به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۵
وزیر خارجه یمن:
«هشام شرف» با اشاره به اینکه منافع آمریکا، تصمیمات عربستان سعودی برای توقف جنگ یمن را تعیین می‌کند، گفت که یک گشایش دیپلماتیک بزرگ پیش روی صنعاست.
کد خبر: ۴۸۲۲۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶ - 05October 2021

گشایش دیپلماتیک بزرگی پیش روی صنعاستبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «هشام شرف» وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، در گفت‌وگو با شبکه «المسیره» به اظهارات اخیر مقامات سعودی و آمریکایی درباره حل بحران یمن پرداخت.

براساس گزارش منتشر شده در کانال شبکه المسیره، وزیر امور خارجه دولت صنعاء در این خصوص اظهار داشت: «این منافع آمریکاست که بر تصمیمات ائتلاف سعودی در توقف تجاوز‌ها علیه یمن حکمفرمایی می‌کند. تداوم حملات جنگنده‌ها به خاک یمن منعکس‌کننده قصد صلح نیست».

هشام شرف ادامه داد: «موضع ما در صنعاء ثابت است و طرف‌های بین‌المللی و سازمان ملل در جریان قرار گرفته‌اند که ربط دادن مسائل انسانی به یک سری مسائل سیاسی و نظامی مردود است البته اگر جدیتی برای برقراری صلح در کار باشد».

شرف اضافه کرد: «تلاش‌های بلینکن و سالیوان و لندرکینگ برای القا کردن این تصور به جهان که جنگ یمن یک جنگ داخلی است، یک تلاش مأیوسانه است. تجاوز علیه یمن را عربستان سعودی از حیاط کاخ سفید اعلام کرد و این تجاوز با مشارکت آمریکا در جریان است».

وی همچنین افزود: «پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف متجاوز از القاعده در [استان]البیضاء بیانگر تیرگی معیار‌های آمریکا در برخورد با آنچه تروریسم خوانده می‌شود، و حمایت آن از سوی ائتلافی است که خود در آن مشارکت دارد».

وزیر امور خارجه یمن در پایان اظهاراتش گفت: «یک گشایش دیپلماتیک عظیم پیش روی صنعاست و روز‌های آینده پر از تحولات در این زمینه است».

این اظهارات در حالی مطرح شده است که خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) اخیرا گزارش داد که، ولی عهد این کشور با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره پایان جنگ یمن گفت‌وگو کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داد که، ولی عهد این کشور حمایت خود را از ورود کشتی‌های حامل فراورده‌های نفتی به بندر الحدیده یمن و بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعاء البته به مقصد‌های مشخص را اعلام کرده است.

بن سلمان همچنین مدعی شد که از آغاز رایزنی‌ها میان طرف‌هی یمنی به منظور دست‌یابی به یک راه‌حل سیاسی برای حل بحران یمن بر پایه سه مرجع یعنی ابتکار عمل خلیج [فارس]، قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و برگزاری کنفرانس گفت‌و‌گوی ملی جامع میان طرف‌های یمنی حمایت می‌کند.

این اعلام در حالی منتشر شد که «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله و رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن به صورت ضمنی به اعلام طرف سعودی واکنش نشان داد و شروط صنعاء را مجددا تکرار کرد.

سخنگوی انصارالله در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر نوشت: «کسی که خواهان صلح است، مراحل صلح شامل توقف تجاوز، لغو محاصره، خروج نیرو‌های خارجی از یمن، رسیدگی به آثار تجاوز و پرداخت غرامت است»

وی همچنین تأکید کرد: «ملت یمن در موضع دفاعی است و به احدی تعرض نکرده است، این ملت حق کامل خود در آزادی، حاکمیت و استقلال را می‌طلبد و به کمتر از حق مشروع خود راضی نیست».

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار