به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۱
ولایتی در دیدار «عبدالمهدی»:
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در دیدار با نخست وزیر پیشین عراق روابط دو کشور را بی نظیر و عمیق توصیف کرد.
کد خبر: ۴۸۵۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸ - 21October 2021

روابط ایران و عراق بی‌نظیر و عمیق استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل امروز (پنجشنبه) در دیدار «عادل عبدالمهدی»، عراق را کشور دوست و برادر خواند و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار دولت و ملت عراق خواهند ماند و ما روابط عمیق و تاریخی با یکدیگر داریم و در دنیا کمتر دو ملتی پیدا می‌شود که این مقدار اشتراکات بی‌نظیر داشته باشند و راهپیمایی اربعین نمونه‌ای از این همکاری‌ها و تعاملات است.

ولایتی افزود: نقش افراد برجسته و با تجربه‌ای مانند شما بسیار ارزشمند است و ان‌شالله اقدامات اساسی به نفع ملت عراق انجام خواهد شد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی ارائه کمک و همکاری را با دولت و ملت عراق دارد و خوشبختانه در حوزه دانشگاهی هم اقدامات مثبتی انجام شده که با قوت ادامه خواهد داشت.

وی به انتخابات اخیر در عراق هم اشاره کرد و گفت: انتخابات در عراق نشان‌دهنده رشد فکری و فرهنگ عمیق و غنی ملت عراق است و ان‌شاالله نتیجه آن بتواند مسیر رشد و توسعه کشور را بیش از پیش فراهم کند.

عادل عبدالمهدی نیز ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات افتتاح شعبه دانشگاه آزاد در عراق را به ولایتی تبریک گفت و تأکید کرد: این همکاری‌ها بیش از پیش در تمام زمینه‌ها گسترش خواهد یافت.

وی سپس به تشریح اوضاع سیاسی و روند انتخابات در عراق پرداخت و افزود: دشواری‌هایی وجود دارد، ولی با قدرت و اراده مردم عراق ان‌شاالله بر مشکلات پیروز خواهیم شد.

عبدالمهدی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح نقش پر رنگ و حضور مؤثر شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس در مبارزه با داعش در آن کشور پرداخت و جانفشانی‌های آنان را ارج نهاد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه قدرت آمریکا در منطقه روز به روز در حال کاهش است، گفت: جمهوری اسلامی ایران روز به روز قوی‌تر می‌شود و آمریکا و غربی‌ها ضعیف‌تر از گذشته هستند و آمریکا باید از عراق خارج شود و این خواسته همه ملت عراق است.

نخست‌وزیر پیشین عراق همچنین به راهپیمایی اربعین اشاره کرد و آن را نشانه همبستگی و اتحاد دو ملت عراق و ایران دانست.

عادل عبدالمهدی تأکید کرد: ما ملت قوی هستیم و نباید اجازه دهیم که غربی‌ها و آمریکایی‌ها برای ما تصمیم بگیرند و هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند بر روابط ایران و عراق تأثیرگذار باشد و این رابطه برادری ادامه خواهد داشت.

نخست‌وزیر پیشین عراق در پایان از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و خطاب به ولایتی، گفت: جنابعالی یک شخصیت بسیار برجسته هستید و ما به شما افتخار می‌کنیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها