به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۷
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با لاوروف خواستار جدیت هر چه بیشتر طرف غربی و ابتکار عمل طرف‌ها در مذاکرات وین شد.
کد خبر: ۴۹۴۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۱ - 13December 2021

امیرعبداللهیان خواستار جدیت طرف غربی و ابتکار عمل طرف‌ها در مذاکرات وین شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امشب (دوشنبه) درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین تلفنی گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این‌گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبیین مواضع ایران، خواستار جدیت هر چه بیشتر طرف غربی و ابتکار عمل طرف‌ها در این مذاکرات شد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با ارزیابی مثبت از سفر «علی باقری» معاون وزیر امور خارجه کشورمان به مسکو گفت: در مورد اقداماتی که طرفین باید انجام بدهند و ترتیبات اجرایی آن‌ها در وین هیأت‌های دو‌کشور در حال همکاری جدی هستند.

علی باقری روز سه‌شنبه هفته گذشته ۱۶ آذر ماه و پیش از دور جدید مذاکرات در وین به مسکو سفر و با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرد.

سرگئی لاورف در این گفت‌وگوی تلفنی با بیان این‌که همواره بر این نکته تاکید شده که تمام تحریم‌های غیرقانونی و مغایر با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل باید برداشته شود، افزود: همواره تلاش ما بر این بوده که آمریکایی‌ها تمام قوانین خود را با مقررات برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل هماهنگ سازی کنند.

وزیر خارجه روسیه در این گفت‌وگوی تلفنی، سازندگی و خلاقیت دیپلماتیک طرف‌ها همراه با صبر و حوصله برای هماهنگی بیشتر را رمز موفقیت این مرحله از مذاکرات برای طرفین خواند.

وزارت خارجه روسیه نیز پیش از این درباره این گفت‌وگوی تلفنی بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد: «توجه اصلی [این تماس]بر وضعیت کنونی پیرامونی برجام و روند مذاکراتی آغازشده در وین از روز ۲۹ نوامبر متمرکز بود. دو طرف بر منافع مشترک احیای توافق هسته‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده قالب متوازن اولیه آن تأکید کرده و همچنین تأکید کردند که این تنها راه صحیح تضمین منافع تمامی اعضای این توافق جامع است».

دور هفتم مذاکرات در دولت جدید ایران (دولت سیزدهم) دوشنبه هشتم آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام آغاز شد و توافق شد که کارگروه رفع تحریم‌ها روز سه‌شنبه برگزار شود و بعد از آن هم کارگروه هسته‌ای در سطح کارشناسان تشکیل جلسه داد و در نهایت چهارشنبه شب دهم آذر ماه هیأت ایرانی به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه دو سند به طرف مقابل ارائه کرد شامل رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای. در پی درخواست طرف اروپایی برای مشورت با پایتخت‌ها تنفسی در این مذاکرات ایجاد و دوباره روز (پنجشنبه) ۱۸ آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام این مذاکرات از سر گرفته شد که هنوز هم در وین در جریان است. روز یکشنبه نیز جلسه کارگروه کارشناسی سوم در خصوص ترتیبات اجرایی در هتل کوبورگ برگزار شد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها