به روز شده در: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
خطیب نماز جمعه تهران:
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: ما در این سال‌ها شاهد همکاری دو کشور ایران و روسیه برای مقابله با زیاده‌خواهی آمریکا بوده‌ایم که می‌تواند موجب همکاری بیشتر دو کشور و توازن قدرت به نفع کشور‌های منطقه باشد.
کد خبر: ۵۰۱۷۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵ - 21January 2022

اقتصاد به ابزاری برای استعمار ملت‌های جهان تبدیل شده است

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «محمدحسن ابوترابی‌فرد» امام جمعه موقت تهران در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران طی سخنانی اظهار داشت: نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر تبیین‌کننده نظام عقلانی دینی و انقلابی برای حکمرانی شایسته به‌منظور ساخت جامعه در طراز قرآن کریم است.

وی افزود: در منطقه عقلانی، علمی و وحیانی نهج‌البلاغه نظام سیاسی برای دستیابی به دو آرمان مهم، یعنی فراهم آوردن زمینه رشدو تعالی و پاسخ به همه نیاز‌های و عمران و آبادانی جامعه و کشور شکل می‌گیرد.

ابوترابی‌فرد ادامه داد:‌ این همان تمدن اسلامی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نویدبخش آن هستند. برای دستیابی به این دو آرمان به دو ابزار نیاز است که امیرالمومنین (ع) به آن اشاره کره‌اند؛ اول آنکه نظام سیاسی از درآمد پایدار و اقتصاد محکم برخوردار بوده و همچنین قدرت دفاعی امنیت‌آفرین داشته باشد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه یکی از پیچیده‌ترین مفاهم سیاسی دولت است، عنوان کرد: ویژگی‌های حکمرانان در اندیشه امام علی (ع) و همچنین رابطه مردم و حکمرانان با یکدیگر و علاوه بر آن رابطه نهاد‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بسیار مهم است. در این سند تمامی زوایای حکمرانی اسلامی ذکر شده است که اگر مسئولان به آن توجه کنند به یک دگرگونی چشمگیر روبه‌رو خواهیم بود.

وی اظهار داشت: در این سند (نامه به مالک اشتر) مهمترین مسئله و رکن مورد توجه جایگاه فرهنگ معنویت و ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی تراز قرآن کریم است. از نگاه امام علی (ع) رابطه‌ای معنادار بین اخلاق و معنویت و حکمرانی و سیاست وجود دارد. جدایی سیاست و اقتصاد از فرهنگ و معنویت در اعصار مختلف تاریخ سیاست و اقتصاد را به ابزاری برای تولید قدرت و مطامع انسان‌ها تبدیل کرده است. از این ابزار بهره می‌گیرند تا منافع ملت‌ها را به نفع خویشتن مصادره کنند. شما می‌بینید در این عصر اخیر علم و دانش و اقتصاد به ابزاری برای به غارت رفتن منافع مردم جهان تبدیل شد.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: امام علی (ع) در این سند بیش از هر چیز بر رابطه حاکمان با معنویت تاکید می‌کنند. حضرت در این برنامه راهبردی و استراتژیک در سطوح مختلف حکمرانی و مدیریت بر پایبندی به اصول عقلانی و وحیانی تاکید می‌کنند. این سخن امام علی (ع) اشاره به این موضوع حیاتی دارد که انسان همیشه در معرض خطر است و اگر این انسان به قدرت سیاسی دست یافت این خطر جدی می‌شود و اگر انسان مومن به قدرت اقتصادی دست پیدا کرد در معرض خطری بالاتر قرار می‌گیرد و لذا به مالک تاکید می‌کنند خودسازی و تنظیم رابطه با خدا و خلق و کنترل هوا و هوس اصل اساسی برای جامعه‌سازی و اداره جامعه است.

امام جمعه تهران تصریح کرد: امیرالمومنین (ع) تاکید می‌کنند که اگر حکمرانان، مدیران و مسئولان در نظام سیاسی به خویشتن نپردازند و به بیان رهبر انقلاب خودسازی را سرلوحه حرکت خویش قرار ندهند، نمی‌توانند در اصلاح جامعه خویشتن گام موفقی بردارند. حضرت به مالک تاکید می‌کنند که اگر خدا را فراموش کردی گرفتار تبعات سنگین آن خواهی شد. مخاطب این فرمان همه آحاد جامعه هستند، اما مخاطب اصلی آن مسئولان م و مدیران جمهوری اسلامی هستند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در خطبه دوم نماز جمعه تهران با بیان اینکه حضرت زهرا (س) الگوی زنان عالم است، عنوان کرد: جامعه اسلامی مفتخر است که به اهل بیت پیامبر (ص) اقتدا کرده است. جامعه زنان ما مفتخر به پیروی از مکتب اهل بیت (ع) هستند و باید در پیروی از حضرت زهرا (س) سخت بکوشند و جدی باشند.

وی با بیان اینکه حفظ حدود شرعی یکی از مهمترین مسائل برای حفظ حریم خانواده است، عنوان کرد: اگر بانوان گوهر حجاب را پاسداری کنند از حریم خانواده پاسداری کرده‌اند. حضور در عرصه‌های خدمت و ایثار، مانند مادران و همسران شهدا و جانبازان بزرگترین نقش را در حفظ هویت دینی و ملی کشور داشته‌اند. اگر این زنان نبودند، این فرزندان پا در عرصه مجاهدت و ایثار نمی‌گذاشتند و چنین فرزندانی تربیت نمی‌شدند؛ لذا همه موفقیت‌های ما مرهون تلاش مادران ما است. حفظ اقتدار و عزت ملی و اسلامی وابسته به حفظ نهاد خانواده است و جامعه پردازی بدون حفظ حریم خانواده ممکن نیست.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه و همزمانی آن با رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین، گفت: این رویداد‌ها پیام آور تحولات مهمی در آینده منطقه و جهان است. از نظر بسیاری از کارشناسان هزاره سوم متعلق به قاره آسیاست. قاره آسیا با داشتن بیشترین جمعیت از یک ویژگی مهم برخودار است؛ زیرا نقش جمعیت در تحولات آینده بسیار مهم است. سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که در آینده جمعیت مسلمانان از سایر ادیان پیشی می‌گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر، آسیا مهد تولد ادیان الهی بوده است و از همین رو این قاره را به‌عنوان مهد اخلاق و معنویت می‌شناسند. امروز قاره آسیا به عنوان قطب تولیدکننده انرژی در جهان جایگاه تعیین‌کننده‌ای دارد. سهم آسیا در تولید ناخالص داخلی دنیا بر مبنای برابری قدرت خرید در سال ۲۰۰۰ میلادی برابر با ۳۲ درصد بوده است که این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۴۲ درصد افزایش پیاده کرده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۴۰ از مرز ۵۲ درصد نیز فراتر رود. در حوزه مصرف برای اقتصاد نیز آسیا در سال ۲۰۱۷، ۲۷ درصد از سهم مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۴۰ این میزان به ۴۰ درصد افزایش یابد.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: در سال ۲۰۰۰، ۲۷ در صد از تجارت کالا به آسیا تعلق داشته که در سال ۲۰۱۷ به ۳۲ درصد رسیده است و تا سال ۲۰۴۰ به بیش از ۴۰ درصد می‌رسد؛ بنابراین به دلایل مختلف ایران باید رابطه خود با کشور‌های این قاره را مستحکم کند. کشور روسیه همسایه ما است و تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی در چارچوب منافع ملی برای ایرانی که در موضع قدرت قرار دارد و نشان داده است در برابر زیاده‌خواهی استکبار ایستاده است، تحکیم روابط ایران با کشور‌هایی که در آینده جهان نقش فعالی ایفا خواهد کردف می‌تواند در ارتقا سطح امنیت منطقه اثرگذار باشد.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: رزمایش نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه با نیرو‌های دریایی چین و روسیه در اقیانوس هند می‌تواند نقش مهمی در ارتقا امنیت منطقه ایفا کند. امروز این جمهوری اسلامی است که در چارچوب منافع ملی خویش چارچوب راه همکاری خود با سایر کشور‌ها را تعریف می‌کند و چشم‌انداز روابط با روسیه را تعریف و با آن‌ها به مذاکره می‌نشیند. ما در این سال‌ها شاهد همکاری دو کشور برای مقابله با زیاده‌خواهی آمریکا بوده‌ایم که می‌تواند موجب همکاری بیشتر دو کشور و توازن قدرت به نفع کشور‌های منطقه باشد.

انتهای پیام/ 911

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار