به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
یادداشت/ سعید شهرابی فراهانی
آمریکا و متحدانش به‌دنبال آن است تا در شرایط کنونی لبنان، اختلافات سیاسی و نارضایتی‌های اقتصادی را به بحران عمیق اجتماعی و تقابل مذهبی تبدیل کرده تا از این طریق دامنه مانور مقاومت لبنان را محدود و حاشیه امنِ موقتی را برای اسرائیل فراهم آورد.
کد خبر: ۴۸۴۶۰۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹ - 19October 2021

فعالیت اتاق عملیات مهندسی امنیتی ضد محور مقاومتگروه اخبار داخلی دفاع‌پرس _ سعید شهرابی فراهانی؛ با ابهامات رخ داده در رسیدگی‌های قضایی به پرونده انفجار هولناک در بندر بیروت و اعتراض مردم به انحرافات صورت گرفته در این مسیر؛ طی روز‌های اخیر شاهد ورود مستقیم و مسلحانه محافل وابسته به آمریکا و صهیونیست‌ها به جریانات ملتهب لبنان بودیم. اقدامات افراد مسلح در آتش گشودن به روی مردم عادی و شهادت تعدادی از آنان؛ نشانه‌ای دیگر از توطئه چندلایه آمریکایی-اسرائیلی در جهت بر هم زدن امنیت منطقه و کشور‌های محور مقاومت به حساب می‌آید.

پس از اجرای فرآیند موفقیت آمیز انتقال سوخت ایران از طریق سوریه به داخل لبنان و شکستن حصار تحمیلی محور غربی، عبری و عربی؛ بارقه‌های امید برای بهبود وضعیت از طریق توسعه همکاری‌های طرفین به چشم می‌خورد؛ به ویژه با تحرک خوب دولت سیزدهم برای تحکیم مناسبات منطقه‌ای این روند می‌تواند با تأمین منفعت مشترک کشور‌های دوست، راهکاری مناسب برای کند نمودن حربه دشمنان ملت‌های منطقه در استفاده از فشار‌های اقتصادی محسوب شود.

سفارت آمریکا در بیروت با تشکیل اتاق مشترک فکر و عملیات با حضور صهیونیست‌ها، فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها، سعودی‌ها بر ضد مردم لبنان؛ برنامه‌های خود را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی طراحی نموده است تا از یک طرف با گروگان گرفتن دولت لبنان؛ کارآمدی آن را مختل کرده و بر مبنای الگوی سهام قدرت در لبنان، اختلافات سیاسی و نارضایتی‌های اقتصادی را به بحران عمیق اجتماعی و همچنین تقابل مذهبی تبدیل نماید تا از این طریق دامنه مانور مقاومت لبنان را محدود و حاشیه امنِ موقتی را برای اسرائیل فراهم آورد.

دست بردن به سلاح و اعمال خشونت مسلحانه از سوی پیمانکاران آمریکا و صهیونیست‌ها؛ حاکی از تغییر فاز تنش‌ها در لبنان است.

محور استکبار و ارتجاع منطقه‌ای به واسطه عناصر اطلاعاتی خود؛ به خوبی توجیه شده اند که خویشتنداری حزب الله لبنان در برابر شیطنت‌ها و اذیت ها، ناشی از ناتوانی یا انفعال مقاومت نیست؛ بلکه حزب الله و جنبش امل؛ آرامش مردم لبنان را در صدر اهداف خود قرار داده‌اند و بر اساس تحلیل و برآورد صحیح؛ از افتادن به تله طراحی شده توسط سفارت آمریکا - که همانا مشغول سازی، فرسودن توانایی‌ها و مخدوش ساختن وجهه و عقلانیت مقاومت است - اجتناب کرده و در مقطع زمانی فعلی، اولویت ساماندهی معیشتی بدنه اجتماعی لبنان را در اولویت خود می‌دانند.

نکته قابل تأمل اینجاست که امنیت، آرامش و ثبات در کشور‌های محور مقاومت، قطعاً به ضرر اسرائیل خواهد بود چه اینکه نیرو‌های نرم افزاری و سخت افزاری جبهه ضد صهیونیستی (اعم از شیعه، سنّی و حتی مسیحیان) را در مقابل دشمن مشترک همگرا می‌نماید؛ این کابوسی است که سران تل آویو تلاش دارند با تکیه بر اجرای توطئه‌های سریالی، در هم آمیخته و مشترک با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس، سعودی و اماراتی از آن بگریزند.

از این رو هوشمندی، هوشیاری و تمرکز اعضای جامعه اطلاعاتی کشور برای دفع تهدیدات موصوف در ایام پیش رو از اهمیت راهبردی برخوردار است.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار