به روز شده در: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳
نماینده ویژه کشورمان در امور افغانستان:
کاظمی‌قمی با اشاره به اقدامات تروریستی آمریکا در افغانستان، گفت: از اهداف اصلی آمریکا وارد کردن جمهوری اسلامی به باتلاق افغانستان است؛ همان باتلاقی که خود در آن فرو رفته بود.
کد خبر: ۵۳۹۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰ - 15August 2022

هدف اصلی آمریکا وارد کردن ایران به باتلاق افغانستان استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «حسن کاظمی‌قمی»، نماینده ویژه کشورمان در امور افغانستان دلایل سقوط آمریکا در افغانستان را تشریح کرد. 

کاظمی قمی در رشته توئیتی نوشت: «شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری عوامل شکست آمریکا در افغانستان را عنوان کردم. شکست آمریکا در افغانستان محصول مبارزه جهادی در مقابل این رژیم، بی توجهی به هنجارهای افغانستان، عدم شکل‌دهی به دولتی مردم محور و جلوگیری از تشکیل مقاومت‌های مردمی بود.»

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم را کذب خواند و افزود: «آمریکا نه تنها با تروریسم مبارزه نکرد بلکه برای مشروعیت‌بخشی به حضور خود در افغانستان در بسیاری از اقدامات تروریستی مشارکت داشت. متاسفانه بخش‌هایی از اداره امنیت ملی سابق افغانستان نیز در انفجارات و کشتار‌های بزرگ با آمریکا همکار بود.»

وی درگیر ساختن جمهوری اسلامی ایران با طالبان، سیاست پسا خروج آمریکا از افغانستان را دانست و گفت: «از اهداف اصلی آمریکا وارد کردن جمهوری اسلامی به باتلاق افغانستان است؛ همان باتلاقی که خود در آن فرو رفته بود.»

وی اظهار داشت: «سیاست دور_ایستایی جهت ادامه شرارت‌ها ادامه دارد. آمریکا امروز بزرگ‌ترین حامی داعش در افغانستان است؛ طی یک سال گذشته شاهد گسترش ساختاری، جغرافیایی و تنوع عملیاتی داعش در افغانستان هستیم.»

پیش از این «حسن کاظمی قمی» نماینده رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان، به‌مناسبت سالگرد خروج آمریکا از افغانستان، در گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی تحولات این کشور پرداخته بود.

کاظمی قمی گفت: یک سال از فرار طراحی شده نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌گذرد. این مفهومش این است که سرویس‌های جاسوسی آمریکا همچنان در افغانستان هستند و به اقدامات تخریبی خود در پوشش‌های مختلف ادامه می‌دهند.

وی افزود: آمریکایی‌ها ۲۰ سال افغانستان را اشغال کردند و این کشور را به‌سمت نابودی و ویرانی زیرساخت‌ها بردند.

کاظمی قمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در طول ۲۰ ساله گذشته کشتار‌های وسیعی از مردم انجام دادند، دولتی را روی کار آوردند که ناکارآمد و فرق در فساد بود.
انتهای پیام/

انتهای پیام/371

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار