به روز شده در: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸
فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
سردار اخوان گفت: سامانه‌ بیمارستانی ۱۲۸ تختی سیار بهداری نیروی زمینی سپاه که در حال استفاده است در کمتر از شش ساعت با فعال شدن تمام بخش‌های آن می‌تواند بیماران را پذیرش کند.
کد خبر: ۴۸۲۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۹ - 11October 2021

گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌ـ رحیم محمدی؛ فرماندهی بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه این روز‌ها به واسطه شیوع ویروس کرونا بسیار فعال است به نحوی که تاکنون در ۲۲ نقطه کشور بیمارستان‌های ثابت و سیار آن‌ها برای خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی فعال هستند و این در حالی است که علاوه بر فعالیت بیمارستان‌های یادشده، برای تسهیل دریافت واکسن توسط مردم نیز به کمک وزارت بهداشت آمده و مراکزی را برای همین موضوع راه‌اندازی کرده است؛ لذا به همین بهانه گفت‌وگویی را با سردار سرتیپ دوم پاسدار «احمد اخوان مهدوی» فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه انجام دادیم که مشروح آن در ادامه آمده است.

دفاع‌پرس: فعالیت نیروی زمینی سپاه برای مقابله با گسترش شیوع کرونا از چه زمانی آغاز شد؟

از ابتدای شیوع بیماری کرونا در نیروی زمینی سپاه «قرارگاه شفا» را به فرماندهی این نیرو راه‌اندازی کردیم تا راهکار‌های ارائه خدمات مطلوب به مردم را تبیین کنیم؛ البته راهکار‌هایی که از سوی سردار «پاکپور» به‌عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه در این قرارگاه ارائه می‌شد، راهگشا بود؛ به هر تقدیر، یکی از دستورات صادرشده توسط قرارگاه مورد اشاره این بود که همه ظرفیت‌ها، امکانات و قابلیت‌های این نیرو برای مقابله با کرونا بسیج شود.

به همین جهت توانمندی‌هایی که در فرماندهی بهداری نیروی زمینی سپاه مانند برخورداری از سامانه‌های درمانی سیار، وجود داشت را بکارگیری کردیم؛ این سامانه‌ها در نوع خود از نظر استاندارد‌ها و شاخصه‌هایی که چنین سامانه‌هایی باید داشته باشند، به لحاظ نیروی انسانی مجرب، ماهر و باتجربه، در کشور و حتی در منطقه اگر بهترین نباشد، جزو بهترین‌هاست؛ از سوی دیگر کارکنان این سامانه‌های درمانی سیار هم به جهت اینکه از قبل تمرین داشتند با آمادگی کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفتند.

دفاع‌پرس: چند تخت بیمارستانی را برای بیماران کرونایی اختصاص دادید؟

در ابتدای شیوع بیماری کرونا تعداد ۱۰ بیمارستان سیار مجهز را به استعداد هزار و ۵۰۰ تخت بستری داشتیم که براساس تقاضای وزارت بهداشت و تأیید فرمانده نیروی زمینی سپاه به مناطق مورد نیاز اعزام می‌شدند تا در خدمت عموم بیماران کرونایی باشند به نحوی که اکنون تعداد ۲۲ بیمارستان ثابت و سیار این نیرو در ۲۲ نقطه کشور فعال هستند.

استقرار و پذیرش در بیمارستان سیار ۱۲۸ تختی نیروی زمینی در کمتر از شش ساعت/ مجروحان با کمک شبکه امداد و انتقال به شهادت نمی‌رسند

این تلاش‌ها و اقدامات در رفع و کاهش خستگی کادر درمانی بیمارستان‌های مناطق مورد نظر مؤثر بوده و علاوه بر این در کاهش اضطراب مردم مناطق پرخطر به لحاظ میزان شیوع کرونا نیز تاثیرات قابل توجهی را به همراه داشت و این هم موضوعی است که ارزیابی‌های وزارت بهداشت صحت آن را تأیید می‌کند.

از سوی دیگر، علاوه بر برخورداری از زیرساخت‌های خوبی را که از ۱۰ سال پیش در بهداری نیروی زمینی سپاه به‌واسطه ارائه آموزش‌های تخصصی به کارکنان سامانه‌های سیار ایجاد شده بود، تعداد ۳۰۰ تیم پنج نفره بهداشت و درمان را هم سازماندهی کرده بودیم که از این تعداد ۲۰۰ تیم به‌واسطه شیوع کرونا به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، گلستان، اصفهان، خوزستان، اردبیل، خراسان رضوی و کردستان، اعزام شدند.

دفاع‌پرس: مجموعه نظام بهداشت و سلامت نیروی زمینی سپاه اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟

اکنون مجموعه نظام بهداشت و سلامت نیروی زمینی سپاه به یک سازمان واکنش سریع در نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است؛ یعنی هر کجا مشکل یا بحرانی در حوزه بهداشت و درمان به‌وجود آید، رفع آن را به بهداری نیروی زمینی سپاه ارجاع می‌دهند؛ زیرا سرعت عمل کارکنان این بهداری در ارائه خدمات پزشکی به هر نقطه از کشور، بسیار عالی بوده است و این موفقیت هم نتیجه تمرین‌ها و آمادگی‌هایی است که از سال ۱۳۸۸ در خصوص تجهیزات پزشکی، آموزش، فضا‌های درمانی، شاخص‌ها و استاندارد‌های اعتباربخشی حاصل شده است.

استقرار و پذیرش در بیمارستان سیار ۱۲۸ تختی نیروی زمینی در کمتر از شش ساعت/ مجروحان با کمک شبکه امداد و انتقال به شهادت نمی‌رسند

از سال ۱۳۹۰ تاکنون ۲۰۴ بیمارستان صحرایی را در نقاط مختلف کشور فعال کردیم که البته تعدادی از این بیمارستان‌ها قبل از شیوع بیماری کرونا فعال بودند به نحوی که وجود آمادگی‌های قبلی به‌واسطه فعالیت این تعداد بیمارستان صحرایی موجب شد تا در مواجهه با بیماران کرونایی عکس‌العمل خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

دفاع‌پرس: یکی از اقدامات بهداری نیروی زمینی سپاه ساخت و بکارگیری بیمارستان‌های سیار ویژه بیماران حاد تنقسی بود؛ درباره فعالیت این نوع بیمارستان‌ها توضیح بفرمایید.

از فروردین ۱۳۹۹ که باید سامانه‌های بیمارستانی سیار ویژه پذیرش بیماران حاد تنفسی را بکارگیری می‌کردیم در قرارگاه شفاء نیروی زمینی سپاه ساخت این بیمارستان‌ها تصویب شد؛ از این روی، اولین بیمارستان سیار ویژه پذیرش بیماران حاد تنفسی با ۱۲۸ تخت بستری تولید شد؛ این بیمارستان برای پذیرش بیماران به دستگاه‌هایی مانند سی تی اسکن و اکسیژن‌ساز سیار نیاز دارد که با فراهم شدن این امکانات اکنون در حال پذیرش بیماران حاد تنفسی در کرمانشاه است.

بیمارستان‌های سیاری که داریم از نظر سازماندهی نیروی انسانی و تجهیزاتی و نیزکارایی و کارآمدی کادر پزشکی با بیمارستان‌های ثابت هیچ تفاوتی ندارند و فقط تفاوت این بیمارستان‌ها سیار بودن است؛ البته این نوع بیمارستان‌ها با بیمارستان‌های صحرایی تفاوت دارند؛ زیرا سطح خدماتی که در بیمارستان‌های صحرایی ارائه می‌شود، نسبت به بیمارستان‌های سیار، پایین‌تر است.

استقرار و پذیرش در بیمارستان سیار ۱۲۸ تختی نیروی زمینی در کمتر از شش ساعت/ مجروحان با کمک شبکه امداد و انتقال به شهادت نمی‌رسند

ویژگی دیگر بیمارستان‌های سیار، این است که در صورت استقرار در هر نقطه‌ای می‌توانند تا یک ماه بدون وابستگی به خدمات شهری، فعالیت کنند؛ به عبارت دیگر، بیمارستان‌های سیار به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از نظر تأمین برق، تغذیه، تجهیزات مصرفی پزشکی و... خودکفا باشند.

الان نیروی زمینی سپاه در این زمینه به چنان توانمندی و قابلیتی دست یافته که مدعی است در افق ۱۴۰۴ جزو پنج کشور برتر دنیا خواهد بود به نحوی که در بکارگیری و استفاده از این سامانه‌ها می‌توانیم با دیگران رقابت کنیم؛ همچنین در حوادث مختلفی که روی می‌دهد، سرعت عمل در بکارگیری چنین سامانه‌هایی بسیار مهم است؛ به همین علت، این سامانه‌ای که در حال استفاده است در کمتر از شش ساعت با فعال شدن تمام بخش‌های آن می‌تواند بیماران را پذیرش کند. در کنار این نوع بیمارستان، بیمارستان‌های ۶۰ تحتخوابی در کمتر از یک ساعت و واحد‌های جراحی تاکتیکی کمتر از ۲۰ دقیقه فعال می‌شوند و این‌ها رکورد‌هایی است که در دنیا بی نظیر است.

این زمان‌هایی که برای استقرار بیمارستان‌های مورد اشاره اعلام شد، واقعی هستند و سایر کشور‌ها می‌توانند فعال شدن آن را از نزدیک ببینند؛ موضوعی که در حال پی‌گیری انجام آن هستیم.

استقرار و پذیرش در بیمارستان سیار ۱۲۸ تختی نیروی زمینی در کمتر از شش ساعت/ مجروحان با کمک شبکه امداد و انتقال به شهادت نمی‌رسند

دفاع‌پرس: امروز چنانچه رزمنده‌ای مجروح شود، شبکه امداد و انتقال بهداری رزمی این نیرو چگونه عمل می‌کند؟

بیش از ۵۰ درصد از نیروهای برخی واحد‌های رزمی این نیرو، پزشک‌یار یا بهیار هستند و ما در آموزش به گونه‌ای عمل کردیم که چنانچه حادثه‌ای در واحد‌های رزمی روی دهد و طی آن، رزمنده ما در لحظه به شهادت نرسد و با هر سطح و درجه‌ای دچار جراحت شود، شبکه امداد و انتقال می‌تواند تمام اقدامات اولیه و حیاتی را برای فرد مجروح به‌واسطه وجود نیرو‌های آموزش‌دیده انجام دهد و او را به مراکز درمانی مجهز منتقل کند تا بدین‌وسیله فرد مجروح زنده بماند؛ این هم کاری است که در یکی از واحد‌های نیروی زمینی سپاه به‌واسطه کثرت مأموریت‌هایی که دارد، طی هشت سال از ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ با موفقیت تمرین شده است.

اکنون در مرکز مطالعات بهداری نیروی زمینی سپاه در حال مطالعه برای ساماندهی نیرو‌ها برای مواجهه با بحران‌های مختلف هستیم تا قبل از وقوع بحران، نیرو‌ها از قبل سازماندهی شده و تمرین‌های لازم را انجام دهند؛ چون در غیر این‌صورت هر مقدار هم که تجهیزات داشته باشند، نمی‌توانند در صحنه عمل به‌هنگام اقدام کنند.

دفاع‌پرس: تاکنون چه تعداد بیمار کرونایی را پذیرش کرده‌اید و تعداد مراکز تزریق واکسن کرونا به چه عددی خواهد رسید؟

بیمارستان‌های ثابت ما که در ۱۰ نقطه کشور مستقر هستند، تاکنون بیش از ۲۰ هزار بیمار کرونایی را پذیرش کرده‌اند که این خدمات همچنان ادامه دارد؛ این در حالی است که در خصوص کمک به تزریق واکسن هم در نظر داریم تعداد مراکز واکسیناسیون نیروی زمینی سپاه را به ۳۰ مرکز در سطح کشور افزایش دهیم.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار