارند که می‌تواند برای کار‌های دیگری ثمربخش باشد.

وی افزود: اما چیزی که مرا برای حضور در این نشست متقاعد کرد چند نکته بود که نکته اول آن اینکه به صورت حضوری و گرم از زحمات معاونان و مدیران ستادی و استانی تشکر کنم.

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به برخی اتفاقات در چهار سال گذشته افزود: در این مدت مدیران استانی و معاونان در شرایط سختی بودند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همیشه شرایط سختی داشته، اما در این مدت سال‌های سخت‌تری داشت و به سهم خود وظیفه دارم از همه معاونان و مدیران تشکر کنم.

صالحی با اشاره به منابع بودجه‌ای و مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شرایط قابل توجهی در زمینه هزینه‌ها در این مدت داشتیم که تورم، شرایط سخت منابع مالی کشور، کرونا و ... نیز بر آن تاثیرگذار بود. به عنوان مثال وقتی به آمار‌ها با نگاه مقایسه‌ای توجه می‌کنیم، در می‌یابیم که تفاوت قابل توجهی در سال ۹۷ و ۹۹ وجود دارد. در حوزه هنر‌های نمایشی در سال ۹۷ تعداد مجوز‌های اجرا ۷ هزار و ۱۹۶ اجرا بود و این رقم در سال ۹۹ به یک هزار و ۲۶۵ اجرا رسیده است. حتی در حوزه تماشاگر هم تاثیرگذار بوده، مثلا در سال ۹۷ تعداد تماشاگر هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و در سال ۹۹ یک میلیون و ۱۷۶ هزار نفر. در حوزه‌های مختلف موسیقی، سینما و ... هم چنین بوده است.

وی در عین حال تصریح کرد: مجموعه این بار سنگین، کاهش فعالیت‌ها را منجر می‌شد که ذینفعان ما را هم درگیر کرد و بار این اتفاقات بر دوش معاونان بود.

صالحی در ادامه به رویکرد‌های این دوره از فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: جریان خدمت به نظام، کشور و فرهنگ، جریان مداومی است و ما به عنوان میهمان می‌آییم و می‌رویم و دوستان هم انصافا میزبانی خوبی از من داشتند. این تغییرات طبیعی است و باید کاری کرد گام‌های بعدی موثرتر و متکامل‌تر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اولین رویکرد برنامه گرایی بود. اینکه نیاز به برنامه میان مدت و حتی بلند مدت داریم. به ۹ کلان برنامه‌ای که تدوین شد، التزام داشتم و در گفتگو‌هایی که در قالب تجربه نگاری صورت گرفته نگاه من را با همکاران در این دوران نشان می‌دهد که در حال انتشار از سوی روابط عمومی وزارتخانه است.

وی تصریح کرد: بخش دوم برنامه گرایی، برنامه و بودجه است که از زمان صالحی امیری در سال ۹۶ آغاز شد و از سال ۹۷ در قالب فرایندی نسبتا جدی قرار گرفت. کمیته‌های اولیه آن تشکیل شد و من و معاونان در آن حضور داشتیم، زیرا بودجه سالانه به نوعی نقشه یک ساله یک سازمان و نهاد است؛ بنابراین برنامه گرایی میان مدت و سالانه رویکرد اول بود که یکی از مبانی قوام سازمانی است.

صالحی ادامه داد: تمرکززدایی موضوع مهمی در حوزه فرهنگ و هنر است. فضای ظرفیت‌های فرهنگ و هنر در استان‌ها بسیار شتابنده است و باید به طرف رویکرد تمرکز زدایی برویم که در این زمینه هم اتفاقاتی صورت گرفت. مثلا سفر‌های برنامه ای، تفاهم نامه‌های همکاری با استان‌ها و ... از جمله این اقدامات بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فضای مجازی هم خیلی به کمک آمد. مثلا نمایشگاه مجازی کتاب در استان‌ها ۴۰ میلیارد تومان فروش داشت؛ بنابراین مصرف، تقاضا و توزیع و مصرف فرهنگی خود را در گستره فراتهرانی گسترش دادیم.

صالحی گفت: شفافیت رویکرد بعدی در این دوره بود. شفافیت کیمیا است. قدم‌های قابل توجهی در این زمینه برداشته شد. قراردادها، حمایت و ... به طور شفاف اطلاع رسانی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فاصله زیادی با فضای دولت الکترونیک داشتیم، ولی با اهتمام همه معاونان و مدیران اتفاقات خوبی در این حوزه شکل گرفت.

صالحی افزود: وقتی فضای مجازی پدید آمد ما نیاز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دو پیدا می‌کنیم. زیرا بستر حوزه تولید، توزیع و مصرف در حال تغییر است و اگر خود را متناسب با تغییرات جدید نکنیم منجر به انحلال می‌شود؛ بنابراین در این زمینه برنامه تحول در نظر گرفته شد و بستر‌های حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای جدیدی از جمله سامانه‌های فهما، زینو و ... شکل گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تنش زدایی و ایجاد فضای آرام را رویکرد ششم برشمرد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتار تلاطم بوده و ماهیت آن را گرفتار اختلال و وقفه جدی کرده بود و ما نیاز به آرامش جدی داشتیم که این نیاز در سه سطح بود. سطح اول سطح بیرونی بود. حفاظت از این آرامش کار آسانی نبود و همه در این کار کمک کردند. سطح دوم، سطح ذینفعان و هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و ... بود. اینکه ذینفعان ما در این دوره مقدار زیادی همراهی از خود نشان دادند و حداقل در مقابل ما قرار نگرفتند. سطح سوم هم سطح آرامش درون دستگاهی بود. اینکه در فضای داخلی بلندگو‌هایی علیه خود نباشیم؛ بنابراین این رویکرد یک استراتژی جدی بود.

صالحی ادامه داد: توجه به حقوق ذینفعان رویکرد دیگر این دوره بود. با نگاه اینکه پدر خانواده هستیم خود را عائله‌مند در دو بخش کارمندان و ذینفعان دانستیم و با مسئوولیت برخورد کردیم. هر چند مقدورات کشور کم شد، ولی کار‌هایی در این زمینه شکل گرفت که از آن جمله می‌توان به بیمه بیکاری و ... اشاره کرد. هر چند کار سختی بود، ولی اتفاقاتی در این زمینه شکل گرفت. در حوزه صندوق هنر هم اقداماتی انجام شد؛ بنابراین رویکرد این بود که تلاش کنیم اصحاب فرهنگ و هنر را مورد توجه قرار بدهیم.

صالحی افزود: انضباط مالی رویکرد هشتم بود. در انضباط مالی، سازمان‌های فرهنگی هنری بیش از جا‌های دیگر باید سلامت اقتصادی داشته باشد، زیرا اگر غیر این باشد نگاه منفی به آن‌ها ایجاد می‌شود. در این بخش هم تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا مسیر را به طرف حل کردن مسئله‌ها ببریم. در این دوره پرونده‌ای در حوزه بازرسی باقی نماند و دوستان تلاش کردند این مسیر را پیش ببریم. در این دوره حسابرسی موسسات جدی گرفته شد و همه موسسات فضای روشنی از حسابرسی مالی خود پیدا کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مرجعیت سازی این وزارتخانه رویکرد مهم دیگر بود. این که بتوانیم جایگاه آن را در دستگاه‌های دولتی، عمومی و ... ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: هر مقدار بتوانیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان پیشانی حوزه حاکمیتی در بخش فرهنگ نشان دهیم جایگاه آن ارتقا می‌یابد. تضعیف این وزارتخانه تضعیف حاکمیت در حوزه فرهنگ است.

صالحی ادامه داد: در این بخش هم اتفاقاتی صورت گرفت. تشکیل شورای اطلاع رسانی استان ها، شورای هنر و ... از جمله این اقدامات در این بخش بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چابک سازی را رویکرد دهم این وزارتخانه برشمرد و گفت: همه سازمان‌ها لازم دارند که پوست اندازی ساختاری داشته باشند و این زمینه هم، تلاش‌هایی در این دوره صورت گرفت و در حال حاضر سازمان سینمایی، معاونت هنری و معاونت فرهنگی با ساختار همگرا و چابکی همراه است.

صالحی در پایان تصریح کرد: دو نکته دیگر وجود دارد که مرا متقاعد کرد تا در این جلسه حضور یابم. طلب حلالیت یکی از این نکته است. مرگ خیلی نزدیک است و از تک تک شما طلب حلالیت دارم و دومین نکته این بود که تغییر دولت به معنای تغییر نظام نیست؛ بنابراین از همه می‌خواهم حتما همه توان و همت، خیرخواهی و مشورت صادقانه خود را برای مسئولان بعدی قرار بدهید و همان گونه که با صداقت با من همکاری کردید با مدیران آینده هم اینگونه باشید و از صمیم قلب برایشان آرزوی توفیق کنید و با تمام قوا برای آن‌ها کار انجام دهید تا ایران همچنان محفوظ بماند.

در ابتدای این نشست چهار تن از معاونان و مدیران به نمایندگی از دیگر مدیران به سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار