به روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
نيستان منتشر كرد؛
کتاب «مرشد و پهلوان» فیلم‌نامه‌ای مستند درباره آخرین فیلم مرحوم علی حاتمی با عنوان «جهان پهلوان تختی» است که از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.
کد خبر: ۳۱۲۷۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳ - 09October 2018

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، کتاب «مرشد و پهلوان» فیلمنامه‌ای مستند درباره آخرین فیلم مرحوم علی حاتمی با عنوان «جهان پهلوان تختی» است که به صورت نیمه‌تمام باقی ماند و راه به پایان نبرد.

مرحوم علی حاتمی در سال 1373 با جلب رضایت خانواده مرحوم غلامرضا تختی دست در ساخت و تهیه فیلمی با موضوع زندگی وی می‌زند. گفته شده که او پس از ناکامی در ساخت دو پروژه سینمایی که نخستین آنها با موضوع زندگی همسران محمدرضا پهلوی تدارک دیده شده بود و دومی با موضوع پیامبر اکرم (ص)، اقدام به ساخت این اثر سینمایی کرده است که به دلیل بیماری و فوت موفق به اتمام آن نشده است.

حامد قربانی در فیلم‌نامه مستند خود در این کتاب سعی کرده به روایتی از چرایی شکل‌گیری این ایده در ذهن علی حاتمی بپردازد و از این منظر این فیلم‌نامه از چند منظر قابل توجه است.

با وجود اینکه شخصیت اول این فیلم‌نامه، «علی حاتمی» در زمان نگارش این اثر دار فانی را وداع گفته است؛ اما نویسنده این فیلم‌نامه با هوشمندی و با بهره‌گیری از صدای وی در ساخت این سناریو، به آن استناد بیشتری داده است و مخاطب را در این موضوع قرار می‌دهد که گویی حاتمی برای ساخت چنین اثری خود به سخن نشسته است.

قربانی در مقام نویسنده این فیلم‌نامه همچنین به سراغ بازنمایی لوکیشن‌هایی رفته است که علی حاتمی در آن به دنیا آمده و بسیاری از آثار خود را در سودای چنین جغرافیایی ثبت و ضبط کرده است. وی در لابه‌لای تصاویری که سودای ضبط آن را در سناریوی خود مطرح کرده است توجه ویژه‌ای به بازنمایی مناطقی داشته که حاتمی در آنها رشد و نمو پیدا کرده و اسلوب و چهارچوب اندیشه خود را در آن شکل بخشیده است.

جهان پهلوان تختی و زندگی او با وجود سال‌ها پس از درگذشت عجیب این ورزشکار و ارائه حجم زیادی از داستان و گزارش و تحلیل درباره او، همواره یکی از داستان‌های جنجالی در تاریخ اجتماعی ایران معاصر بوده و معمای درگذشت او همانند درگذشت چهره‌‌ای چون جلال آل احمد لاینحل باقی مانده است. حامد قربانی در این فیلم‌نامه مستند تلاش کرده است که به سهم خود و به شیوه روایی یک اثر سینمایی مستند به ماجرای ساخته شدن این اثر و رمزگشایی از ناتمام ماندنش داشته باشد.

انتشارات نیستان فیلم‌نامه‌ «مرشد و پهلوان» را در 124 صفحه و با قیمت 16 هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها