به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه ضمن تماس تلفنی با سفیر ایران در کابل و سرکنسول کشورمان در هرات گفت: حفظ کامل امنیت اماکن دیپلماتیک ایران بر عهده هیأت حاکمه افغانستان است و باید نسبت به تعرض به نمایندگی‌های ایران توضیح دهند.
کد خبر: ۵۱۵۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳ - 12April 2022

هیأت حاکمه افغانستان در قبال تعرض به نمایندگی‌های ایران توضیح دهندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، در پی اتفاقات روز گذشته (دوشنبه) ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰ و تعرض به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کابل و هرات در افغانستان و برگزاری تجمع و سنگ پرانی به این اماکن دیپلماتیک، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) ۲۳ فروردین ماه در تماس تلفنی با «بهادر امینیان» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل و همچنین «محمد صدیقی فر» سرکنسول ایران در هرات از سلامتی همه همکاران شاغل در این نمایندگی‌ها اطمینان حاصل کرد.

وزیر امور خارجه در این تماس تلفنی مراتب ناخرسندی خود را از عدم فراهم آوردن تمهیدات لازم برای تامین امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک که وظیفه کشور میزبان (افغانستان) است، اعلام کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به مذاکرات اخیر خود با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه هیأت حاکمه موقت افغانستان در چین، تصریح کرد: حفظ کامل امنیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بر عهده هیأت حاکمه کنونی افغانستان است و باید نسبت به تعرض به سفارت ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات توضیح دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین افزود: باید مراقب توطئه دشمنان مشترک در این خصوص بود.

تعرض به این اماکن دیپلماتیک امروز کاردار سفارت افغانستان در تهران را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کشاند و و ضمن اعتراض شدید به وی، اعلام شد که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند.

در همین زمینه نیز سفارت ایران در کابل در توئیتی اعلام کرد که با توجه به تحولات اخیر و مشکلات به وجود آمده مقابل سفارت و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات، عدم کنترل آن و همچنین مشکلات امنیتی، بخش کنسولی این سفارت از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۱.۰۱.۲۳ تا اطلاع ثانوی از ارائه هرگونه خدمات کنسولی از جمله صدور روادید معذور است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه نیز در عین حال گفت که سفارتخانه و سرکنسولگری‌های ایران در افغانستان باز هستند و به فعالیت ادامه می‌دهند.

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز دیروز (دوشنبه) در خصوص تجمع‌ها در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات و سنگ پرانی‌های پراکنده‌ای که صورت گرفته است، با یادآوری مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در حفظ و صیانت از امنیت اماکن دیپلماتیک، تاکید کرد: امنیت کامل سفارت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و دیگر شهر‌های افغانستان می‌بایست به صورت کامل تامین و تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نمایندگی‌ها ارائه شود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها