به روز شده در: ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی هامون:
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سفر استانی به استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با برنامه زنده «فصل دانش» شبکه استانی هامون، فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد در خدمات‌رسانی به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در این استان را تشریح کرد.
کد خبر: ۵۵۹۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹ - 03December 2022

حضور قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی هامون/استان سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت اسلامی است/ احداث ۵ بیمارستان در ۵ استان کشور در دستورکار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار داردبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، «سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه پنجشنبه در در گفت‌وگو با برنامه زنده «فصل دانش» شبکه استانی هامون ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام (ره) اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان استان تمدن‌ساز و اساطیری و پایتخت وحدت اسلامی است که امیدوار هستم که ما از پیروان صدیق امام (ره) و پاسدار خون شهدا و حافظان حرمت و منزلت خانواده ایثارگران باشیم.

وی افزود: این استان متعلق به شخصیت‌هایی مثل آیت‌الله طباطبایی، سردار شهید میرحسینی و شهید شوشتری است که در این سرزمین به شهادت رسیدند. همه مسلمانان از شیعه و سنی قهرمانانه در سال‌های دفاع مقدس مجاهدت کردند و در ناآرامی‌های اخیر تعداد شهدا در این استان افزایش پیدا کرد. این استان دارای ۲ هزار و ۱۱۴ شهید از برادران شیعه و سنی در طول انقلاب اسلامی است که این آمار با شهدای اخیر هم افزایش پیدا کرده است. تعداد جانبازان ۴ هزار و ۵۸۵ نفر و تعداد آزادگان این استان ۵۱۲ نفر هستند.  

معاون رئیس جمهور به ارائه گزارش از اهداف سفر به استان سیستان و بلوچستان پرداخت و خاطرنشان کرد: حضور در جمع سرآمدان و نخبگان شاهد و ایثارگر، انعقاد تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری و تأسیس خانه خلاق و ساماندهی استارتاپ‌ها، دیدار با نماینده، ولی فقیه در استان، حضور در نشست شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، حضور در نشست دانشجویی، برگزاری میز خدمت مستقر در استان با حضور معاونان و مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران و حضور در گلزار شهدا و دیدار با جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و حضور در منازل شهدا و ایثارگران برخی از برنامه‌ها و اهداف سفر به استان سیستان و بلوچستان بوده است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به وضعیت اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد در استان سیستان و بلوچستان گفت: طبق قانون همه این افراد باید استخدام دولت شوند. در آزمون مرحله اول تعدادی از این عزیزان جذب شدند و در آزمون دوم افراد باقی مانده نیز توسط سازمان اداری و استخدامی استخدام خواهند شد، اما مشکلاتی در زمینه مطابقت رشته تحصیلی و محل استخدام وجود دارد. در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی برای ایثارگران تعداد فرزندان ایثارگر متقاضی شغل در این استان یک هزار و ۸۰۰ نفر است که تعداد استخدام‌ها ۳۰۱ نفر بوده است.

وی افزود: از منابع موجود در کشور باید برای کارآفرینی استفاده کرد که بر اساس قانون تخصیص حداقل ۱۰ درصد از منابع قرض‌الحسنه بانک‌های دولتی به استانداری‌ها تفویض شده که با پیگیری‌های به عمل آمده در دولت سیزدهم این حداقل ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته ۷ برابر افزایش داشته است. در مورد استخدام فرزندان جانبازان زیر ۷۰ درصد بر اساس قانون سهمیه ۲۵ درصدی برای این افراد در نظر گرفته شده است، اما استخدام‌ها در دولت حدود ۶۰ هزار نفر در سال است و در طول این ۴۰ سال تنها ۷ درصد از افرادی که استخدام شده‌اند از ایثارگران بوده‌اند.

معاون رئیس جمهور در زمینه کمک معیشت به ایثارگران فاقد شغل و درآمد گفت: با توجه به وضعیت استان کار‌های خوبی صورت گرفته و البته امسال ما یک بازنگری خوبی در زمینه کمک‌معیشت در کل جامعه ایثارگری انجام دادیم برای دهک‌های ۱ و ۲ و ۳ که فاقد شغل و درآمد هستند، کمک معیشت برقرار شده و از ابتدای امسال تاکنون ۹ هزار مشمول به جانبازان دریافت کننده کمک معیشت اضافه شده‌اند.

معاون رئیس جمهور در مورد مسکن ایثارگران استان سیستان و بلوچستان گفت: اختصاص تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن برای ۲۴۳ نفر از ایثارگران انجام شده است. سقف وام مسکن در سال ۱۴۰۱ برای مراکز استان و شهر‌های بزرگ ۴۰۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۳۰۰ میلیون تومان و روستا‌ها ۲۵۰ میلیون تومان است. واگذاری زمین و مسکن به ۲۰۹ نفر در استان انجام شد درحالی که تعداد ۳ هزار و ۶۷۵ ایثارگر فاقد مسکن و نیاز به واگذاری زمین و مسکن دارند. براساس مصوبه دولت در سفر‌های استانی در قالب طرح جهش مسکن ۵ درصد از هر پروژه‌ای که برای تأمین مسکن احداث می‌شود به ایثارگران اختصاص یافته است و هماهنگی با بنیاد مسکن برای در اختیار گذاشتن زمین برای فاقدین مسکن انجام شده است.

وی افزود: اختصاص مبلغ ۵ میلیارد و ۳۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برای تعمیرات مسکن و مناسب‌سازی مسکن ایثارگران، پرداخت وام به مبلغ ۹۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای معیشت ایثارگران و پرداخت ۵۰۱ میلیارد و ۵۶۶ هزار و ۶۶۷ ریال هدیه ازدواج در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است. سالن ورزشی، استخر توانبخشی، ساختمان درمانی و اقامتی مجتمع توانبخشی ایثار استان با هزینه بیش از ۲۴۱ میلیارد و ۷۱۳ میلیون ریال راه‌اندازی شده است و افتتاح فاز اقامتی در همین سفر انجام شده است و یک آمفی تئاتر هم برای این مجتمع ساخته می‎شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به ارائه توضیحاتی در مورد مصوبات نشست شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت و گفت: در این نشست موضوعاتی مثل تأمین زمین برای مسکن ایثارگران و ساخت مرکز بین‌المللی جامع توانبخشی، ورزشی و درمانی برای ایثارگران در حاشیه اقیانوس هند مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

قاضی‌زاده هاشمی به ارائه گزارشی از خدمات ارائه شده در حوزه بهداشت و درمان به ایثارگران استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: جامعه ایثارگری پا به سن گذاشته‌اند در حالی که میانگین سن جامعه ایثارگری ۲۸ سال بیشتر از سن کشور است و میانگین سن جانبازان ما ۶۰ سال و والدین شهدا ۸۰ سال است که به سن کهن‌سالی رسیدند. حدود ۶۳ هزار همسران جانبازان در کشور هستند که در طول این سال‌ها از جانبازان پرستاری کرده‌اند و الان هم ایثارگر و هم همسر ایثارگران نیاز به خدمات درمانی دارند.

وی با اشاره به ارائه خدمات بیمه پایه و تکمیلی به ایثارگران گفت: در حوزه بهداشت و درمان طرح توسعه و افزایش تخت بستری مدنظر بوده و برنامه‌ریزی برای احداث ۵ بیمارستان در ۵ استان کشور، خرید ۱۹ دستگاه آمبولانس و احداث خانه ایثار در ۱۰ استان و راه‌اندازی ۲۸ خانه ایثار در دولت مردمی انجام شده و اقدامات درمانی و ارائه خدمات درمانی به ایثارگران استان سیستان و بلوچستان نیز ۳ هزار و ۳۰۰ مورد بوده و پایش سلامت عمومی و تخصصی و آموزش تخصصی خود مراقبتی به هزار و ۲۷۵ نفر از ایثارگران، ارائه مراقبت‌های توانبخشی به ایثارگر در منزل ۱۶ مورد، تحویل ۹۷ قلم تجهیزات پزشکی به ایثارگران شامل ویلچر، انواع تخت مکانیکال و برقی مکانیکال، ارائه ۲۳ خدمات ارتز و پروتز در استان و اعزام ۱۳۰ نفر از ایثارگران برای دریافت خدمات درمانی و ارتز و پروتز به سایر استان‌ها، تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت برای ۱ هزار و ۱۲۶ نفر از ایثارگران، بیمه تکمیلی و پرداخت هزینه‌های درمانی افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی ۱۵ هزار و ۲۳۶ ایثارگر و خانواده آن‌ها انجام شده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در استان سیستان و بلوچستان گفت: اجرای طرح اسناد افتخار و ثبت و ضبط خاطره‌نگاری والدین و همسران شهدا و جانبازان ۷۰ درصد برای ۱۷۵ ایثارگر با عقد قرارداد با صدا و سیمای مرکز استان صورت گرفته که از این تعداد ۱۰۰ مورد اجرا شده و ۷۵ مورد باقیمانده نیز در حال انجام است. هماهنگی تولید فیلم سینمایی سردار شهید «حاج قاسم میرحسینی» قائم مقام لشکر ۴۱ ثارالله، ۵ هزار و ۲۵ دیدار با ایثارگران استان، مرمت و بهسازی ۲۸ مزار شهید و برگزاری برنامه‌های فرهنگی در گلزار شهدا از برنامه‌های انجام شده بوده است.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان با بیان اینکه شهدا افراد ویژه و برگزیده از جانب خدا هستند، خاطرنشان کرد: برخی از شهدای استان سیستان و بلوچستان برای ایجاد وحدت به شهادت رسیدند. خدای رحمان صفت شهادت را به هر کسی نمی‌دهد و شهدا در زندگی مجاهدانه رفتار کردند تا به این جایگاه رسیدند. استان سیستان و بلوچستان دارای تمدنی بزرگ و مردمی مهرمان است و رونق زندگی مردم این سرزمین جای خوشحالی دارد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار