به روز شده در: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
امیرعبداللهیان مطرح کرد؛
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرلندی گفت: ایران در مسیر مبارزه با تروریسم به برخورد قاطع با تحریکات و اقدامات گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد.
کد خبر: ۵۴۹۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷ - 06October 2022

برخورد قاطع ایران با تحریکات و اقدامات گروه‌های تروریستیبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، در تماس تلفنی امروز (پنجشنبه) ۱۴ مهر ماه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «سایمون کاوونی» وزیر امور خارجه ایرلند، آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکرات رفع تحریم‌ها، حوادث اخیر در کشورمان و سوء استفاده آشوبگران و اغتشاشگران و مداخلات خارجی در تحولات داخلی کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این گفتگو با اشاره به دیدار اخیر با وزیر خارجه ایرلند در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها، همتای ایرلندی خود را در جریان آخرین تحولات رو به جلو قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر شایعات مربوط به فروش پهپاد و سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین را قویا تکذیب و بر مواضع جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران اوکراین از طریق سیاسی تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در مورد تحولات داخلی کشورمان نیز اظهار داشت: بزودی گزارش علمی، فنی و دقیق پزشکی قانونی در خصوص علت مرگ مرحوم مهسا امینی منتشر می‌شود.

وزیر خارجه ایران با اشاره به رفتار دوگانه غرب در قبال حقوق زنان و حقوق بشر افزود: توجه به حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و هم اکنون زنان در بخش‌های مختلف دانشگاهی، علمی، پزشکی، آموزشی، اداری و فناوری در حال ایفای نقش بسیار موثری هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می‌کنیم و طرح مسالمت آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می‌دانیم و همواره به آن توجه کرده و پاسخ داده‌ایم.

امیرعبداللهیان افزود:، اما در این میان برخی اغتشاشگران با هدایت خارجی و تحریک شبکه‌های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که مردم از پلیس انتظار دارند امنیت آنان را در مقابل این افراد حفظ کند و پلیس با دقت، رعایت حقوق انسانی، اقتدار و اعتماد مردمی به حفظ امنیت مبادرت ورزید.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: احدی در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر نشده است. دستگیر شدگان آشوبگرند و برخی هم که در بین آشوبگران احساسی عمل کرده‌اند، آزاد شده‌اند، اما به کارگیرندگان سلاح و یا اعضای سازماندهی شده گروه‌های تروریستی به دست عدالت سپرده خواهند شد.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: بی تردید جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با تروریسم به برخورد قاطع با تحریکات و اقدامات گروه‌های تروریستی ادامه خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآوری کرد: فراموش نکنید در حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره، مدت‌ها اینترنت در آمریکا بر روی مردم قطع شد و حتی صفحات شخصی مجازی رئیس جمهور وقت آمریکا با توجیه امنیت ملی بسته شد.

سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، از پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات رفع تحریم‌ها استقبال کرد و گفت: حصول توافق به نفع تمام طرف‌هاست.

وی ابراز امیدواری کرد شرایط متغیر جهانی از جمله بحران اوکراین یا تحولات داخلی در واشنگتن حصول توافق را پیچیده‌تر نکند.

وزیر خارجه ایرلند در خصوص اغتشاشات نیز خاطرنشان کرد: توجه ایران به مطالبات مسالمت آمیز مردم که مورد تاکید شما نیز است، از اهمیت برخوردار است.

طرفین در این گفتگو بر ابعاد مناسبات دوجانبه ایرلند و جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار