به روز شده در: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۹
در پی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران؛
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‎های حمایتی این معاونت در پی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران را تشریح کرد.
کد خبر: ۴۰۶۸۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲ - 21July 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «محسن جوادی» معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه‌های حمایتی این معاونت در پی برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران اظهار داشت: برنامه‌های حمایتی شامل بخش‌های مختلف نشر می‌شود. برای حمایت از کتابفروشی‌ها طرح‌ فصلی تابستانه کتاب (در مرداد ماه) و پاییزه کتاب (همزمان با هفته کتاب در آبان‎ماه) با افزایش 50 درصدی اعتبارات اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی‏‌های به عمل آمده تلاش خواهد شد تا حداکثر سه هفته پس از برگزاری طرح‎های حمایتی از کتابفروشی‎ها، تسویه حساب با کتابفروشی‎های مجری انجام شود.

جوادی با تاکید بر استمرار خرید کتاب از ناشران برای تقویت کتابخانه‏‌ه‍ای عمومی و تخصصی در راستای حمایت از ناشران گفت: دومین حلقه مورد حمایت معاونت امور فرهنگی تسویه حساب سریع با ناشران است. با برنامه‎ریزی‎های به عمل آمده تا حداکثر یک ماه پس از تحویل کتاب به انبار و تکمیل مدارک، تسویه‎سازی با ناشران انجام خواهد شد. در همین راستا پرداخت بدهی‌های خرید کتاب در چهار ماه گذشته در تهران و استان‏ها از مرداد ماه آغاز می‎شود.

معاون امور فرهنگی از حمایت این معاونت از ناشران تازه‎کاری که نخستین آثار آنها در ایام کرونا منتشر شده خبر داد و گفت: این گروه از ناشران که فروش آثار آنها مقارن با ایام کرونا بوده است بر حسب کیفیت آثار چاپ شده و میزان تولید، مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

جوادی به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به صورت جامع و فراگیر (شامل همه حوزه های نشر) اشاره کرد و گفت: امکان برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی فراگیر در دست بررسی است و تا حداکثر یک ماه آینده جزئیات آن اعلام خواهد شد.

معاون امور فرهنگی تاکید کرد: این اقدام به منظور تقویت نقدینگی نشر کشور و توزیع عادلانه یارانه نشر انجام می‎شود و در تلاش هستیم تا حامی‏ان دولتی و خصوصی در برگزاری این نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: از همین رو در موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی ایران و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران جلساتی با این موضوع برگزار شده است. خوشبختانه با تلاش‎های خستگی‎ناپذیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگاه ویژه محمدباقر نوبخت اعتباراتی برای این منظور در نظر گرفته شده است. این اقدامات برای توزیع عادلانه یارانه نشر و جلوگیری از آسیب رسیدن به کتابفروشی‎های کشور و ایجاد فرصتی برای مراکز دانشگاهی، حوزوی، آموزش‌و‌پرورش و کتابخانه‏‎های عمومی و تخصصی و موسسات فرهنگی برای تجهیز منابع کتابخانه‎ای است.

جوادی درباره دیگر اقدامات معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران و کتابفروشان به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران گفت: یکی دیگر از برنامه‎های حمایتی تسریع در توزیع کاغذ دولتی به ناشران متقاضی و تسهل در فرایند آن خواهد بود.

معاون امور فرهنگی با تاکید بر تحقق شعار «ایران تهران نیست» در برنامه‏‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران و کتابفروشان استانی اعلام کرد: اعتبار خرید کتاب استانی در مراکز استان‏ها تا سقف 30 درصد افزایش خواهد یافت و صورتحساب‎های ارسالی ظرف یک ماه تسویه خواهند شد.

از دیگر برنامه‌های حمایتی، تمدید تفاهم‎نامه با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای ارسال محموله‏ های فرهنگی (کتاب) است. این برنامه در بهار شروع و مورد استقبال قرار گرفت که قرار شده است برای تابستان و پاییز تمدید شود.

وی اصلی‎ترین برنامه معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران را که در آستانه نهایی شدن است، ایجاد فرصت‎های مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه اعلام کرد و گفت: این اقدام با همکاری چند سازمان و بنگاه اقتصادی دولتی و خصوصی در حال انجام است و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین با هماهنگی‎های انجام شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال صدور کارت اعتباری خرید فرهنگی هستیم.

جوادی در پایان از آمادگی معاونت امور فرهنگی برای دریافت پیشنهادات فعالان حوزه کتاب خبر داد و گفت: معاونت امور فرهنگی از پیشنهادات فعالان حوزه کتاب و رسته‎های متنوع این حوزه استقابل می‏کند و در تلاش است تا امکانات بیشتری در این حوزه به اهالی نشر و کتاب ارایه دهد.

بر اساس اعلام صریح دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تکلیف همگانی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، توصیه‌های وزارت بهداشت مبنی بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از برگزاری هرگونه تجمع در سطح کشور و همچنین نبود چشم‌انداز روشن در امکان برگزاری نمایشگاه در ماه‌های آتی، شورای سیاست‌گذاری برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال جاری را منتفی دانست.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها