امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه گفت که عضویت ایران در سازمان شانگ‌های تیر ماه نهایی می‌شود.
کد خبر: ۵۹۳۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷ - 01June 2023

عضویت ایران در سازمان شانگ‌های تیر ماه نهایی می‌شودبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی گفت که عضویت ایران در سازمان شانگ‌های تیر ماه نهایی می‌شود.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، همچنین بیان کرد: ایران یک کنشگر اصلی و یک قدرت اصلی در تحولات منطقه‌ای است و در سطح جهانی ایران امروز از کنشگران اصلی به شمار می‌رود. در نظم جدید جهانی هر جا موضوع و پدیده‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد، ایران در آن پدیده و موضوع، غایب نیست.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ایران یک کشور مهم در قاره آسیاست و ما در ائتلاف‌های منطقه‌ای از جمله شانگهای، بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا عضویت خود را پیگیری کردیم و عضویت ما در شانگ‌های در تیرماه نهایی می‌شود. آخرین مصوبه پارلمان کشور‌های اصلی تشکیل دهنده شانگ‌های مربوط به قرقیزستان بود که هفته گذشته در پارلمان این کشور تصویب شد و در تیر ماه با حضور آقای رئیسی اعلام عضویت دائم و قطعی ایران در شانگ‌های را داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره سفر سلطان عمان به تهران اظهار داشت: هدف اصلی این سفر پاسخ به سفر سال گذشته آقای رئیسی بود. انجام این سفر‌ها پیام خاص خودش را دارد.

وی افزود: توافقات سلطان عمان و آقای رئیسی در یک سال گذشته به خوبی عملیاتی شد. از سال گذشته تا الان حجم تبادل تجاری ما بیش از دو برابر افزایش یافته است.

امیرعبداللهیان همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص چارچوب برنامه جامع همکاری ایران و عمان من و همتای عمانی توافق کردیم. بعد از ویرایش نهایی سند آن را امضا خواهیم کرد. هدف اصلی سفر مناسبات دوجانبه و تاکید بر اهمیت پیگیری مناسبات و امضای تعدادی از اسناد بود.

امیرعبداللهیان یادآور شد: سلطان عمان برای کمک به حل چالش منطقه‌ای و بین‌المللی که ابتکاراتی را مطرح می‌کند، همواره یکی از مسائل مورد توجه سلطان عمان بحث‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای است و ایشان حسن نیت‌هایی دارند که بیان می‌کند. سلطان عمان قبل از سفر به ایران هم سفری به قاهره داشت و در آنجا در خصوص اهمیت توسعه رابطه ایران و مصر گفت‌وگو‌هایی بین روسای دو کشور مصر و عمان انجام شد که به مقامات عالی ایران منتقل کرد.

وی گفت: بین ایران و مصر هیچ مشکل دوجانبه‌ای وجود ندارد. موضع السیسی در خصوص تحولات منطقه از جمله مبارزه با داعش در پرونده سوریه موضعی منطقی بود. اگر ابتکاری برای توسعه روابط ایران و مصر وجود داشته باشد ایران از آن ابتکار در راستای منافع دو طرف استقبال می‌کند.

وزیر خارجه درباره حق‌آبه هیرمند هم گفت: ایران و افغانستان با داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک، دو کشور همسایه با مشترکات فراوان هستند. در بحث مرز‌ها نگاه راهبردی ما به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی است.

امیرعبداللهیان افزود: در روز‌های اخیر درگیری‌های پراکنده‌ای در برخی از نقاط مرزی صورت گرفت و مقامات هیأت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کردند که هیچ برنامه هدفمندی پشت سر این درگیری‌ها نبوده است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.

وی ادامه داد: در موضوع حق‌آبه از مسیر حقوقی و سیاسی مسئله را در دستورکار داریم. رئیس جمهور به آقای کاظمی قمی ماموریت داد که مسائل را از نزدیک بررسی کند. اقداماتی انجام شده و مقامات هیأت حاکمه افغانستان مذاکرات خوبی با کاظمی قمی داشتند و هم در حال رسیدن به نتایج خوبی هستیم و امیدواریم بعد از روشن شدن ابعادش، جزییات آن را برای افکار عمومی توضیح دهیم.

امیرعبداللهیان گفت: مشترکات دو کشور بر هر مسئله دیگری که احیانا دشمنان بخواهند از آن سوءاستفاده کنند، غالب است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار