به روز شده در: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
در عملیات عاشورا رخ داد؛
۲۳ تا ۲۵ مرداد ماه سال ۱۳۶۴ بود که سپاهیان اسلام عملیات عاشورای ۱، ۲ و ۳ را با هدف پاکسازی مناطق غربی کشور از وجود ضد انقلاب و عقب راندن دشمن بعثی از جنوب مهران اجرا کردند.
کد خبر: ۵۳۹۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰ - 14August 2022

موفقیت رزمندگان اسلام در انهدام گارد ریاست جمهوری صدام در مهرانگروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس: هنوز دو سالی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) نگذشته بود که دشمن بعثی با حمایت استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا جنگی نابرابر و همه‌جانبه‌ای را علیه کشورمان طراحی کرد. این اقدام در شرایطی صورت گرفت که ملت ایران هنوز داغدار عزیزانی بود که در مبارزات علیه رژیم پهلوی از دست داده بود، اما با این حال جوانان این مرز و بوم برای دفاع از تمامیت ارضی کشورمان، به جبهه‌ها اعزام شدند و با رشادت و شجاعتی که داشتند و از همه مهم‌تر با روحیه ایثار و ازخودگذشتگی، موجبات شکست سنگین دشمن بعثی را فراهم کردند.

اما مسئله مهم دیگر در دوران دفاع مقدس، استفاده دشمن بعثی از ظرفیت گروه‌های ضد انقلاب و معاندی بود که به جهت کینه‌ای که از نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند، مورد حمایت ویژه رژیم صدام قرار گرفتند. به‌طوری که تجهیز این گروه‌ها در دوران دفاع مقدس از سوی ارتش عراق به‌طور مرتب صورت می‌گرفت تا اعضای این گروه‌ها بتوانند با اقدامات خرابکارانه خود در غرب کشور، از توان رزمندگان اسلام بکاهند تا هم ضربه‌ای به کشور در این منطقه وارد شود و هم با سرگرم کردن رزمندگان، شرایط را برای پیروزی دشمن بعثی در مناطق جنوبی فراهم کنند؛ لذا فرماندهان در آن دوران برنامه و عملیات‌های ویژه‌ای را برای مقابله با گروه‌های ضد انقلاب طراحی و به مرحله اجرا رساندند که با موفقیت هم همراه بود.

به همین منظور سلسله عملیات‌های عاشورا برای مقابله با ضد انقلاب طراحی شد. مرحله اول عملیات عاشورا با هدف سرکوبی نیرو‌های ضد انقلاب در غرب کشور، مرحله دوم با هدف انهدام نیرو‌های صدام در منطقه چنگوله و مرحله سوم هم با هدف انهدام چند تیپ از ارتش عراق و تخریب میادین مین از ۲۳ تا ۲۵ مرداد سال ۱۳۶۴ برگزار شد. برنامه رزمندگان برای ضربه زدن به ضد انقلاب به‌طور دقیق در مرحله اول عملیات عاشورا اجرایی شد.

ضد انقلاب در ابتدای سال ۱۳۶۴ در قالب گروه‌های کومله و دموکرات کردستان کمک شایانی را به ارتش بعثی کردند و عمده فعالیت آن‌ها هم در حوزه تخریب، خبرچینی برای فرماندهان دشمن بعثی، گستردگی محور‌های نبرد و خسارت به مراکز دولتی، جهاد سازندگی و مناطق مسکونی و بعضاً کردنشین کردستان و آذربایجان غربی بود. سپاهیان اسلام در ۲۳ مرداد سال ۱۳۶۴ عملیات عاشورای یک را به فرماندهی جلال صادقی در شهر تکاب و صایین‌دژ اجرا کردند و در همان ساعات ابتدایی عملیات، علاوه بر دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده خود، ۵۰ نفر از ضد انقلاب را کشته و صد‌ها نفر را به اسارت درآوردند. رزمندگان در اولین مرحله از این عملیات، شهر‌های تکاب، بیجار، قروه همدان و صایین‌دژ را از لوث وجود ضد انقلاب پاک کردند.

مرحله دوم عملیات عاشورا با رمز «یا مهدی (عج)» تنها یک روز بعد از اجرای مرحله اول آن، در منطقه چنگوله در جنوب مهران اجرا شد و رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران در این عملیات نامنظم علاوه بر تصرف تپه دوقلو و ارتفاع ۱۴۵، گردان اول و دوم تیپ ۱۱۴ لشکر ۳۵ دشمن بعثی را منهدم کردند. رزمندگان در این حمله یک روزه، دشمن بعثی را از مواضع قبلی‌اش عقب راندند و حدود ۵۰۰ نفر از نیرو‌های دشمن را به اسارت درآوردند. یکی دیگر از نکات مهم در اجرای مرحله دوم عملیات عاشورا، استفاده از نیرو‌های زبده تیپ سیدالشهدا (ع) بود که این نیرو‌ها به‌دلیل آموزش‌های پیشرفته‌ای که دیده بودند، نقش به‌سزایی در فلج کردن اعضای گارد ریاست جمهوری رژیم صدام در جنوب مهران داشتند. این مرحله از عملیات نیز با موفقیت به پایان رسید.

در نهایت مرحله سوم عملیات عاشورا در منطقه فکه نیز بعد از اتمام مرحله دوم با هدف تخریب میادین مین اجرایی شد. این مرحله از عملیات به‌دلیل بروز طوفان و باد و باران و مخفی شدن مین‌ها در زیر خاک از پیچیدگی خاصی برخوردار بود. این مرحله از عملیات با رمز «سیدالشهدا (ع)» و فعالیت و تلاش مستمر گردان تخریب سپاه به فرماندهی حاج احمد نوریان اجرا شد، اما در خلال اجرای این عملیات، درگیری‌هایی نیز با دشمن بعثی صورت می‌گرفت و رزمندگان در این عملیات، دو گردان از تیپ ۱۰۸ ارتش بعثی را منهدم کرده و ۶۳۵ نفر از نیرو‌های دشمن را به هلاکت رساندند.

سلسله عملیات‌های عاشورا از جمله عملیات‌های نامنظمی بود که با موفقیت انجام شد و فرماندهان علاوه بر طراحی هدف‌های مختلف برای هر مرحله، از طرفی به‌دنبال آشنایی بیشتر با نوع مقابله دشمن بودند تا در عملیات‌های گسترده و مهم آینده به پیروزی دست پیدا کنند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار