به روز شده در: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶
سخنگوی وزارت امور خارجه:
خطیب‌زاده گفت: بحران افغانستان راهکار نظامی ندارد و همه گروه‌ها باید با پرهیز از زور و با توسل به مذاکره بحران‌های موجود را حل و فصل کنند.
کد خبر: ۴۷۳۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱ - 23August 2021

بحران افغانستان راهکار نظامی ندارد/ وزیر خارجه پاکستان روز پنچ شنبه به تهران سفر می‌کندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: ایران آخرین تحولات افغانستان را از نزدیک رصد کرده و با همه طرف‌ها در تماس مدام است. ایران ضمن دعوت همه طرف‌ها به کاهش خشوت، همه گروه‌ها را به برقراری صلح و ثبات و تشکیل دولت فراملی دعوت می‌کند.

خطیب‌زاده با بیان این‌که بحران افغانستان راهکار نظامی ندارد، گفت: همه گروه‌ها باید با پرهیز از زور و با توسل به مذاکره بحران‌های موجود را حل و فصل کنند. ایران آمده تسهیل این مذاکرات و گفتگو‌ها است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران در کنار مردم افغانستان خواهد ماند و از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به دولتی فراگیر استقبال می‌کند.

وی همچنین خبر داد که وزیر خارجه پاکستان روز پنچ شنبه به تهران سفر می‌کند و محور اصلی رایزنی‌ها در این سفر مسائل دوجانبه و همچنین موضوع افغانستان خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا سفر وزیر خارجه ژاپن به ایران در راستای میانجی گیری بین ایران و برخی از کشور‌ها از جمله آمریکا بوده است، گفت: این سفر در پاسخ به سفر چندی قبل آقای ظریف به ژاپن انجام شده است و از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: بحث میانجی‌گری مطرح نبوده است و در این سفر هم انجام نشده است و این سفر در چارچوب روابط دوجانبه ایران و ژاپن انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌های ترکیه اعلام کرده اند که بین تهران و آنکارا گفتگو‌هایی در مورد بحث مهاجران افغانستانی و حرکت آن‌ها به سمت ترکیه صورت گرفته است و آیا چنین گفتگو‌هایی انجام شده است، گفت: خیر.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اجلاس بغداد و اینکه آیا ایران در این اجلاس شرکت خواهد کرد، تصریح کرد: اجلاس همسایگان در بغداد ابتکار جدیدی نیست و این موضوعی است که مدت‌ها برادران ما در بغداد اجرای آن را پیگیری می‌کردند. ما حتما در سطح و کیفیتی که تصمیم می‌گیریم شرکت خواهیم کرد. ما منتظر دریافت جزئیات بیشتر در مورد این اجلاس از بغداد هستیم. باید دید جزئیات چگونه است و متناسب با جزئیاتی که دریافت می‌کنیم در این اجلاس شرکت و حضور خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران در نشست بغداد شرکت خواهد کرد، تصریح کرد: همان طور که گفتم اینکه تصمیم گیری در مورد اینکه در چه سطحی شرکت کنیم منوط به جزئیات بیشتری است که دریافت کنیم و بعد از اینکه جزئیات بیشتر را دریافت کردیم در این مورد تصمیم گیری خواهیم کرد. باید ببینیم که دستور کار این اجلاس دقیقا چیست و چه هیأت‌هایی حضور خواهند داشت.

خطیب‌زاده با بیان اینکه اجلاس بغداد وقتی پربارتر خواهد بود که به شمول تمام کشور‌های منطقه باشد، گفت: در مورد تصمیم گیری در سطحی که در اجلاس بغداد شرکت می‌کنیم باید منتظر دریافت جزئیات بیشتر باشیم.

خطیب زاده همچنین تأکید کرد: ما نقش منطقه عراق را نقش برجسته‌ای می‌دانیم و تلاش داریم که این نقش ایفا شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که روز گذشته ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ آقای ظریف در یک پیام ویدئویی خداحافظی کردند و اینکه برنامه ایشان برای آینده چیست، تصریح کرد: آقای ظریف عضو هیأت علمی دانشگاه هستند و طبیعی است که بعد از اتمام مسئولیت شان در دولت به وظایف خود در دانشگاه برگردند و انشاءالله به عنوان یک استاد به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور پیدا خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری که آیا ایران با احمد مسعود در دریای پنج شیر ارتباط و گفت وگویی داشته گفت: همان طور که پیش از این گفتم باز هم تکرار می‌کنم که ما با همه طرف‌ها و گروه‌ها در افغانستان در ارتباط هستیم.

وی ادامه داد: افغانستان خسته از اشغالگری، جنگ، خونریزی، افراط گری و برادرکشی است و ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم که افغانستانی آرام‌تر و با صلح و ثبات بیشتری ساخته شود و حتما و حتما گفتگو و راه حل سیاسی راه حل پایدارتری در ارتباط با موضوع افغانستان است و تاریخ افغانستان نیز نشان داده است که تنها مسیر صلح، انجام گفتگو بین گروه‌های مختلف افغانستانی است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه آنچه که ما در ایران در ارتباط با موضوع افغانستان موضع گیری می‌کنیم براساس واقعیت هاست نه براساس برخی زد و بند‌هایی که برخی پشت در‌های بسته انجام می‌دهند، افزود: افغانستان تنها در مسیری به صلح و ثبات می‌رسد که دولتی فراگیر با رعایت حقوق تمامی مردم افغانستان و با در نظر گرفتن ترکیب قومیتی آن و خواسته مردم افغانستان شکل بگیرد و همان طور که پیش از این نیز گفته ایم طالبان بخشی از آینده افغانستان است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین پیگیری‌ها جهت شرکت شهروندان ایرانی در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی و اینکه آیا ایران تصمیمی گرفته است، اظهار کرد: در سفری که من به عراق داشتم با وزیر موقوفات و فرهنگ عراق گفتگو‌هایی در مورد اربعین داشتیم. سفیر ما در عراق نیز با مقامات عراقی در این زمینه ملاقات‌هایی در این ارتباط داشته و این قضیه پیگیری شده است. برخی از توافقات به صورت اولیه انجام شده است. البته باید توجه داشت شرایط اپیدمی کرونا جدی است و باید دید آیا امکان دارد که به صورت محدود هم که شده تعدادی از عاشقان اهل بیت در این راهپیمایی حضور داشته باشند یا خیر. تمام تلاش وزارت خارجه در این راستا بوده است که با رعایت سلامت مردم و توجه به شرایط کرونا اگر امکان دارد این اتفاق بیفتد و موضوعی است که باید در جریان تعامل بین بخش‌های مختلف از جمله مسئولان سلامت در مورد آن تصمیم گیری شود و دید که آیا در چارچوب پروتکل‌ها این موضوع قابل انجام است یا نه و تمام تلاش ما و دیگر مسئولان این بوده که در این زمینه کمک کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد صحبت‌های روز گذشته آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با موضوع برجام و اینکه ایران اجازه نخواهد داد مذاکرات وین فرسایشی شود، اظهار کرد: اینکه در مورد زمان برگزاری دور جدید مذاکرات در وین تصمیم گیری شود این یک امر طبیعی است و انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: زمان به نفع برجام نیست به دلیل نقض کامل برجام توسط آمریکایی‌ها و عدم پایبندی کامل طرف‌های اروپایی و طرف‌های برجام به تعهدات خود در رفع تحریم ها.

خطیب‌زاده با بیان این‌که در این چارچوب زمان به نفع برجام نیست، تصریح کرد: اقدامات جبرانی ایران در چارچوب برجام صورت گرفته و باید طرف‌های مقابل بدانند که انتظار ما تا ابد نخواهد بود و در این مدت از مقامات جدید آمریکا چیزی جز حرف ندیده ایم و آن‌ها متأسفانه مسیر شکست خورده دولت قبلی آمریکا را ادامه داده اند.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: مذاکرات احیای برجام نباید فرسایشی شود. ما از همان اول نیز بر این موضوع تأکید کرده ایم و باید در چارچوب زمان‌بندی و معیار مشخصی به پیش رود و اگر طرف‌های مقابل واقع‌نگرانه در پای میز مذاکرات حضور پیدا کنند قطعا مذاکرات فرسایشی نخواهد بود و ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق بیفتد.

وی در ارتباط با بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در ارتباط با گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد میزان غنی سازی ایران اظهار کرد: آنچه که ایران انجام داده تمامی در چارچوب مقررات و پایبندی به پادمان و NPT بوده است و این‌ها با اعلام قبلی به آژانس انجام شده است. تمام فعالیت‌ها زیر نظر آژانس بوده است و هیچ فعالیت غیراعلام نشده‌ای وجود ندارد. تمام فعالیت‌های ما با اهداف صلح آمیز صورت گرفته و همان طور که گفتم آژانس در جریان آن بوده است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه این گونه بیانیه‌های سیاسی رافع مسئولیت سه کشور اروپایی در نقض برجام نیست، تأکید کرد: این بیانیه‌ها سازنده نیست، این بیانیه‌ها غیرحقوقی و سیاسی هستند. این سه کشور باید پاسخ دهند که بعد از خروج آمریکا از برجام و فشار حداکثری دولت واشنگتن علیه مردم ایران و تروریسم اقتصادی که علیه مردم ایران در حوزه‌های مختلف انجام داد کجا بودند. در برابر این اقدامات چه بیانیه‌ای دادند و چه اقدامی کردند. طرف‌های اروپایی در بی عملی مثال بارزی هستند و بهترین مسیری که کشور‌های اروپایی می‌توانند در مسیر احیای برجام طی کنند عمل به تعهدات خودشان در برابر برجام و ایران است.

وی ادامه داد: در این مدتی که دولت جدید آمریکا بر سر کار آمده و گفتگو‌های وین در حال انجام بوده هیچ اقدام مثبتی از سوی کشور‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان ذیل برجام انجام نشده است و کشور‌های اروپایی به جای تکرار این موهومات به تعهدات خود عمل کنند. ایران حداقل به تعهدات خود ذیل پادمان عمل کرده است و آن‌ها به هیچ تعهدی به جز اظهارنظر‌های سیاسی، غیرسازنده و غیرمسئولانه عمل نکرده اند. ما تلاش داریم که گفتگو‌های وین گفتگو‌های معناداری باشد. طرف‌های مقابل به واقعیت‌ها توجه کنند و براساس این دیدگاه که باید به تعهداتشان عمل کنند به وین بیایند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود در پاسخ به سوالی در مورد به رسمیت شناختن طالبان از سوی ایران و اینکه در چه صورت این اتفاق می‌افتد، گفت: ما اساسا در حال حاضر در آن مرحله نیستیم. اکنون در مرحله‌ای هستیم که باید تلاش کنیم که یک دولت فراگیر در افغانستان شکل بگیرد که بازتاب دهنده تمام واقعیت‌های افغانستان و ترکیب قومی و مردمی افغانستان از اندیشه‌های مختلف باشد. اگر دولت فراگیر آتی افغانستان بازتاب دهنده این مسائل باشد می‌تواند این مسیر را تسهیل کند. اینکه ما الان بخواهیم در مورد دولت آینده افغانستان تصمیم بگیریم زود است. آنچه که در حال حاضر برای ما اولویت دارد حفظ جان، مال و ناموس مردم افغانستان و انجام گفتگو‌های فراگیر بین گروه‌های مختلف افغانستانی و شکل گیری دولتی فراگیر در این کشور است.

خطیب زاده همچنین در این نشست در خصوص آخرین تحولات افغانستان نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به صورت نزدیک آخرین رویداد‌ها و تحولات در افغانستان را رصد می‌کند. با تمامی طرف‌ها و گروه‌ها در افغانستان در تماس مستمر و گفتگو است.

وی با بیان اینکه ما از تمامی طرف‌ها دعوت می‌کنیم که از خشونت پرهیز کنند و به سمت ثبات و ایجاد صلح در افغانستان حرکت کنند، گفت: از آن‌ها دعوت می‌کنیم از فرصت خروج نیرو‌های فرامنطقه‌ای از افغانستان برای ایجاد تشکیل دولتی فراگیر در راستای خواسته‌های مردم افغانستان استفاده کنند. از آن‌ها می‌خواهیم که از این فرصت برای تشکیل دولتی شفاف، مسئول و پاسخگو که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی، قومیتی و خواسته‌های مردم افغانستان است استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که بحران در این کشور راهکار نظامی ندارد، ادامه داد: هیچ راهکار نظامی برای حل و فصل مسائل افغانستان وجود ندارد و همه گروه‌ها در افغانستان ضمن پرهیز از توسل به خشونت از طریق مذاکره و گفتگو موضوعات در این کشور را حل و فصل کنند. ایران همان طور که پیش از این بار‌ها گفته ایم آماده همکاری با تمام گروه‌های افغانستانی برای تسهیل این گفتگو‌ها و حصول این توافق است.

خطیب زاده با بیان اینکه ایران در ۴۰ سال گذشته همواره در کنار مردم افغانستان بوده و بر حفظ جان و مال و ناموس مردم افغانستان تأکید دارد، گفت: ما از انتقال مسالمت آمیز قدرت در افغانستان به دولتی فراگیر استقبال می‌کنیم و امیدواریم شورای هماهنگی تشکیل شده در این کشور بتواند در مسیر تحقق صلح در این کشور همسایه حرکت کند.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود در افغانستان موج جدیدی از مهاجران شکل گرفته است، اظهار کرد: این موضوع ضرورت تداوم کمک‌های بشردوستانه و نقش آفرینی موثر سازمان‌های بین المللی در مساعدت برای کاهش آلام و مشکلات مردم افغانستان را می‌طلبد و همکاری و کمک با کشور‌هایی که با این موضوع مواجه هستند را دوچندان می‌سازد.

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات دبیرکل حزب الله لبنان در مورد ارسال سوخت از سوی ایران به لبنان و همچنین خبر منتشر شده مبنی بر اینکه هزینه این سوخت ارسالی توسط تجار شیعه لبنانی پرداخت شده است، تصریح کرد: تجارت عادی در حوزه‌های مشروعی مثل انرژی یک تصمیم حاکمیتی و یک تصمیم عادی مرسوم است و ما براساس تصمیم خودمان و اعلام نیاز دوستان و مشتریانمان نفت و فراورده‌های آن را می‌فروشیم. در این مقطع خاص شاهد رنج طراحی شده علیه مردم لبنان هستیم. مردم لبنان مردم پرغروری هستند که متأسفانه با زد و بند‌های سیاسی و طراحی‌های انجام شده پشت پرده عناصر صهیونیستی دچار مضیقه شده اند. ما به عنوان کشوری که سال‌ها تحت تحریم‌های یک جانبه بوده ایم می‌دانیم که برخی از کشور‌ها دچار اعتیاد به تحریم هستند و از درد و رنج ملت‌ها برای تحقق اهداف نامشروع سیاسی خود استفاده می‌کنند و ایران در کنار دیگر کشور‌ها اجازه نمی‌دهد که نظام سلطه چنین اقداماتی را انجام دهد.

خطیب زاده افزود: آنچه که فروخته و خریداری شده یک موضوع طبیعی است و ما اعلام آمادگی می‌کنیم که اگر دولت لبنان هم تمایل داشته باشد به غیر از خریداری که توسط تجار لبنانی انجام شده است حاضریم که سوخت به دولت این کشور بفروشیم.

وی همچنین در ادامه این نشست در مورد بحث مهاجران افغانستانی به ایران و نگاه ایران به این موضوع تصریح کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته میزبان چندین میلیون مهاجر افغانستانی بوده است. مردم افغانستان همسایه ما هستند، در حوزه تمدنی ما قرار دارند. پیوستگی عمیقی بین دو ملت وجود دارد و تلاش کرده ایم که شرط همسایگی را همواره به جا آوریم.

وی افزود: در حال حاضر انتظار ما از تمام طرف‌های افغانستانی این است که جان، مال و ناموس مردم، ابنیه‌ها و دستاورد‌های علمی را حفظ کنند و فضا را برای حضور مردم افغانستان در کشور خودشان فراهم کنند و ما نیز تلاش خواهیم کرد که همه کمک‌های ما به این سمت برود که مردم افغانستان در محل زندگی خود شرایط آرامی را برای زندگی داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با نوع عملکرد آمریکایی‌ها در افغانستان اظهار کرد: آنچه که در حوزه افغانستان طی دو دهه گذشته می‌بینیم یک درس بزرگ برای کسانی است که امنیت خود را به آمریکا گره زده اند و فکر می‌کنند که آمریکا امنیت آن‌ها را تأمین می‌کند. واشنگن بار‌ها ثابت کرده که حتی منافع متحدینش هیچ اهمیتی برای این کشور ندارد. آمریکا به افغانستان آمد به عنوان یک متجاوز و ورودش به افغانستان مصیبت بود و دیدیم که خروجش هم با چه افتضاحی همراه بود و این یک درس تاریخی برای همه است و بار دیگر نشان می‌دهد که به دلایل مختلف آمریکا غیرقابل اعتماد است. آمریکایی‌ها هر کجا که رفته اند به جای اینکه صلح و امنیت بیاورند ویرانی به همراه آورده اند. متأسفانه این روز‌ها تصاویری از افغانستان منتشر شد که دل هر کسی را به درد آورد. من خودم نتوانستم برخی از این تصاویر را تا انتها ببینم و این تصاویر و اتفاقات شرم تاریخی برای کسانی است که مدعی حقوق بشر هستند و لب از لب باز نمی‌کنند مگر اینکه بخواهند تجاوزات و جنایات خود را توجیه کنند.

وی با بیان اینکه تحولات افغانستان بار دیگر افول آمریکا در عرصه بین المللی را نشان داد و اینکه این موضوع بیش از پیش تسریع شده است، ادامه داد: توصیه ما به دولت آمریکا این است که به حقوق ملت‌ها و حقوق بین الملل احترام بگذارد.

خطیب زاده افزود: به رغم میراث شومی که آمریکا در منطقه به جای گذاشته ایران همه تلاش خود را کرده و می‌کند که منطقه آرام همراه با صلح و آرامش داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نگاه ایران در خصوص مقاومت شکل گرفته در دره پنج‌شیر اظهار کرد: ما همه طرف‌ها در افغانستان را به خویشتن داری، گفتگو و راه حل سیاسی دعوت می‌کنیم. هر آنچه که در افغانستان رخ دهد و بخواهد به دولت باثبات بیانجامد باید دولتی باشد که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی، قومیتی و گروه‌های مختلف افغانستان باشد. دولتی باشد که همه اقوام و گروه‌های مختلف افغانستانی در آن حضور داشته باشند و این حاصل نمی‌شود مگر از طریق گفتگو‌های سیاسی و اصیل بین الافغانی.

خطیب زاده در ادامه با بیان اینکه موضع ایران در مورد تحولات افغانستان ثابت بوده و ما همواره تلاش کرده ایم که گفتگو‌های بین الافغانی را تسهیل کنیم، ادامه داد: در این راستا ما به تمامی گروه‌های افغانستانی دسترسی داریم و تلاش داریم که اختلافات و شکاف‌ها را کاهش دهیم و گفتگو‌ها را تسهیل کنیم تا افغانستان به امنیت و آرامش برسد چرا که معتقدیم ثبات در این کشور از طریق جنگ و خونریزی حاصل نمی‌شود و تجربه تاریخی این را نشان داده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد حمایت ایران از گروه‌های نخبه در افغانستان که احتمالا در معرض خشونت طالبان قرار خواهند گرفت، گفت: ما همه تلاش داریم که گروه‌های نخبه در افغانستان در کنار دیگر مردم این کشور از خشونت‌های احتمالی در امان باشند و هر کجا لازم بوده تمامی مساعی خود را در این زمینه به کار برده است. ایران این کار را بدون سروصدا انجام داده و باز هم انجام می‌دهد و ما تلاش داریم که خشونت در افغانستان به حداقل ممکن برسد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: رژیم صهیونیستی موجودیتی نامشروع و برآمده از ترور است و جز خشونت، ترور و ناامنی چیزی نمی‌شناسد. هیچ طرفی در نظام بین الملل نیست که نداند که این رژِیم با چه توطئه‌ها و طراحی‌هایی به صورت نامشروع بر سر کار آمده است و با ریختن چه خون‌هایی ادامه حیات می‌دهد. این رژیم اکنون در حضیض مشروعیت به سر می‌برد و این گونه اظهارات نیز فرافکنی است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات اخیر پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا در مورد نحوه خروج این کشور از افغانستان و بیان برخی از اظهارات خصمانه علیه ایران از جمله ترور شهید سلیمانی اظهار داشت: آنچه که از زبان مفسر فعلی شبکه فاکس نیوز و وزیر امور خارجه سابق و افراطی آمریکا مطرح شده است و البته جای تأسف دارد. در موقعی که ایشان وزیر خارجه بودند در همان زمان جواب‌های لازم به ایشان داده شد. خود آمریکایی‌ها می‌گویند که دولت ترامپ جمع رذایل بوده و این فرد در آن جمع سرشناس بوده و خود وی بار‌ها اعتراف کرده که استاد دزدی، تقلب و همه چیز‌هایی است که در سرویس اطلاعاتی و امنیتی آمریکا ساری و جاری است. ایشان نمی‌داند و یا به ایشان گفته نشده است که برای ما شهادت در راه خدا بالاترین فوز عظیم است. صلح سازترین سردار منطقه به دست اشقیا به شهادت رسیده و ما بار‌ها اعلام کرده ایم که اجازه نمی‌دهیم کسانی که در این ترور ناجوانمردانه مشارکت کرده اند، به این موضوع مبادرت کرده اند، در ارتباط با آن تصمیم گرفته اند و آن را اجرا کرده اند بدون کیفر بمانند و آنچه که در عین الاسد انجام دادیم پاسخ به تعدی آن‌ها بود نه پاسخ به ترور سردار سلیمانی.

وی با اشاره به پیگیری‌های مکرر ایران در بسیاری از نشست‌ها و گفتگو‌ها در ارتباط با این ترور ناجوانمردانه و پرونده این موضوع اظهار کرد: ما به مفسر فعلی فاکس نیوز توصیه می‌کنیم که حواسش باشد که در چه حوزه‌هایی صحبت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اتفاقات رخ داده برای یک شهروند ایرانی در یکی از زندان‌های سوئد و پیگیری سفارت ایران در سوئد و وزارت خارجه در این زمینه اظهار کرد: آنچه که در سوئد در حال جریان است یک طراحی است که توسط گروهک منافقین صورت گرفته است و متأسفانه دادگاه سوئد به یکسری داستان و مستندسازی و شاهد سازی دروغی که همه از سوی یک گروهک صورت گرفته استناد کرده است و این نشان می‌دهد که چه طراحی پشت این داستان است.

خطیب زاده با بیان اینکه گروهک منافقین طی این سال‌ها اقدام به ترور ۱۷ هزار شهروند ایرانی کرده و دست آن به خون ۱۷ هزار قربانی ترور آلوده است، افزود: جای تأسف دارد که دادگاه سوئد براساس این طراحی در حال انجام است. ما این روند را مخدوش می‌بینیم و طراحی شده می‌دانیم به خصوص در زمانی که تغییر دولت در ایران در حال انجام است. با طرف‌های سوئدی در این زمینه گفتگو‌هایی در مورد آنچه که رخ داده داشته ایم. اعتراض شده است. سفیر ما در سوئد پیگیری‌هایی را در این زمینه انجام داده است. ما نیز در تهران پیگیری‌هایی داشته ایم. آقای نوری ماه‌ها به صورت غیرقانونی در بازداشت بوده است و ما از تمام ابزار‌های دیپلماتیک خود برای استیفای حقوق ایشان استفاده می‌کنیم. دولت سوئد و دادگاه سوئد باید بداند که بخشی از ماشین تبلیغاتی گروهک منافقین شده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اظهارات رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ارتباط با برجام و مذاکرات وین و انتخاب‌هایی که آمریکا با آن مواجه است، گفت: از روزی که آمریکایی‌ها سرکشانه از برجام خارج شدند و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کردند همه طرف‌ها انتخاب‌های مختلفی داشتند و ما هم براساس منافع و تعهدات خود حق تصمیمات مختلف داشتیم و در این راستا اقدامات جبرانی انجام دادیم.

وی گفت: آنچه که مهم است این است که آمریکایی‌ها با اقدامات خود سرنوشت برجام را در هاله‌ای از ابهام قرار داده اند و نشان داده اند که حتی به امضای رئیس جمهور خود پایبند نیستند.

خطیب زاده ادامه داد: ما توصیه می‌کنیم که همه طرف‌ها به این موضوع توجه کنند که حق انتخاب برای همه طرف‌ها وجود دارد و ما نیز براساس منافع خود عمل می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد زمان بعدی مذاکرات وین و برخی از مسائلی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: پیش‌تر هم اعلام کرده ایم که در تغییر و تحولاتی که در قوه مجریه ایران در حال وقوع است ممکن است برخی تغییرات صورت بگیرد.

وی گفت: البته مواضع حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران همان مواضعی است که بار‌ها اعلام کرده و طرف‌های مقابل به هیچ وجه نباید به دنبال سوء محاسبات باشند. باید بدانند که مواضع ما تغییر نکرده و رفع موثر تحریم‌های آمریکا و پایبندی کامل طرف‌های دیگر برجام به تعهداتشان در این زمینه به عنوان اصول مقوم هرگونه توافقی در وین است.

خطیب زاده ادامه داد: تاریخ جدید مذاکرات وین پس از اطمینان از تغییر و تحولات به طرف‌های ما در ۱+۴ اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست مطبوعاتی که به صورت آنلاین و برخط برگزار شده بود در ابتدای سخنان خود با تسلیت ایام عاشورا و تاسوعای حسینی، روز پزشک را نیز گرامی داشت و بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی همگان تأکید کرد. او همچنین فرا رسیدن روز کارمند را نیز تبریک گفت.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها