به روز شده در: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۶
قالیباف:
رئیس مجلس با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس برنامه‌ریزی دقیق و عقلانیت با تکیه بر سنت‌های الهی بود، گفت: امروز در اداره جامعه باید با همان روش و اصول برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.
کد خبر: ۴۷۸۹۱۰
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲ - 21September 2021

راه حل مشکلات، تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به تحولاتی که انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته و نیز دوران مبارزات نهضت ۱۵ خرداد پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: در دوران نهضت امام خمینی (ره) همه پارامتر‌های مادی نشان می‌داد که اساسا انقلاب نباید پیروز می‌شد و از همان روز‌های نخست نهضت، از امام (ره) می‌پرسیدند که با کدام طرفدار و با کدام سرباز و با کدام امکانات می‌خواهید قیام کنید؟ درحالی که گفتار و رفتار امام حاکی از اعتماد و اعتقاد حقیقی ایشان به خدا و سنت‌های الهی بود و در حقیقت از همان نقطه، اتکا به فرهنگ جهاد و شهادت جزئی جدایی ناپذیر از انقلاب اسلامی شد.

وی با اشاره به سختی‌های دوران مبارزات انقلاب اسلامی و نیز دوران دفاع مقدس به ذکر خاطراتی تکان دهنده از روز‌های مختلف جنگ تحمیلی پرداخت و افزود: اتکا به سنت‌های الهی یعنی صبر و مجاهدت در راه خدا، هر چند سخت و غیرقابل تحمل باشد، تا آنجا که صف مجاهدین و منافقین از هم جدا شود، البته این مسئله به راحتی که امروز بیان می‌کنیم نبود و نیست بلکه فرایندی بسیار سخت است و به راحتی به دست نمی‌آید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجاهدت در دوران دفاع مقدس در حالی بود که در برهه‌ای نه فقط سیم خاردار بلکه حتی گونی برای سنگرسازی نداشتیم و سختی جنگ و فشار دشمن و آتش بعثی‌ها تا جایی عرصه را سخت می‌کرد که گاهی حتی به حفظ همان سنگری که رزمندگان ما در آن حضور داشتند یا حفظ حتی یک خاکریز راضی بودیم.

قالیباف با اشاره به روز‌های آغاز جنگ تحمیلی و ایستادگی رزمندگان و مردم مقابل دشمن بعثی در مناطق مختلف خوزستان، اظهار داشت: در آن روزها، نه تنها کلاشنیکف نداشتیم، بلکه حتی اسلحه «ژ-۳» نیز بسیار کم بود و مدافعان این کشور فقط با اسلحه «ام. یک» و یا «برنو» مقابل لشکریان صدام ایستادند.

وی بیان کرد: در چنان شرایطی بود که رزمندگان و مجاهدان از مسیر خدا و دفاع در برابر دشمن پا پس نکشیدند و خدا به سبب این مجاهدت‌ها و صبر در آن سختی ها، به ملت ایران پیروزی در جنگ و منزلت و عزت عطا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اتفاقات جنگ‌های احد، حنین، خندق و… را در آیات و روایات خوانده‌ایم و دوران دفاع مقدس را نیز با گوشت و پوست و استخوان درک کرده ایم. بر این اساس است که می‌گوییم که اگر بر سنت‌های الهی پابرجا باشیم، وعده الهی برای پیروزی، وعده‌ای صادق است.

قالیباف اضافه کرد: امروز اگر بقای جمهوری اسلامی را شاهد هستیم به این دلیل است که در برهه‌های مختلف به خصوص دوران دفاع مقدس با اتکا به سنت‌های الهی حرکت کرده ایم.

وی با بیان اینکه سنت‌های الهی طبق آیه قرآن نه تبدیل می‌شود و نه تحویل، تصریح کرد: همان سنت‌ها و قوانین الهی امروز در عرصه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم جاری است و در این عرصه‌ها باید به همان سنت‌ها اتکا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر از سویی شاهد بی‌عرضگی در اداره کشور و از سویی شاهد ناراحتی مردم بودیم، به این دلیل است که به سنت‌های الهی پشت کردیم و در اقتصاد، سیاست، روابط برادرانه و روابط اداری و… می‌خواهیم زمینی عمل کنیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه اگر در اقتصاد هم به سنت‌های الهی و همان اعتقاد رزمندگان دوران دفاع مقدس عمل کنیم، در همین اقتصاد هم فراوانی‌های زیادی وجود دارد، گفت:، اما بدانیم که اگر در محیطی دروغ، ریا و ربا باشد، خدا با هیچ کس عقد اخوت نبسته و در چنین شرایطی خدا به هیچ کس وعده پیروزی نداده است.

وی تاکید کرد: همه باید به این سوال فکر کنیم که آیا در هر بخش و قسمتی که حضور داریم و مسئولیت داریم، رفتار‌ها و باورهایمان شبیه رزمندگان شلمچه آسمانی است یا نه و اگر چنان نیست، چه توقعی داریم که مشکلات را حل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس، برنامه ریزی دقیق و عقلانیت داشتن البته با تکیه و اعتقاد به سنت‌های الهی جزو اصول ما بود، افزود: امروز در اداره جامعه هم باید با همان روش و اصول برنامه ریزی و مدیریت کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

قالیباف بیان کرد: آن‌هایی که اندیشه غربی و وادادگی در مقابل غرب را در ذهن خود دارند، بدانند که عزت دنیوی و اخروی و حل مشکلات در سایه اعتقاد به سنت‌های الهی، اعتماد به مردم و تمسک به فرهنگ جهاد و شهادت و کار و تلاش به دست می‌آید و جز با اتکا به این اصول مشکلات حل نمی‌شود.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار