مخبر:

برخی مدعیان مذاکره، از کشور‌های همسایه غافل بودند

سرپرست ریاست جمهوری گفت: برخی مدعیان مذاکره و گسترش ارتباطات بین‌المللی، از کشور‌های همسایه غافل بودند و ما در حلقه همسایگان خود نیز محصور شده بودیم.
کد خبر: ۶۷۴۰۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۳ - 20June 2024

به گزارش گروه سیاسی دفاع‌پرس، محمد مخبر، امروز پنجشنبه در آیین افتتاح خط‌آهن رشت ـ کاسپین که این بندر را به راه‌آهن سراسری متصل می‌کند، تصریح کرد: برای بنده حضور در مراسم افتتاح این طرح‌ها که به حق «یادگار ابراهیم» نام‌گذاری شده‌اند، واقعا سخت است.

برخی مدعیان مذاکره، از کشور‌های همسایه غافل بودند

سرپرست ریاست جمهوری با بیان اینکه هنوز ابعاد فکری و معرفتی شهید رئیسی کاملا شناخته نشده است، گفت: اینکه کسی کمتر از سه سال رئیس جمهور باشد و شهادت ایشان چنین موجی در کشور ایجاد کند، بسیار فراتر از فقط برانگیخته شدن احساسات و عواطف مردم است، مردم به درستی فهمیدند که چه فردی را از دست دادند.

مخبر اظهار داشت: با وجود همه تلاش‌ها برای غبارآلود کردن فضا، خدمات ایشان مثل آفتاب زیر ابر نماند و به رغم همه تبلیغاتی که سعی می‌کرد بگوید ارادت مردم به انقلاب و انقلابیون کم شده، ابراز احساسات مردم به شهادت ایشان و مراسم بدرقه و تشییع ایشان خط بطلانی بر همه این ادعا‌ها کشید.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه با قدردانی از همه دست‌اندرکاران اجرایی کشور و خدمتگزاران دولت مردمی گفت: یکی از دلایل توفیقات بزرگ شهید رئیسی، در کنار اعتقادات و پایبندی‌های معنوی، توسل، توکل و تبعیت واقعی و اعتقادی این شهید بزرگوار از رهبر معظم انقلاب، تشخیص صحیح و دقیق مصلحت و فهرست و اولویت‌بندی کردن مسائل بر اساس این مصلحت‌ها و متمرکز شدن بر آنها و پیگیری مستمر تا رسیدن به نتیجه بود.
مخبر با اشاره به برخی مسائل مطرح شده در روز‌های اخیر از جمله درباره مسئله فروش نفت تصریح کرد: بگذارید هر کس هر چه می‌خواهد بگوید، اما واقعیت این است که ظرفیت فروش نفت کشور در زمان آغاز فعالیت دولت مردمی کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما شهید رئیسی با تشخیص دقیق و پیگیری مجدانه در مدت کمتر از یکسال و نیم این ظرفیت را به حدود ۱ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه رساند و کشور را از تنگنای شهید منابع که با آن مواجه بود، نجات داد.

سرپرست ریاست جمهوری، همچنین با اشاره به برخی اقدامات دیگر دولت مردمی با مدیریت شهید رئیسی در عرصه‌هایی، چون افزایش درآمد‌های مالیاتی و امثال آن گفت: کشوری که در آغاز فعالیت دولت شهید رئیسی به اذعان مقامات دولت قبلی در پرداخت حقوق ماهیانه کارکنان خود دچار مشکل شده بود، با تلاش‌های دولت و مدیریت شهید رئیسی امروز بدون هیچ مسئله‌ای در حال اداره شده است.

سرپرست ریاست جمهوری، تشخیص مزیت‌های کشور را از دیگر ویژگی‌های بارز شهید رئیسی برشمرد و با اشاره به دسترسی کشور به دریا در شمال و جنوب کشور تأکید کرد: کشور‌های همسایه و منطقه برای حمل و نقل کالا و مسافربری به ایران نیاز دارند و رئیس جمهور فقید نیز بر همین مزیت کشور به صورت جدی متمرکز شد و بار‌ها در ملاقات‌ها و مکالمات با سران کشور‌های همسایه و منطقه، گذرگاه‌ها را به صورت جدی مطرح و به صورت لحظه‌ای در داخل دنبال می‌کرد.

مخبر با اشاره به مشکلات کشور در زمینه آب، افزود: در اوایل روی کار آمدن دولت سیزدهم کشور با چالش‌های جدی در زمینه آب مواجه بود و شهید رئیسی مشکلات آب برخی استان‌ها را به صورت کوتاه مدت حل کرد و برای حل مسائل دراز در زمینه کم آبی نیز مرتب پیگیری می‌کرد. پس از ساماندهی مسائل و بسیج امکانات مناطق برای حل مشکلاتی که در کوتاه مدت امکان رفع آنها وجود داشت، پروژه‌های انتقال آب از دریا به فلات مرکزی، تامین آب از منابع ژرف و استفاده از منابع آب قابل تصفیه به خصوص برای صنایع از اولویت‌های شهید رئیسی بود.

سرپرست ریاست جمهوری درباره اقدامات دولت سیزدهم و پیگیری‌های شهید رئیسی در خصوص قطعی برق در اوایل دولت سیزدهم، گفت: در آغاز به کار این دولت بخش‌های زیادی از ساعات روز به ویژه در ساعات اوج مصرف با قطعی برق مواجه بودیم که در این دولت و با تلاش‌های وزارت نیرو و رئیس جمهور مشکل قطعی برق در کشور حل شده است.

مخبر در خصوص اقدامات دولت در بحث مسکن، تصریح کرد: مسکن‌سازی در کشور قبل از دولت سیزدهم با رکود و تعطیلی مواجه شد و وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی که از آن به عنوان قول شهید رئیسی یاد می‌شود، مستند به مصوبه مجلس شورای اسلامی بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم تا الان واگذاری زمین و ساخت مسکن برای بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی شروع شده است و با تلاش‌های این دولت تا پایان ۴ سال کاری این دولت به ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نزدیک می‌شدیم که امیدواریم در دولت بعدی اقدامات دولت سیزدهم در زمینه مسکن دنبال شود.

سرپرست ریاست جمهوری، نیرو‌های جوان نخبه و تحصیلکرده را بزرگترین سرمایه کشور دانست و تأکید کرد: اقتصاد دیجیتال، هوش مصنوعی و کوانتوم از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار آینده هر کشوری است و خوشبختانه ایران با بهره‌گیری از نیرو‌های جوان و تحصیلکرده امکانات و ظرفیت‌ها فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارد.

مخبر، همچنین با بیان اینکه برخی در کشور که مدعی مذاکره، سیاست خارجی و گسترش ارتباطات بین‌المللی بودند، در نهایت از کشور‌های همسایه نیز غافل شده بودند و ما در حلقه همسایگان خود نیز محصور شده بودیم، ادامه داد: آیت‌الله رئیسی در مدت ۳ سال توانست برخی از ارتباطات و مسائل با کشور‌های منطقه را حل نماید و ارتباطات همسایگی به خوبی گسترش یافت.

سرپرست ریاست جمهوری اظهار داشت: با وجود اینکه آمریکا در برخی از کشور‌های منطقه حضور دارد، اما آنها حتی با پشتوانه آمریکا نیز هنوز نتوانسته‌اند عضو پیمان‌های بزرگ بین‌المللی و منطقه‌ای شوند، اما در دولت سیزدهم و با تلاش‌های شهید رئیسی، جمهوری اسلامی ایران عضو سازمان‌های مهم بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله شانگهای، بریکس و اوراسیا شد و به مرحله‌ای رسیده است که اگر به سران هر کدام از این کشور‌ها پیامی ارسال شود، در کوتاه‌ترین زمان پاسخ تماس‌های ایران را می‌دهند.

سرپرست ریاست جمهوری گفت: با سیاست خارجی دولت سیزدهم معادلات بین‌المللی کاملاً جابجا شده است و در منطقه تصمیمی گرفته نمی‌شود، مگر اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شود و در موقعیت کنونی بین‌المللی، یکجانبه‌گرایی آمریکا و نظام سلطه کاملاً بهم ریخته است.

مخبر تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب در ملاقات‌ها بار‌ها اعلام کردند که شهید رئیسی مسیری مناسب انتخاب کرده بود و باید اقدامات ایشان پیگیری شود.

انتهای پیام/۹۵۵

نظر شما
پربیننده ها