به روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
فرمانده نداجا:
امیر دریادار «ایرانی» گفت: ما برای سال ۱۴۰۲ رزمایشی را از آیونز طلبکار هستیم که این رزمایش با شرکت کشور‌های حاشیه اقیانوس هند برگزار خواهد شد.
کد خبر: ۵۶۸۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶ - 22January 2023

رزمایش آیونز سال آینده برگزار می‌شود/ سپاه دفاع از مظلوم را به عنوان یک رسالت ادامه خواهد دادبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر دریادار «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگویی تلویزیونی، با اشاره به برنامه‌های آینده این نیرو اظهار داشت: دریا به‌عنوان یک نعمت بی‌بدیل است که امروز کشورمان در شمال و جنوب و به نوعی در غرب نیز از آن بهره‌مند است و جمهوری اسلامی ایران در جغرافیایی سیاسی به‌عنوان یک کشور دریایی در معادلات منطقه‌ای و جهانی محسوب می‌شود.

امیر ایرانی از برنامه نداجا برای افزایش و تقویت سکو‌های شناوری در حوزه‌های سطحی و زیرسطحی خبرداد و افزود: دیگر برنامه ما تداوم حضور در عمق دریا‌ها و هر نقطه‌ای که در وهله اول منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در آنجا قرار دارد و حتماً باید از آن محافظت کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ارائه فرهنگ ایران اسلامی بر مبنای عشق به بشریت در دستور کار ما قرار دارد، گفت: ساده‌ترین کار ما در عرصه دریا نمایش پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران است. هنگامی که شما این نماد را به نمایش در می‌آورید اقتدار و توان دانش و صنعت خود را به نمایش می‌گذارید به ویژه وقتی که حضور شما یک حضور الهام‌بخش باشد نه همراه با تعدی و یا نگاه بالا و پائین.

وی با اشاره به نقش این نیرو در حوزه دیپلماسی اقتصادی بیان کرد: ما از ابتدای دفاع مقدس در این حوزه حضور داشتیم و هنوز هم این حضور را ادامه داده و قطعاً در آینده هم حضور خواهیم داشت؛ چراکه امنیت، پایه اصلی توسعه و شکوفایی اقتصادی است.

دریادار ایرانی با بیان اینکه هنگامی که سخن از اقتصاد دریامحور مطرح می‌شود، حتماً نیروی دریایی نقش اصلی را در آن دارد، ادامه داد: امروز اسکورت شناور‌های ما در همه پهنه‌های اقیانوسی در حال انجام است. در حال حاضر ما به زبان فوتبالی بیش از یک هزار نفر لژیونر داریم که این ماموریت سنگین را انجام می‌دهند و آرامش را برای دریانوردان خودمان و با حضورمان در مناطق مختلف برای آن منطقه و جهان فراهم می‌کنیم.

فرمانده نداجا سپس با اشاره به حضور این نیرو در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش تاکید کرد: ما با حضور در رزمایش‌ها به دنبال ارزیابی خود هستیم و در کنار آن به دنبال حضور در یک میدان جنگ واقعی نیز هستیم که باید نیرو‌های جوان ما تجربه کسب کرده و آماده شوند. البته رزمایش‌ها به ما کمک می‌کنند تا تجهیزات خود را ارزیابی کنیم.

وی اظهار داشت: ما در رزمایش‌ها متناسب با چگونگی آرایش دشمن و نحوه اتخاذ آرایش متناسب با آن از سوی ما و همچنین، پیاده‌سازی تاکتیک‌های خود در رزمایش‌ها را انجام می‌دهیم.

امیر ایرانی با بیان اینکه رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش اولین‌های بسیاری داشت، تاکید کرد: رزمایش امسال نسبت به رزمایش‌های گذشته تفاوت‌های بسیاری داشت و با اولین‌های بسیاری نیز همراه بود؛ چه در حوزه موشکی که بیشترین پرتاب را به‌ویژه در حوزه برد بلند داشتیم و چه در حوزه زیرسطحی با بیشترین پرتاب اژدر را از زیرسطحی‌ها و انواع مین.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: رصد توان زیرسطحی ما برای دشمن بسیار سخت است؛ یعنی برخلاف توان سطحی و موشکی ما، برای آن‌ها در رصد و شناسایی، چنین امکانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما تمرینات مختلفی را در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ انجام دادیم، گفت: ما در حوزه کار مشترک با سایر نیرو‌ها اعم از نیروی زمینی، نیروی هوایی و پدافند هوایی و تکرار و تمرین عملیات بسیار پیچیده آبی خاکی که ابتکار ابداع آن متعلق به ایرانی‌ها است و همچنین در حوزه پهپادی نیز همه فضای محدوده رزمایش را با پهباد رصد کردیم.

دریادار ایرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ناودسته پهپادبر عنوان کرد: ما یک ناودسته پهپادبر را در ماه‌های اخیر به نیروی دریایی الحاق کردیم که پهپاد‌های مختلفی با برد‌ها و توانمندی‌های مختلف در حوزه شناسایی، جنگالی، انهدامی و رزمی دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: برای اولین بار در رزمایش‌ها، ما دو ناوگروه در دو اقیانوس متفاوت داشتیم که آن‌ها در رزمایش شرکت داشتند و مأموریت‌هایی در هر سه حوزه زیرسطحی، سطحی و پروازی با محوریت پهپادی به آن‌ها واگذار شده که توسط آن‌ها انجام شد.

وی با اشاره به برنامه این نیرو برای برگزاری رزمایش‌های مرکب تصریح کرد: به‌زودی رزمایش مرکب را در پیش خواهیم داشت که هر سال با حضور سه کشور ایران، روسیه و چین برگزار شده است. اما، امسال تلاش داریم تا با حضور کشور‌های علاقه‌مند به این حوزه برگزار شود.

امیر ایرانی افزود: ما برای سال ۱۴۰۲ رزمایشی را از آیونز طلبکار هستیم که باید برگزار کنیم که این رزمایش با شرکت کشور‌های حاشیه اقیانوس هند برگزار خواهد شد. ما به دنبال این هستیم که بتوانیم رزمایش امداد و نجات را با شرکت کشور‌های دریای خزر برگزار کنیم.

فرمانده نداجا همچنین در مورد قرار گرفتن نام سپاه پاسداران اسلامی در لیست تروریست‌ها توسط اروپا گفت: در تاریخ به وضوح می‌بینیم که هرجا ما به نوعی صاحب قدرت شدیم، مورد هجمه قرار گرفتیم. امروز این کار به‌صورت پیچیده و با تمام ظرفیت در حال انجام است. با در اختیار داشتن رسانه انجام چنین کار‌هایی به جز آزار رساندن به گوش بقیه، نفع دیگری نخواهد داشت. چهار دهه است که برادران ما در سپاه پاسداران اسلامی، از مظلوم دفاع می‌کنند و این را به‌عنوان یک رسالت ادامه خواهند داد.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار