به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۵
وزیر دفاع ایران در دیدار با وزیر کشور عراق:
امیر سرتیپ آشتیانی گفت: کشور‌های منطقه باید امنیت منطقه را مدیریت کنند و تا زمانی که نیرو‌های فرامنطقه‌ای در این خطه حضور داشته باشند، امکان دستیابی به ثبات و صلح غیرممکن است.
کد خبر: ۵۲۷۴۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱ - 07June 2022

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با «عثمان الغانمی» وزیر کشور جمهوری عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر دفاع ایران در آغاز این دیدار با درود به روان پاک همه شهدای سال‌های اخیر به‌ویژه دو قهرمان صدیق مبارز، شهید سپهبد قاسم سلیمانی و برادر ابومهدی مهندس که در مبارزه با تروریست‌های داعشی و برای امنیت مردم عراق و منطقه جانشان را فدا کردند، اظهار داشت: در زمان حمله داعش به عراق، جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها امکانات و تجهیزات نظامی در اختیار نیرو‌های مسلح عراق قرار داد، بلکه رزمندگان ایرانی دوشادوش رزمندگان عراقی در صحنه نبرد نیز مجاهدانه حضور داشتند.

ضربه بزرگ عراقی‌ها به رژیم صهیونیستی/ حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای مانع ثبات در منطقه است

امیر آشتیانی با بیان اشتراکات اجتماعی، مذهبی و تاریخی که نقش تعیین‌کننده‌ای در تعمیق و تقویت بیشتر پیوند‌های دو کشور ایران و عراق داشته است، افزود: نگاه ما به عراق تابعی از سه رکن اساسی حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم ثبات و امنیت و مشارکت در توسعه و آبادانی کشور عراق است.

وی با بیان اینکه برخی از کشور‌ها با دوستی و همدلی کشور ایران و عراق موافق نیستند، تصریح کرد: بر همین اساس، مسئولان دو کشور می‌بایست نگاه جدی‌تر و عمیق‌تر جهت مقابله با این تخریب‌ها و کارشکنی‌ها داشته و نسبت به تقویت همکاری‌ها اهتمام و انسجام بیشتری داشته باشند.

وزیر دفاع ایران با بیان اینکه دو کشور ایران و عراق در منطقه حساسی از غرب آسیا واقع شده‌اند، خاطرنشان کرد: تروریسم به‌عنوان یکی از ابزار‌های غرب و نظام سلطه برای توجیه حضور خود در منطقه و عاملی برای اختلاف بین کشور‌های اسلامی و تضعیف و فرسایش ظرفیت امت اسلامی است.

امیر آشتیانی با اشاره به اقدامات مشترک کشور‌های عراق و ایران و سوریه در نبرد با تروریسم گفت: معتقدیم این کشور‌های منطقه و غرب آسیا هستند که باید امنیت منطقه را مدیریت کنند و تا زمانی که نیرو‌های فرامنطقه‌ای در این خطه حضور داشته باشند، امکان دستیابی به ثبات و صلح غیرممکن است.

وی با اشاره به اقدام شایسته پارلمان عراق در خصوص تصویب قانون جرم انگاری روابط با رژیم صهیونیستی اظهار داشت: این اقدام ضربه بزرگی به سیاست عادی‌سازی روابط با این رژیم نامشروع وارد ساخت.

ضربه بزرگ عراقی‌ها به رژیم صهیونیستی/ حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای مانع ثبات در منطقه است

وزیر دفاع ایران با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین اصول سیاست خارجی رئیس جمهور ایران هم‌گرایی، تقویت، همبستگی و همکاری با کشور‌های همسایه خصوصاً عراق است، گفت: این موضوع در جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح بر توسعه و تعمیق روابط با عراق فارغ از تغییرات و جابجایی دولت‌ها تاکید شده است.

امیر آشتیانی با اشاره به همکاری در بخش انرژی و تبادل زائرین بین دو کشور خصوصاً در ایام اربعین که همگی نشان از هم تنیدگی ارتباطات دو کشور دارد، بیان کرد: امیدواریم با اتمام کرونا شاهد رونق همکاری‌های بیشتری در این زمینه باشیم و نقش وزارت کشور عراق در تأمین امنیت و ثبات در عراق به‌ویژه زوار عتبات عالیات و اربعین حسینی بسیار مؤثر و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تجربه ارزشمندی در مبارزه با تروریسم دارد، گفت: طراحی، تولید و ساخت و فناوری تسلیحات و تجهیزات کلیه نیرو‌های مسلح (نظامی و انتظامی) در وزارت دفاع صورت می‌گیرد و حوزه‌های مأموریتی وزارت کشور عراق بسیار مرتبط با حوزه محصولات تولیدی نظامی و انتظامی وزارت دفاع است که این موضوع می‌تواند در کمک به تأمین هرچه بیشتر امنیت در کشور عراق مؤثر باشد.

«الغانمی» وزیر کشور جمهوری عراق نیز در این دیدار با تأکید بر پیشینه همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق گفت: ایران همواره در برهه‌های مختلف در کنار عراق ایستاده است و ما هیچ‌گاه کمک‌های این کشور و زحمت مجاهدان ایرانی را در مبارزه با تروریسم فراموش نمی‌کنیم.

وی با تأکید بر همکاری همه‌جانبه جمهوری عراق با کشور ایران تصریح کرد: قطعاً همکاری دو کشور ایران و عراق می‌تواند به تکامل بخش‌های مختلف جمهوری عراق به‌ویژه امنیت و بخش‌های اقتصادی این کشور کمک‌های شایانی کند.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار