مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی:
«زره‌ساز» گفت: یکی از هویت‌های اصیل انقلاب اسلامی و تاریخ ایران؛ دوران طلائی دفاع مقدس است که محمل حضور شخصیت‌ها و اتفافاتی بوده و این رخدادها درس‌های بزرگی برای آیندگان دارد.
کد خبر: ۵۷۸۹۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳ - 14March 2023

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از مشهد، مراسم رونمایی از دو کتاب «گنبد آبی» و «دختر رودخانه‌ها» با حضور «ابراهیم زره‌ساز» مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی، «سید نعمت‌الله سجادی» معاون ارشد مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، نویسندگان کتاب‌ها و جمعی از اهالی ادب امروز در سالن جلسات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، برگزار شد.

ابراهیم زره‌ساز در این مراسم اظهار داشت: یکی از هویت‌های اصیل انقلاب اسلامی و تاریخ کشور ایران؛ دوران طلائی دفاع مقدس است که این دوران، محمل حضور شخصیت‌ها و اتفافاتی است که همگی دارای فراز و فرود بوده و این رخدادها درس‌های بزرگی برای نسل‌های مختلف دارد.

وی درباره میزان اهمیت‌دهی جامعه ایثارگر به تولیدات هنری گفت: هرگاه که برای جامعه ایثارگر کشور کاری تولید شده است؛ این قشر نخستین افرادی بودند که در پشت پرده از آن اثر، حمایت کرده‌اند.

این مقام مسئول یادآور شد: رمان‌های تولیده شده رده سنی نوجوانان در کانون فکری و پرورشی کودکان و نوجوانان یکی از رمان‌های قوی برای جامعه مخاطب خود در سطح کشور هستند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی تأکید کرد: داستان‌نویسی، قصه‌گویی و شعر همراه با هنری مثل سینما یکی از اتفاقات موثر در حوزه انتقال مفاهیم است.

زره‌ساز در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه موزه، جایگاه و مکان موثری برای انتقال مفاهیم و ارزش‌هایی مثل دوران دفاع مقدس به کودکان و نوجوانان است، تصریح کرد: از اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان انتظار می‌رود که در احداث موزه دفاع مقدس بخش یا مکانی را برای رده سنی کودک و نوجوان پیش‌بینی کند که در این زمینه کانون فکری و پرورشی خراسان رضوی آمادگی هرگونه همکاری، مشورت و تعامل را دارد.

ضرورت توجه به کودکان و نوجوانان در تولید آثار مکتوب

سید نعمت‌الله سجادی در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه تحقق این مراسم را باید غنیمت شمرد، طی سخنانی اظهار داشت: متأسفانه در زمینه تألیف کتب با محوریت نونهالان، کودکان و نوجوانان با موضوع دفاع مقدس کمبود وجود دارد. این دوران تاریخی گنجینه پربهایی است که همه سنین و افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند؛ بر همین اساس در این عرصه و در رده سنی کودک و نوجوان بایستی بیش از این شاهد تولید آثار مکتوب باشیم.

وی در ادامه درباره اهمیت کار فرهنگی در کشور گفت: باید به منظور ترویج کتاب‌خوانی و تفکر دفاع مقدس در سطح جامعه و همچنین خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان به تولیداتی از این دست توجه ویژه‌ای کرد چراکه اگر بخواهیم تفکر دفاع مقدس در جامعه نهادینه شود باید از رده‌های سنی نونهالان تا نوجوانان اقدامات اثرگذاری صورت گیرد.

نویسندگی در حوزه ایثار و شهادت برکت دارد

در ادامه این مراسم «منیره هاشمی» نویسنده کتاب «دختر رودخانه‌ها» درباره اثر خود ابراز داشت: نگارش این کتاب به خاطر دِینی بود که نسبت به دختران کوچک اما بزرگ سرزمینم داشتم. بر اساس آیات قرآن کریم که زنده بودن شهیدان را به مخاطب خود یادآور می‌شوند؛ من نیز به این مطلب اعتقاد قلبی داشته و باور دارم که شهدا زنده‌اند و بر اعمال ما ناظر هستند.

وی تأکید کرد: این کتاب، نخستین کتاب من در این عرصه نیست و پیش‌تر از این نیز کتاب‌هایی را با موضوع دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان به رشته تحریر درآورده‌ام.

این نویسنده درباره برکات نویسندگی در عرصه جهاد و مقاومت گفت: برای شهدا نوشتن برکتی را برای زندگی افراد به همراه دارد که غیرقابل توصیف است و این نکته را من در طول زندگی شخصی‌ام همواره احساس کرده‌ام.

وی در پایان صحبت ابراز امیدواری کرد: امید دارم که این اثر شهیده «سهام خیام» را به دخترانی که اکنوت در رده سنی کودکی قرار دارند بیشتر معرفی کند و آن‌ها امثال این شهده را بیشتر بشناسند.

استفاده از نمادها ویژگی کتاب «گنبد آبی»

«رویا حسینی» نویسنده کتاب «گنبد آبی» نیز در این مراسم درباره نظر مخاطبانی که کتاب گنبد آبی را مطالعه کرده بودند، بیان داشت: بیشتر کسانی که این کتاب را مطالعه کرده‌اند معتقد هستند مفاهیم این کتاب با خرمشهر، قدس و همه شهرهایی که مقاومت را به نوعی تجربه کرده‌اند قرابت خوبی دارد.

این فعال فرهنگی در پایان گفت: در این کتاب من سعی کردم به جای اشاره مستقیم به موضوعات، از نمادها استفاده کنم به عنوان مثال وقتی که مخاطب این کتاب را مطالعه می کند به جای کلمه سیم خاردار با کلمه بوته‌های خاردار مواجه می‌شود!

در انتهای این مراسم ضمن رونمایی از کتاب‌های «دختر رودخانه‌ها» و «گنبد آبی» از نویسندگان این دو اثر تقدیر شد.

کتاب «گنبد آبی» برداشتی تخیلی از حمله ارتش بعث عراق به شهر خرمشهر است و نویسنده در نگارش آن به جای استفاده از مفاهیم واقعی از مفاهیم استعاری بهره برده است و کتاب «دختر رودخانه‌ها» نیز به زندگی شهیده «سهام خیام» دانش‌آموز ۱۲ ساله اهل هویزه می‌پردازد که به دست نیرو‌های بعثی به شهادت می‌رسد.

«گنبد آبی» و «دختر رودخانه‌ها» به همت اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی به زیور طبع آراسته شده است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار