سرنخ‌هایی از ارتباط با منافقین و امریکایی‌ها؛
«تارکد» در قسمت نهم سراغ حج خونین سال ۶۶ و ریشه های ان در ارتباط با مجاهدین خلق و امریکایی ها رفت.
کد خبر: ۶۱۹۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳ - 28September 2023

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، مجموعه ۱۰ قسمتی «تارکد» به ۱۰ پرونده از حساس‌ترین موضوعات در تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازد و با استفاده از مجموعه اسناد پژوهشی دقیق، جزئیات کمتر شنیده‌شده از این رویدادها را بیان می‌کند.

صالح نیکنام کارگردان «تارکد» درباره قسمت نهم این مستند که پنجشنبه ۶ مهر روی آنتن می‌رود، گفت: در این قسمت سراغ حج خونین سال ۶۶ می رویم و به ریشه های آن می پردازیم.

وی ادامه داد: این قسمت از «تارکد» به مناسبات و روابط ایران و عربستان و زمینه های وقوع حج خونین سال ۶۶ می پردازد. همچنین ارتباط این فاجعه با مجاهدین خلق و امریکایی ها یا جنگ نفتکش ها واکاوی می شود.

این مجموعه به موضوعات مهم امنیتی تاریخ انقلاب از جمله کارنامه سیاسی شهید بهشتی و ترور وی، آغاز جنگ تحمیلی، پشت پرده حملات شیمیایی عراق در دفاع مقدس، پرونده ابراهیم یزدی، فرار بنی‌صدر، حج خونین سال ۱۳۶۶ و انفجار دفتر نخست‌وزیری پرداخته است.
به گفته کارگردان، وجه تمایز اصلی این مجموعه تمرکز بر اسنادی است که بسیاری از آن‌ها برای نخستین‌بار بازخوانی می‌شود.

مجری طرح و کارگردان مجموعه «تارکد» محمد صالح نیکنام است و از دیگر عوامل آن می‌توان به نویسنده و پژوهشگر: مجتبی نوروزپور و موشن‌گرافیک: احسان میرآبادی اشاره کرد.

«تارکد» تولید مرکز هنری رسانه‌ای نهضت و شبکه مستند سیما است و پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش می‌شود. تکرار این مجموعه تلویزیونی هم روز بعد ساعت ۱۵ است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار