به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
وزیر امور خارجه:
امیرعبداللهیان در پاسخ به ابراز تاسف عمیق سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان از حوادث اخیر و تعرض به نمایندگی‌های کشورمان در کابل و هرات تاکید کرد: ایران نگاهی مثبت و سازنده به افغانستان دارد.
کد خبر: ۵۱۷۲۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶ - 19April 2022

افغانستان در حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک ایران همکاری لازم را داشته باشدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان دوشنبه شب در تماس تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه درباره برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی اظهار داشت: چند میلیون نفر از برادران و خواهران افغانستانی طی بیش از چهل سال گذشته مهمان جمهوری اسلامی ایران بوده و از امکانات لازم و مناسب بهره‌مند هستند.

امیرعبداللهیان از اینکه تبلیغات سوء، هدفدار و دروغین پخش شده در برخی شبکه‌های اجتماعی توسط دشمنان و معاندان روابط خوب دو ملت همسایه ایران و افغانستان باعث وقوع برخی حوادث ناراحت کننده شده است، اظهار تاسف کرد.

وی با اشاره به مذاکرات خود با طرف افغانستانی در اوایل این ماه در شهر «تون شی» چین در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشور‌های همسایه افغانستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نگاهی مثبت و سازنده به افغانستان داشته و تبادل هیات برای همکاری‌های بین دو کشور، ارسال کمک‌های بشر دوستانه و فعال نگه داشتن نمایندگی‌های خود برای ارائه خدمات به مردم افغانستان در همین چارچوب بوده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: بدیهی است در مقابل، از هیات حاکمه موقت افغانستان انتظار داریم در زمینه حفظ کامل امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران، کنترل مرز‌ها و عدم اجازه به عابرین غیر مجاز و همچنین عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قرارداد‌های لازم الاجرای فی مابین از جمله در حوزه حقابه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد.

امیر عبداللهیان همچنین ضمن استقبال از دستور هیات حاکمه موقت مبنی بر ممنوعیت کشت مواد مخدر در افغانستان، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با افغانستان برای توسعه کشت جایگزین خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری دو کشور، مشکل قاچاق مواد مخدر بر طرف شود.

ابراز تاسف عمیق از تعرض به نمایندگی‌های ایران در کابل و هرات

سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تاسف عمیق خود از حوادث اخیر و تعرض به نمایندگی‌های کشورمان در کابل و هرات، نسبت به تامین امنیت کامل اماکن دیپلماتیک، دیپلمات‌ها و کارکنان جمهوری اسلامی ایران در این کشور اطمینان داد.

امیرخان متقی ضمن قدردانی از مهمان نوازی دولت و مردم ایران و ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار، بر اهتمام این کشور برای توسعه و گسترش روابط و همکاری‌ها در راستای منافع دو کشور و ملت همسایه و مسلمان تاکید کرد و اطمینان داد که از هیچ تلاشی برای رفع نگرانی ایران دریغ نخواهد کرد.

وی موضوع حقابه ایران را مورد توجه قرار داد و از اعزام هیات تخصصی ایران بدین منظور به افغانستان استقبال کرد.

امیرخان متقی همچنین بر جدیت طالبان برای مقابله با مواد مخدر تاکید کرد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها