به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۹
در مراسم بزرگداشت شهید «ابوعاقله» مطرح شد؛
مراسم یادبود شهادت شیرین ابوعاقله در سالروز یوم النکبه به همت جمعی از فعالان رسانه برگزار شد.
کد خبر: ۵۲۲۶۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷ - 16May 2022

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، سیده فاطمه سادات کیایی؛ مراسم یادبود خبرنگار شهید «شیرین ابوعاقله» و محکومیت رژیم صهیونیستی در سالروز «یوم‌النکبه» به همت هیئت فاطمی فرهنگ و رسانه، بسیج رسانه و سازمان‌نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس و با حضور اهالی رسانه و قلم روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در حسینیه هنر برگزار شد.

ترور شهید ابوعاقله یک ترور هدفمند بود/ جریان رسانه‌ای می‌تواند وضعیت فلسطین را تغییر دهد

در این مراسم «رقیه‌سادات موسوی» با بررسی سیر تاریخی تحولات فلسطین و مبارزات فلسطینیان علیه اشغالگران رژیم‌صهیونیستی اظهار داشت: شیرین ابوعاقله نماینده نسلی از شاعران از جمله محمود درویش و سمیح قاسم است که بعد از سه دهه نشان دادند جنبش جدیدی در فلسطین شکل گرفته است.

مقاومت فلسطینی‌ها روح تازه‌ای گرفته است/ ترور شهید ابوعاقله تروری هدفمند بود

وی با تاکید بر اینکه این ترور مستقیم و به فاصله نزدیک یک ترور هدفمند است، افزود: اسرائیل از اینکه خشونتش را به تصویر بکشند نمی‌ترسد بلکه از این می‌ترسد شکست‌هایش را به تصکیر بکشند. با توجه به ۲۰ سال اخیر و جریان رسانه‌ای که اتفاق افتاده در آینده شاهد مواجهات متفاوت با جریان مقاومت در درون جایی هستیم که انتظارش را نداریم. یکی از چند عامل اصلی در اضمحلال رژیم‌صهیونیستی وجود نسلی است که در جای دیگری متولد شده.

موسوی بیان کرد: از ۱۹۶۸ حدود ۸۱ خبرنگار در فلسطین تیر خوردند، از انتفاضه سال ۲۰۰۰ حدود ۴۵ خبرنگار به شهادت رسیدند و فکر می‌کنیم جریان رسانه‌ای می‌تواند از این وضعیت فلسطین را رها کند.

رهبران‌ کشور‌های عربی در شهادت ابوعاقله شریک هستند

در ادامه مراسم مرضیه هاشمی خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی در این مراسم با بیان اینکه از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۴۵ خبرنگار در فلسطین به شهادت رسیده‌اند، گفت: ما نام چندنفر آن‌ها را شنیده‌ایم؟ این موضوع نشان می‌دهد که چقدر فلسطینی‌ها نادیده گرفته شده اند. شیرین ابوعاقله می‌خواست راه حق را نشان دهد. برای یک خبرنگار بسیار سخت است که دیدگاه مستقل داشته باشد و ما باید واقعیت‌های جامعه بین المللی لیبرال را به همگان نشان دهیم.

وی افزود: مقصر این اتفاق و شهادت هزاران فلسطینی و آواره شدن هزاران فلسطینی، آمریکاست که به رژیم صهیونیستی کمک مالی می‌کند. مقصر انگلیس است که با قطعنامه بالفور، اسرائیل را به وجود آورد. مقصر دیگر سازمان ملل متحد است که برخی جنایت‌ها را محکوم می‌کند، اما کاری انجام نمی‌دهد.

مقاومت فلسطینی‌ها روح تازه‌ای گرفته است/ ترور شهید ابوعاقله تروری هدفمند بود

خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی تاکید کرد: ما رسانه‌هایی را که اخبار فلسطین رو پوشش نمی‌دهند محکوم می‌کنیم. غزه بزرگترین زندان آزاد است، اما رسانه چقدر روی آن تمرکز دارند؟ رسانه‌ها نیز مقصر این جریان هستند. رهبران کشور‌های عربی زمانی که ترامپ را در به رسمیت شناختن اسراییل همراهی کردند در این جنایانت مقصرند.

هاشمی ادامه داد: از سازمان ملل نباید انتظاری داشته باشیم. محمود عباس شهادت شیرین ابوعاقله را محکوم کرد و گفت در دادگاه‌های بین المللی موضوع را پیگیری می‌کنیم، اما چه انتظاری از دادگاه‌های بین المللی داریم. در حال حاضر اگر بخواهیم ظلم از بین ببریم باید وحدت و مقاومت گسترش پیدا کند.

این مستندساز با تبیین تصویرسازی‌های دروغین از زنان در رسانه‌های غربی گفت: شیرین ابوعاقله بانویی مسیحی بود که بیش از ۲۰ سال از عمرش را در راه حق صرف کرد و همه دیدیم چه تشییع پیکر عجیبی داشت و رژیم صهیونیستی در آن مراسم چه کرد. هنگامی که امام خمینی رژیم صهیونیستی را غده سرطانی خواند، باید این غده را بیرون آورد وگرنه گسترش پیدا کرده و در هر امری دخالت می‌کند. باید خط مقاومت محکم‌تر شود تا به پیروزی اصلی دست یابیم.

ابوعاقله با شهادت خود ظرفیتی برای فلسطین ایجاد کرد

در ادامه این مراسم سعیده باقری، مسوول زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه شیرین ابوعاقله با شهادت خود جنبشی را راه اندازی کرد بیان داشت: در هزاره سوم میلادی زندگی می‌کنیم و داعیه داران حقوق بشر، دفاع از حقوق بشر را در بوق و کرنا می‌کنند، اما کنوانسیون ژنو به صورت گسترده نقض می‌شود. اشخاصی که در کنوانسیون ژنو فعالیت دارند، معتقدند رژیم صهیونیستی در موارد متعددی موارد حقوق بشر را نقض کرده است. این رژیم وقتی حقوق زنان و کودکان را رعایت نمی‌کند از تعرض به زنان و خبرنگاران نیز واهمه‌ای ندارد.

وی افزود: شهادت این بانوی خبرنگار و جنبشی که به راه انداخته است باعث می‌شود انتفاضه و مقاومت فلسطینی‌ها روح تازه‌ای بگیرد. او مصداق یک مجاهد فرهنگی است.

مقاومت فلسطینی‌ها روح تازه‌ای گرفته است/ ترور شهید ابوعاقله تروری هدفمند بود

مسوول زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد: هنگامی که مقام معظم رهبری جهاد تبیین را مطرح کردند، شاید کسی گمان نمی‌کرد زنی مسیحی این جهاد را تبیین کند. ابوعاقله مصداق زن آزاده‌ای است که پرچم جهاد تبیین را بالا برد و شهادت ایشان برکت عظیمی برای مسلمانان خواهد داشت. ابوعاقله با شهادت خود ظرفیتی را برای فلسطینی‌ها ایجاد کرد و امیدواریم سازمان‌های بین المللی از آن استفاده کنند. ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تلاش داریم تا به وفاق بین المللی در این زمینه دست یابیم.

کریم طالقانی، از فعالان رسانه عرب زبان حاضر در این مراسم به زبان فارسی و عربی در وصف شهیده شیرین ابوعاقله و زنان شهید سخن گفت. در پایان نیز بیانیه هیئت فاطمی فرهنگ و رسانه در محکومیت شهادت شهیده ابوعاقله، توسط مهسا شمس، خبرنگار خبرگزاری مهر قرائت شد.

انتهای پیام/ ۱۴۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار