به روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
جغرافیای حماسه ۲۵؛
«کوچه‌ی درخشش»، در خیابان شهید دیالمه و پشت مسجد شهدا (بناها) یکی از مساجد فعال شهر مشهد در سال‌های قبل و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران واقع شده که شاید آن را بتوان تنها کوچه‌ی مزین به نام سه شهید دانست.
کد خبر: ۴۵۴۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲ - 04May 2021

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از مشهد، نیروهای خراسانی از نخستین روزهای دفاع مقدس حضوری فعال و نقشی تأثیرگذار در دفاع از میهن اسلامی داشتند، به‌گونه‌ای که خراسان بزرگ در راستای ادای دین به انقلاب و ولایت، نقش تأمین نیروی انسانی را با بیش از ۹/۵ درصد کل اعزام‌های کشور را به خود اختصاص داد.

خراسان بزرگ در دوران دفاع مقدس علاوه بر کارکنان نیروهای مسلح، ۳۰۸ هزار و ۲۵۶ نفر بسیجی را به یگان‌های رزم اعزام کرد و یگان‌های رزم خراسان در دوران دفاع مقدس در ۹۸ عملیات شرکت داشت.

با توجه به نقش محوری شهر مشهد به‌عنوان کانون جهاد و مقاومت در دوران دفاع مقدس، به معرفی اماکنی که در خلق این حماسه ماندگار نقش داشتند، خواهیم پرداخت. این طرح پژوهشی تحت عنوان «جغرافیای دفاع مقدس مشهد» به سفارش مدیریت اسناد و مدارک اداره‌ کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان رضوی توسط محمدحسین حکیم‌نژاد تهیه شده است.

کوچه سه شهید

«کوچه‌ی درخشش»، در خیابان شهید دیالمه، پشت مسجد شهدا (بناها) یکی از مساجد فعال شهر مشهد در سال‌های قبل و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران واقع شده که شاید آن را بتوان تنها کوچه‌ی مزین به نام سه شهید دانست.

سه جوان مؤمن و انقلابی ساکن این کوچه، به نام «حسین مرتضوی»، «محسن منشادیان» و «محمدرضا مقدسیان» از فعالین مسجد شهدا بودند که هر سه به ترتیب نام، یکی پس از دیگری به شهادت رسیدند.

با شهادت اولین نفر، این کوچه از «درخشش» به کوچه «شهید حسین مرتضوی» تغییر نام داد. بعد از شهادت دومین نفر به کوچه شهیدان «حسین مرتضوی و محسن منشادیان» نامگذاری شد و با شهادت «محمدرضا مقدسیان» به کوچه سه شهید نامیده شد و تابلوی کوچه به نام هر سه شهید مزین شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار