به روز شده در: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۹
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:
گویا «مقاومت میکروبی» را ابرچالش نظام‌های سلامت دنیا دانست و بر ضرورت تشکیل، تدوین شرح وظایف و ساختار کمیته کشوری مهار «مقاومت میکروبی» تاکید کرد.
کد خبر: ۵۰۰۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸ - 15January 2022

تشکیل کمیته کشوری مهار «مقاومت میکروبی» ضروری استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «محمدمهدی گویا» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در اولین جلسه کمیته کشوری مهار مقاومت میکروبی، اظهار داشت: مقاومت میکروبی به یک معضل بزرگ برای کشور‌ها و به اَبرچالش نظام‌های سلامت دنیا تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه با وقوع پاندمی کرونا در دنیا تمام توجه‌ها به سمت این بیماری رفت و سایر مخاطرات بهداشتی خیلی کمرنگ شد، گفت: به دلیل مقاومت میکروبی اکنون برخی امراض به بیماری‌های غیر قابل درمان تبدیل شده‌اند.

گویا با بیان اینکه مدیریت مقاومت میکروبی در جهان با اشکالات فراوانی مواجه است و قوانین و مقررات مناسبی در کشور‌ها برای مهار آن وجود ندارد، افزود: مقاومت میکروبی از حد گذشته و دیگر برای برخی از بیماری‌های نظیر سل، مالاریا، برخی از انواع اسهال و بیماری‌های مقاربتی درمان‌های معمولی پاسخگو نیست.

در مرکز تهدید‌های مقاومت میکروبی هستیم

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه استفاده بی رویه، نادرست و نامناسب از دارو‌های ضد میکروبی وضعیت را روز به روز پیچیده‌تر و بدتر کرده است، گفت: تهدید مقاومت میکروبی مربوط به آینده نیست و ما هم اکنون در مرکز این تهدید قرار داریم. به دلیل بی توجهی به این مساله اکنون برخی دارو‌ها قیمت‌های گزافی یافته اند در حالی که هم عوارض بیشتر و هم اثربخشی کمتری نسبت به دارو‌های قبلی دارند.

گویا خاطرنشان کرد: در شصت و هشتمین اجلاس جهانی سلامت که در سال ۲۰۱۵ برگزار شد برنامه عملیاتی مهار مقاومت میکروبی با رویکرد یکپارچه سلامت به تصویب رسید.

وی افزود: در این اجلاس بر مشارکت سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و سازمان جهانی سلامت حیوانات (OIE) در برنامه مهار مقاومت میکروبی تاکید شد.

گویا با بیان این که باید دانش ما در زمینه مقاومت میکروبی افزایش یابد، بازتعریف نظام مراقبت میکروبی را مورد تاکید قرار داده و یادآور شد: مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید ساماندهی شود. وقتی پروتکلی برای درمان یک بیماری تدوین و ابلاغ می‌شود تمام مراکز بهداشتی و درمانی باید مطابق با آن عمل کنند. در جریان کووید ۱۹ شاهد بودیم برخی‌ها اسم دارو‌هایی را بردند که نه تنها در درمان این بیماری موثر نبود بلکه پروتکل‌ها را زیر سئوال می‌برد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: باید کاری کنیم تا عفونتِ بیماری‌هایی که در برابر دارو‌ها مقاومت دارند روز به روز کاهش یابد. ساماندهی تولید دارو برای استفاده یا عدم استفاده از دارو‌های مقاومت میکروبی مهم است.

ضرورت تشکیل کمیته کشوری مهار مقاومت میکروبی

گویا بر ضرورت تشکیل، تدوین شرح وظایف و ساختار کمیته کشوری مهار مقاومت میکروبی تاکید کرد و اظهار داشت: این کمیته باید دارای زیر کمیته‌هایی در بخش‌های آموزش و اطلاع رسانی، پیشگیری و کنترل، مراقبت مصرف دارو‌های ضد میکروبی، پژوهش و تحقیقات باشد.

وی فهرست سازمان‌های همکار در برنامه مهار مقاومت میکروبی را چنین اعلام کرد: معاونت بهداشت، معاونت درمان، سازمان غذا و دارو، آزمایشگاه مرجع سلامت، آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو، مرکز آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی کشور، سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان حفاظت محیط زیست.

اجرای نظام مراقبت مقاومت میکروبی

وی از تدوین سامانه مراقبت عفونت‌های بیمارستانی در راستای تحقق هدف پایش مقاومت میکروبی خبر داد و گفت: نظام مراقبت مقاومت میکروبی در هشت بیمارستان منتخب اجرایی شده و در سال جاری تعداد این مراکز به ۱۶ بیمارستان افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها