ساجد
آزادگان
تصاویر/ آزاده شهید «علی رحمانی»
شهید «علی رحمانی» یکم خرداد سال ۱۳۳۷ چشم به جهان گشود. وی با شروع «جنگ ایران و عراق» به جبهه اعزام شد و در بیستم دی سال ۱۳۶۰ توسط ارتش بعث عراق به اسارت گرفته شد.
تصاویر/ اجرای سرود آزادگان در حرم رضوی
تصاویر زیر، رزمندگان آزاده هشت سال دفاع مقدس را در حرم مطهر امام رضا (ع)، در حال اجرای سرود نشان می‌دهد.
تصاویر/ حضور آزادگان در حرم حضرت امام خمینی (ره)
وقتی که آزادگان وارد ایران شدند، از مسئولان خواستند قبل از اینکه به دیدار خانواده‌هایشان‏‎ ‎‏بروند، آنها را به زیارت حضرت امام ببرند. این نشان می‌داد که چقدر آزادگان به امام‏‎ ‎‏علاقه‌مند هستند، که در بهترین لحظات زندگی خود، می‌خواهند از امام یاد کنند و اولین‏‎ ‎‏ساعات روز آزادی خود را به امام اختصاص دهند. کسی که 10 سال خانواده و عزیزان‏‎ ‎‏خود را ندیده است، برای اولین دیدار، امام را انتخاب می‌کند و با او آرام می‌گیرد.
تصاویر/  سید آزادگان مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی اکبر ابوترابی، دلاورمردی است که بیش از 10 سال رنج اسارت را به جان خرید و در سیاه‌ترین ایام تاریخ معاصر، هدایت نسلی را به عهده گرفت که با استقامت خونین خود، صفحات زرّینی در سینه تاریخ به ثبت رساندند. سرانجام آن مجاهد خستگی‌ناپذیر، در 12 خرداد سال 1379، در حالی که به همراه پدر بزرگوارشان آیت‌الله سیدعباس ابوترابی عازم مشهد مقدس بودند، به دیدار دوست شتافتند.
آزاده جانباز جعفر ربیعی
آزاده «جعفر ربیعی» از تخریبچی‌های لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) بود، که در سال ۶۲ بر اثر انفجار مین مجروح شد و به اسارت بعثی‌ها درآمد. او ۲۹ ماه در اردوگاه‌های عراق ماند و سپس به میهن بازگشت. وی خاطرات اسارتش را در کتاب «رمل‌های تشنه» منتشر کرده است.
پربیننده ها
آخرین اخبار