به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد؛
در این نشست ضمن پاسخ به سؤالات حضار در باب آُسیب‌ها و فرصت‌های حوزه روایتگری و تاریخ‌نگاری بر لزوم گویا سازی روایت‌ها و خاطره‌ها به‌وسیله روش‌های علمی تأکید شد.
کد خبر: ۵۲۶۰۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱ - 30May 2022

نشست علمی «جایگاه خاطره نگاری و روایت گری در تاریخ دفاع مقدس»

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت و پایداری (روز دزفول) و در ادامه سلسله نشست‌های علمی-تخصصی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، امروز (دوشنبه) نشست علمی «جایگاه خاطره نگاری و روایتگری در تاریخ دفاع مقدس» در سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

در این نشست تخصصی حجت‌الاسلام «سعید فخرزاده» مشاور ریاست حوزه هنری و رئیس دفتر ثبت و تدوین دستاورد‌های انقلاب اسلامی، «محمدرضا جمالی» معاونت آموزش و پژوهش، «محمود عرب اسماعیلی» مدیر پژوهش موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جمعی از روایت گران موزه و کارشناسان شهرداری تهران حضور داشتند.

در این مراسم حجت‌الاسلام فخرزاده ضمن پاسخ به سوالات حضار در باب آُسیب‌ها و فرصت‌های حوزه روایتگری و تاریخ نگاری با بیان ارتباط نزدیک بین حوزه‌های علوم اجتماعی و تاریخ نگاری، اظهار داشت: اکثر تحولاتی که در حوزه تاریخ نگاری بوجود می‌آید بر اساس تقاضایی است که در حوزه علوم اجتماعی جریان دارد.

وی گفت: وسعت نگاه پژوهشگران حوزه علوم اجتماعی بسیار فراتر از گذشته شده است و برای شناخت پدیده‌های امروزی نیاز دارند تا ماهیت تاریخی این پدیده‌ها را بشناسند و این ضرورت سوالات زیادی را برای آن‌ها بوجود آورده است.

رئیس دفتر ثبت و تدوین دستاورد‌های انقلاب اسلامی گفت: اگر بخواهیم از درون حادثه که همان نیت و نگاه انسان نسبت به آن پدیده است به موضوعات ورود کنیم قطعا بایستی روش تاریخ نگاری را عوض کنیم و به جای اتکای صرف به اسناد، به سراغ روایت‌های خاطرات برویم.  

حجت‌الاسلام فخرزاده در ادامه به آسیب‌های خاطره نگاری اشاره کرد و گفت: مخدوش شدن حافظه افراد، نوع نگاه و زاویه دید افراد، جعل و غلو کردن در روایت از جمله این آسیب هاست و لذا برای مصون ماندن از آن بایستی با روش‌های علمی این روایات را گردآوری کنیم که این روش‌های علمی به تاریخ نگار کمک می‌کند تا روایت‌هایی که از زبان راوی گرفته می‌شود گویا سازی شود.  

مشاور ریاست حوزه هنری در پایان با اشاره به تلاش دشمنان نظام در جهت تحریف وقایع و حوادث خاطرنشان کرد: بر همه فعالان عرصه تاریخ نگاری و روایت گری واجب است تا با تبیین صحیح روایت‌ها و گویاسازی روادید، نسل جوان و آیندگان را نسبت به حقیقت تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آگاه کنیم.

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار