جمهور چهاردهم/۷

رقابت داغ در نیمه راه تبلیغات؛ نگاهی به مواضع نامزدهای ریاست جمهوری

دفاع‌پرس در سلسله گزارش‌های «جمهور چهاردهم» ضمن رصد و پایش فضای انتخابات، مهم‌ترین مواضع نامزدها و آخرین تحولات انتخاباتی را بررسی می‌کند.
کد خبر: ۶۷۳۷۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۴ - 19June 2024

به گزارش دفاع‌پرس، گروه سیاسی این خبرگزاری در سلسله گزارش‌های «جمهور چهاردهم» ضمن رصد و پایش فضای انتخابات، مهم‌ترین مواضع نامزد‌ها و آخرین تحولات انتخاباتی را بررسی می‌کند.

۱- مسعود پزشکیان

نخستین مستند مسعود پزشکیان روز گذشته از شبکه یک سیما پخش شد. وی در این مستند در پاسخ به سوالی درباره عدم ثبات اقتصادی به عنوان مشکل فعلی اقتصاد، موضوع اقتصاد بازار آزاد و برنامه دولت وی برای این موضوع گفت: مشکلاتی وجود دارد که غیر ممکن است بازار آزاد نشود. اگر سیاست‌های کلی را در نظر بگیریم که مورد تایید مقام معظم رهبری و همچنین کارشناسان اقتصادی است، اگر در نحوه اجرای آن خللی وجود داشته باشد، باید آن مدل اجرا را نپذیریم. قرار بود وضعیت اقتصاد و کشاورزی و حوزه‌های دیگر درست شود. چرا نشد؟ اگر ثبات اقتصادی مورد نظر است باید بپذیریم به کجا قرار است برویم و هر کسی که خلاف آن برنامه داد باید جلوی او ایستاد.

.

پزشکیان با حضور در برنامه میزگرد سیاسی شبکه سه سیما با اشاره به نقش سیاست خارجی در اقتصاد و موضع تحریم‌های بین‌المللی گفت: در سیاست خارجی دولت احتمالی خود، شعارهای دهن پر کن که جیب مردم را خالی کند نمی‌دهم. شعاری که مردم را از قافله توسعه عقب اندازد نمی‌دهم. در سیاست خارجی، توسعه کشور را پیگیری می‌کنم. می‌خواهم از زندگی حداقلی و صرفا تامین معیشت بخور نمیر به یک زندگی رضایت بخش و شایسته مردم ایران برسیم.

وی گفت: اگر بتوانیم تحریم‌ها را برطرف کنیم، مردم می‌توانند راحت زندگی کنند. هیچ استناد علمی در دنیا وجود ندارد که بگوید کشوری در تحریم بوده و اقتصاد آن رشد کرده است. امروز بعد از ماجرای حملات موشکی به اسرائیل و نشان دادن اقتدار کشور و نظام می‌توانیم با دست بالا بر روی میز مذاکره بنشینیم. با این حال از زمان جنگ جهانی دوم تا امروز، هیچ کشوری بدون سرمایه‌گذاری خارجی و صادرات نتوانسته رشد اقتصادی داشته باشد.  

پزشکیان همچنین با حضور در جمع فرهنگیان که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار کرد: این قول را به شما می‌دهم اگر قرار است مملکت درست شود، بدون کارهای تیمی و تفکر نقادانه درست نمی‌شود. این قول را به شما می‌دهم اگر به قدرت رسیدیم، تا جایی که ممکن است وضعیت معیشتی بازنشستگانی که مشکل عدیده دارند را حل کنم.

وی با اشاره به نارضایتی معلمان نسبت به رفتارهای ناپسندی که در چند سال گذشته رخ داده است تصریح کرد: قطعاً اجازه نخواهیم داد به معلمان، به هیچ معلمی، چه مذهبی و چه عقاید دیگر، بی‌احترامی شود. من این وعده را به شما می‌دهم که اجازه ندهم نیروی‌های امنیتی در مدارس رفتارهای که اکنون انجام می‌دهند را انجام دهند.

۲-مصطفی پورمحمدی

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی با حضور در برنامه میزگرد فرهنگی به اقتصاد فرهنگی اشاره کرد و گفت: زبان انسان زبان معامله است و زندگی انسان زندگی داد و ستد است، اما در حوزه فرهنگی وقتی که اسم اقتصاد می‌آید اسم ضد فرهنگ بر روی آن می‌گذارند. این یک اشتباه است. باید اقتصاد فرهنگ را جدی بگیریم و آن را هدایت کنیم و بر آن نظارت داشته باشیم. تا اقتصاد مولد و گسترده با مشوق‌ها در عرصه هنر و فرهنگ دخالت نکند، فرهنگ و هنر ارتقا پیدا نمی‌کند؛ چراکه با منابع محدود دولتی نمی‌توان نیاز‌های فرهنگی و هنری را بر طرف کرد.

.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به سخنان شهاب اسفندیاری، کارشناس این میزگرد که فکر نمی‌کنید حضور چهره‌های امنیتی در عرصه فرهنگ به ضرر کشور و مصالح تمام می‌شود، تصریح کرد: شما کیفرخواست علیه نظام امنیتی کشور صادر کردید. نمی‌دانم منظورتان از این بیانات چیست؟ اینکه آدمهای مختلفی در عرصه‌های مختلف حضور دارند، ضعف و اشتباه دارد، دلیل نمی‌شود که شما یکپارچه مناسبات سیاسی و فرهنگی کشور را اینگونه رقم بزنید، فکر می‌کنم قضاوت شما مقداری غیرواقع‌بینانه است.

پورمحمدی تاکید کرد: اینکه عناصری در حوزه‌های مختلف توانایی دارند، رأی می‌آورند و دارای سوابق امنیتی و سیاسی و اقتصادی یا نظامی هستند دلیلی بر ایراد ذاتی حضور آنان در این عرصه فرهنگ نیست.

پورمحمدی با بیان اینکه باید اجازه دهیم حوزه فرهنگ و هنر بالندگی، جاذبه و مردان و زنان هنرمند و شایسته خود را داشته باشد و به میدان بیاورد، تصریح کرد: نظامی‌ها، امنیتی‌ها، سیاسی‌ها و اقتصادی‌ها باید کمک کنند تا عرصه فرهنگ و هنر ارتقا یابد؛ اگر در ادوار گذشته خطایی در این زمینه انجام شده، باید جلوی آن گرفته شود و ما هم آن را محکوم می‌کنیم.

وی در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: حفظ موضع انقلابی و عدالت‌خواهی، سابقه‌ای پاک و عاری از فساد می‌خواهد. هر چه حواشی فرد بیشتر باشد، دولت و ملت بیشتر گرفتار سنگلاخ‌های این مسیر دشوار خواهند شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در انتشار روزانه قرارهای خود با مردم با انتشار فیلمی گفت: امروز تمام روابط تجاری و مالی ما قفل شده است. در داخل کشور نیز اقدماتی صورت می‌گیرد که طبعات اقتصادی ایجاد می‌کند و به تحریم‌ها اضافه می‌شود. اما ما در مقابل این تحریم‌های فلج کننده مقاوت کرده‌ایم و این توان ملی ما است که ما را به اینجا رسانده است.

اولین مستند تلویزیونی «پورمحمدی» روز یکشنبه ۲۷ خرداد از شبکه یک سیما پخش شد.

۳-سعید جلیلی

نخستین مستند سعید جلیلی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته از شبکه یک سیما پخش شد. این مستند تبلیغاتی توسط بهروز افخمی تولید شده است و شامل فعالیت‌های مختلف این نامزد انتخابات در عرصه‌های مختلف از جمله دیدار با کارگران و دیگر اقشار مختلف مردم بود.

وی همچنین روز گذشته در مصلی شهرستان شهریار طی سخنانی گفت: در روزهای انتخابات و صحبت‌هایی که در مورد آینده کشور می‌شود، همه وظیفه داریم، در آینده کشور تأثیر بگذاریم و در انتخاب سرنوشت خود در این عرصه نقشمان را ایفا کنیم.

.

این نامزد انتخابات با طرح این سوال که «ما چه آینده‌ای برای فرزندانمان در نظر گرفته‌ایم؟» گفت: دو نگاه در این خصوص وجود دارد، برخی با استفاده ضعف‌ها و آسیب‌هایی که در کشور وجود دارد، این ضعف‌ها را لیست کرده و می‌گویند، اگر بتوانیم این مسائل و مشکلات را حل کنیم، کار بزرگی کردیم، درست هم می‌گویند.

جلیلی همچنین در دیدار با مردم استان البرز اظهار کرد: از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰ نتیجه نگاه غرب زده چه بود؟ اینکه رشد اقتصادی کشور یا صفر شد یا منفی. این برای کشوری ایجاد شد که جهانی از فرصت‌ها دارد. خدا به هر کشوری یک نوع فرصت داده اما به ایران همه فرصت‌ها را داده. و نسلی به ایران داده است که می‌تواند مدافع حرم شود و از همه چیز خود برای آرمان‌هایش بگذرد. این کشور نمی‌تواند پیشرفت کند؟ حتماً می‌تواند. ما وقت تلف کردن فرصت. نداریم. امروز ما به دولتی نیاز داریم که فرصت‌های کشور را شناخته باشد و برنامه ریزی کرده باشد و از فردای انتخابات مسیر پیشرفت کشور را رقم بزند.

وی افزود: چگونه می‌توان این مسیر افتخار و مسیری که شهید رئیسی رفته را ادامه داد؟ باید عرصه پیشرفت باز باشد و هر کسی نقش پرشکوه خود را ایفا کند. اگر دولت نقش آفرینی باشد که هم خودش نقش آفرینی کند هم بستری را فراهم کند که هر ایرانی که استعداد دارد احساس پیشرفت و نفع رساندن برای کشور داشته باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مجتمع سرچشمه دیدار کرد و گفت: ما در یک موقعیت بزنگاهی حساس هستیم. اگر ادعا داریم انقلاب اسلامی یک انتخاب بزرگ برای ملت ما بود و در ۴۵ سال تندباد حوادث بر ما گذشت و مردم توانستند حادثه‌ها را تبدیل به حماسه کنند. امروز یک وظیفه بزرگ بر دوش همه ماست. آن وظیفه این است که مسیر انقلاب اسلامی به حداقل‌ها اکتفا نمی‌کند به قله نگاه می‌کند.

۴-علیرضا زاکانی

دیگر نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شب گذشته با حضور در برنامه میزگرد اقتصادی شبکه یک سیما شرایط کشور به گونه‌ای ارزیابی کرد که نیازمند تحول در راستای عدالت و پیشرفت است.

وی در تشریح  اصول اقتصادی دولت مورد نظر خود، آزادسازی اقتصاد از کمند ارز و دلار و توجه به تقویت و ارزش پول ملی، اقتصاد بر پایه دانش و فناوری برای ایجاد ارزش افزوده در محصولاتی که تحریم پذیر نیست، مشارکت مردم برای ایجاد حاکمیت در اقتصاد، توجه به خصوصی‌سازی درست و خلق ثروت همراه با توزیع عادلانه ثروت است را به عنوان سرفصل های اقتصادی مورد نظر عنوان کرد.

.

این نامزد انتخابات با اشاره به موضوع مسکن خانوارها در سابه تورم گفت: مسکن به طور میانگین ۴۱ درصد سبد خانوار را به خود اختصاص داده است. بیکاری جوانان، درد بی‌پولی ناشی از بیماری و سقوط خانوارها به زیر خط فقر، شرایطی را ایجاد کرده که خانوارها با درآمد ریالی به دلار هزینه می‌کنند.

در رابطه با سوداگران ارز رانتی گفت: ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید دولت را مکلف کرد که در سال ۱۳۹۴ از کسانی که ارز از دولت گرفتند، ‌ ارز را به حساب دولت برگردانند. در این راستا ۵۵ نفر را شناسایی کردیم که ۵۰ میلیون دلار به بالا گرفته بودند و حدود ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار را دریافت کرده بودند. این در حالی است که از این تعداد ۴۴ نفر هم یارانه نقدی می‌گرفتند؛ گردن کلفت یعنی این که به قیمت نرخ ارز امروز باید طلب مردم را بگردانند.

زاکانی همچنین در جمع مردم تبریز با بیان اینکه در این ۴۵ سال کسانی به دنبال ممانعت از پیشرفت ملت ایران بودند، تصریح کرد: کسانی که علاقه نداشتند ملت در میدان به دنبال اهداف انقلاب باشند؛ کسانی آمدند اریکه قدرت گرفتند و برای ما عبرت شدند؛ دهه ۹۰ دهه خسران بود؛ ما آمده‌ایم که نگذاریم به دهه عبرت برگردیم.

۵-امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: تلاش کردم صادقانه آنچه فکر می‌کنم درست است و برایش حجت دارم، به ⁧خانواده⁩ بزرگ ایران عرضه کنم. از تهدیدها و فرصت‌های اقتصادی گفتم و اینکه «بازگشت به عقب هرگز!». آینده روشن و از آن ⁧ مردم⁩ ماست.

اولین مستند تصویری انتخاباتی قاضی‌زاده هاشمی روز یکشنبه ۲۷ خرداد از شبکه اول سیما پخش شد. این مستند توسط سامان مختاری ساخته شده است. 

.

وی همچنین اعلام کرده است به منظور ارتباط بهتر و مستمر با فعالین ⁧بخش خصوصی⁩ و مشارکت آنها در تصمیم گیری، رئیس اتاق ایران عضو مدعو هیئت دولت من خواهد بود.

قاضی‌زاده هاشمی درباره اولین مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: غیر از طولانی بودن زمان، مناظره خوبی بود. از عوامل و دوستانمان در صداوسیما تشکر می کنم.

وی بیان کرد: تلاش کردیم صادقانه و بدون پنهان کاری آنچه را که باید عرضه کنیم، البته برنامه مناظره با برنامه کارشناسی متفاوت است و در برنامه‌های کارشناسی، برنامه های هر کاندیدا بهتر کشف می‌شود، اما در مناظره تفاوت دیدگاه‌ها با محک عمومی مطرح می‌شود.

۶-محمدباقر قالیباف

قالیباف با حضور در برنامه بدون تعارف شبکه دو سیما گفت: قول می‌دهم سال به سال در دولت خود تغییر را در زندگی خود چه در سفره خود و چه در کارهای زیرساختی احساس کنید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره اموال و خانواده خود حاضرید به مردم توضیح دهید، گفت: این حق مردم است و شما می‌دانید که این قانون است.

قالیباف ادامه داد: البته بنده جزو مسئولانی بودم که درست لیست اموالی را که به قوه قضائیه دادم، همان لیست اموال را به مردم هم اعلام کردم که بعضاً این دستاویز برخی از جریان‌های سیاست باز و بعضی از افراد شد که نمی‌خواهم به این موضوع وارد شوم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین در جمع کارگران و بازنشستگان که در سالن خانه والیبال تهران برگزار شد با اشاره به مباحث اقتصادی این قشر گفت: در برنامه هفتم اولویت اول و جامعه اول ما خانواده و سبد خانواده است. زنان امروز در خانواده ایرانی به اصطلاحی مادر خرج خانواده هستند، هم خانواده را مدیریت می‌کنند، هم فرزندان را پرورش می‌دهند و هم در کنار مردان به عنوان نیروی کار مشغول به کار و اشتغال هستند.

.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که «امروز چالش اصلی ما مدیریت است»، گفت: باید به سمت رئیس قوه مجریه‌ای برویم که توان و روحیه آن کار را داشته باشد و بتواند آگاهانه و شجاعانه تصمیماتی بگیرد که تحول ایجاد کند و این تحول باید هرساله خود را در برنامه هفتم، زندگی مردم، سرمایه گذاری و رشد اقتصادی خود را نشان دهد.

وی همچنین در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر سیما در پاسخ به سوال مردمی در رابطه با وضعیت معیشت در بخش کشاورزی و برنامه دولت مورد نظر وی برای تقویت این بخش گفت: امروز به صورت مستقیم حدود چهار میلیون شغل در حوزه کشاورزی مشغول به فعالیت است. کشاورزی در بخش امنیت غذایی و تامین کالاهای اساسی اهمیت بسیار بالایی دارد و خودکفایی در کشاورزی یک ضرورت است.

قالیباف اظهار کرد: امروز قیمت تمام شده محصولات کشاورزی نسبت به سهم کشاورز بسیار بالا است و کشاورز سهم حداکثر ۳۰ درصدی در قیمت محصولات دارد و بیشتر سود آن به جیب واسطه‌ها و شبکه توزیع می‌رود. در این راستا برای اصلاح آن نیاز به یک برنامه ریزی دقیق در این بخش داریم تا بتوانیم اشکالات را برطرف کنیم.

وی ضمن انتقاد از وضعیت مدیریتی در تامین برخی محصولات کشاورزی گفت: یک روز می‌گویند صادرات انجام شود و وقتی کشاورز می‌خواهد تولید خود را صادر کند، ناگهان جلوی صادرات گرفته می‌شود. یک روز در کشور پیاز و سیب زمینی فراوان است یک روز وجود ندارد و کمبود محصولات کشاورزی داریم. در این زمینه باید مدیریت پیش بینی وجود داشته باشد.

انتهای پیام/341

نظر شما
پربیننده ها