به روز شده در: ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
سرپرست معاونت فرهنگی ستاد فهما خبر داد؛
ناطقی با اشاره به فعالیت‌های ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، از آغاز رسمی چهارمین دوره از رویداد ملی فهما خبر داد.
کد خبر: ۵۲۸۰۸۵
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱ - 11June 2022

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «حمیدرضا ناطقی» سرپرست معاونت فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، از آغاز به کار چهارمین رویداد ملی فهما با رویکرد تحولی خبر داد و اظهار داشت: نگاه تخصصی و کیفی در فعالیت‌های میدانی کانون‌های مساجد را از اهداف اصلی چهارمین رویداد فهما اعلام کرد.

وی افزود: این رویداد با توجه به محوریت امام جماعت در فعالیت مسجد و بر اساس بیانیه گام دوم، رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین تجربه برگزاری سه رویداد قبلی و استفاده از نظرات تخصصی کارشناسان و کانون‌های فعال تدوین شده است؛ ضمن اینکه چهارمین دوره این رویداد همانند سال گذشته در سه شبستان و دوازده رواق برگزار می‌شود.

ناطقی گفت: امسال برای هر رواق دستور العمل تخصصی تدوین می‌شود که هدف اصلی آن ارائه چارچوب مشخص به مدیران و اعضای کانون‌ها برای نقش آفرینی هدفمند در حوزه فرهنگ و هنر جامعه است.

سرپرست معاونت فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به رهنمود‌های قرآنی که ما را به رقابت در کار‌های نیک دعوت می‌کنند؛ فعالیت در جهت عمران معنوی مساجد و تحقق مسجد طراز اسلامی در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی را از جمله این کار‌های نیک برشمرد و تصریح کرد: باید مواظبت کنیم که این رقابت از مسیر هدف اصلی منحرف نشود.

وی ادامه داد: اوقات فراغت تابستان فرصت مناسبی جهت بهره برداری بیشتر نوجوانان و جوانان از فعالیت‌های فهما در کانون‌های مساجد است، از سوی دیگر کاهش شیوع ویروس کرونا امکان اجرای فعالیت‌های کانون‌ها به صورت میدانی را فراهم آورده و برنامه ریزی‌ها از سوی ستاد به نحوی است که تمرکز فعالیت‌ها به صورت حضوری باشد.

ناطقی همچنین با اشاره به مزایا و امکانات گسترده سامانه بچه‌های مسجد افزود: این سامانه باید ابزاری برای تقویت رصد و انعکاس فعالیت‌های میدانی کانون‌ها باشد نه این که جلوه‌های حضور اعضای کانون‌ها را در مسجد کم رنگ کند.

وی با بیان اینکه کانون‌ها با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات خود می‌توانند یک تا سه رواق را برای شرکت در رویداد رقابتی فهما انتخاب کنند، تأکید کرد: نگاه ما این است که رویداد رقابتی فهما بخشی از فعالیت‌های گسترده شبکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است و کانون‌ها باید متناسب با مأموریت‌ها و اولویت‌های روز، در جامعه نقش آفرینی کنند.

سرپرست معاونت فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور در ادامه شاخص‌های مهارتی (آموزشی)، میدانی، رقابتی (جشنواره‌ای)، شبکه‌ای، تعاملی و خودجوش هویتی و ساماندهی را به عنوان گستره فعالیت‌های کانون در رویداد فهما برشمرده و افزود: این فعالیت‌ها زیر نظر ائمه جماعات برگزار می‌شود.

وی همچنین مسجد محوری، نگاه تشکیلاتی، پیوست رسانه ای، جاذبه آفرینی هنری، خودکفایی را شاخص‌های میدانی ارزیابی فعالیت‌های کانون در رواق‌های دوازده گانه عنوان کرد.

چهارمین رویداد فهما از تاریخ ۲۱ خرداد همزمان با میلاد امام رضا (علیه السلام) آغاز می‌شود و کانون‌های برتر در دهه فجر انقلاب اسلامی معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها