به روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی را به جایزه ملی دو سالانه غزل صادر کرد.
کد خبر: ۵۰۱۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲ - 19January 2022

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جایزه ملی دوسالانه غزلبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «محمدمهدی اسماعیلی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جایزه ملی دو سالانه غزل، پیامی صادر کرد.

متن پیام وزیر فرهنگ به شرح زیر است:

از کهن­‌ترین اعصار تا روزگار ما، شعر در ایران همواره منادی معنویت، اخلاق و عواطف انسانی و پیش از اسلام نیز تجلی­ گاه خداجویی، نیایش، نیک ­اندیشی و انسان دوستی بوده است.

در میان گونه‌های شعر ایران، غزل برآمده از ذوق و خلاقیت سخنوران بزرگ این سرزمین، سخن­گوی عشق، زیبایی و دلدادگی به جمال، بیانگر تجربه ­های سیر و سلوک در طریقت کمال و تهذیب نفس و دریافت ­های شهودی سالکان مسیر معرفت الهی است.

غزل بیش از هزار سال است که زمزمة روز و شب ایرانیان و همدم شادی ­ها و غم ­ها و کامیابی­‌ها و ناکامی ­های این مردم است و بسیاری از بزرگان و حوزه ­های معرفتی دینی، فیلسوفان، فقیهان، حکیمان و دانشوران، با غزل مأنوس بوده و غزل سروده ­اند.

این مسیر درخشان تا زمانه ما امتداد یافته و غزل هم­چنان در محفل اهل سخن بالانشین و والامرتبه است.

جایزه ملی دوسالانه غزل که با یاد شاعر نام‌­آور و غزل­سرای برجسته روزگار ما، حسین منزوی برگزار می­ شود، فرصت مغتنمی برای سخنوران، محققان و دوستدارن شعر است تا افزون بر تبادل تجربه ­ها و بیان یافته­‌ها و تأملات خویش، از تازه ­ترین رهاورد‌های غزل­سرایان کشور آگاه شوند و نیز مجالی است برای تقدیر از خلاقیت، ژرف­نگری­‌ها و تکاپوی شاعران و پژوهشگرانی که هنر و دانش و مهارت خود را در آفرینش، معرفی، شناخت و ترویج غزل به کار بسته­ اند.

شهر زنجان به عنوان میزبان این رخداد بزرگ ادبی و فرهنگی و زادگاه زنده ­یاد حسین منزوی، از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

با سپاس از اهتمام شاعران و ادیبان مشارکت کننده در این رویداد ارزشمند، مراتب امتنان خود را از برگزارکنندگان، داوران و فعالان رسانه ­ای اعلام و به برگزیدگان این جایزه صمیمانه تبریک می­ گویم.

از خداوند منان برای همه خادمان فرهنگ و هنر و شعر ایران توفیق و سرافرازی آرزومندم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها