به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۳
وزیر بهداشت خبر داد؛
عین‌الهی گفت: در حال حاضر ۲۰ کشور از ایران درخواست تامین دارو و تجهیزات پزشکی را دارند و کشور‌های سوریه و عراق فارماکوپه (کتاب دستورات دارویی) دارویی ما را پذیرفته اند.
کد خبر: ۵۷۵۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸ - 27February 2023

درخواست ۲۰ کشور از ایران برای تامین دارو و تجهیزات پزشکیبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «بهرام عین‌اللهی» وزیر بهداشت روز دوشنبه در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه محصولات دانش بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی که در مصلی امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: حوزه سلامت دستاورد‌های بزرگی را بعد از انقلاب دارد و در دنیا افتخارات زیادی را کسب کرده است.

عین‌اللهی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب وابستگی ۱۰۰ درصدی به غربی‌ها داشتیم، ادامه داد: پزشکان بی کیفیت از برخی از کشور‌ها در ایران طبابت می‌کردند و اعزام بیمار برای درمان به خارج وجود داشت.

به گفته وزیر بهداشت، کل دانشجویان پزشکی ما ۱۸۰ هزار نفر بود و در تولید دارو تجهیزات پزشکی وابستگی ۱۰۰ درصد داشتیم، درحالیکه پس از انقلاب پیشرفت‌ها و تغییرات زیادی ایجاد شد و امروز به قطب پزشکی تبدیل شده‌ایم.

عین اللهی تصریح کرد: امروز ۶۷ دانشکده علوم‌پزشکی و ۸۵۰ مرکز تحقیقات، ۲۵ دانشکده داروسازی در کشور داریم و سرمایه بزرگ ما نیروی انسانی است و باید از این سرمایه بیشتر استفاده کنیم.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تا به امروز تهاجم همه جانبه دشمن را شاهد هستیم و اغتشاشات داخلی، جنگ و تحریم‌ها که همگی می‌خواستند به انقلاب صدمه وارد کنند.

وزیر بهداشت تحریم‌ها را زمینه ساز قدرت یابی و خودساختگی عنوان کرد و افزود: امروز بسیاری از کشور‌های دوست درخواست ارتباط دوستانه با ما دارند.

عین اللهی با بیان اینکه به دنبال آن هستیم اتحادیه سلامت ایجاد کنیم، گفت: با زیمباوه جلسه خوبی داشتیم، در ژنو با ۱۰ کشور مذاکرات دو جانبه برقرار کردیم و همچنین اکنون ۲۰ کشور از ما درخواست دارو و تجهیزات دارند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: چشم انداز ما به سمت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است، جلسه‌های خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در هیات دولت به تصویب رسیده باید در جهت تجاری سازی محصولات دانش بنیان گام برداریم و کمک‌های ویژه برای تولیدات صورت بگیرد، از همه مردم به خصوص سرمایه گذاران خصوصی می‌خواهیم در بحث تجاری سازی کمک کنند، ایده‌ای که تبدیل به دانش و تولید شده باید تجاری سازی شود تا علاوه بر تامین تولید داخل صادرات هم داشته باشد.

وی افزود: ترکیب سازمان غذا و دارو از جوانان متخصص است درخواست می‌کنم ساختار و سیستم‌ها را تسهیل کنند، جوانان ما در پیچ و خم و بورکراسی‌های سازمان غذا و دارو دچار مشکل هستند و دنبال تاییدیه محصول هستند، باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع شود.

وی گفت: امروزه تمامی پلتفرم‌های واکسن کرونا را داریم اقتدار و قدرت ما بر دنیا نشان داده شده، در ایران به دلیل حمایت مردمی در بحث واکسیناسیون و درمان اینکه ۷۵ درصد مردم و گروه هدف بالای ۹۰ درصد واکسینه شدند. در تولید واکسن در منطقه مدیترانه شرقی خودکفا هستیم و آمادگی تولید هر نوع واکسنی که بیماری ما را تهدید کند داریم.

وی ادامه داد: ما آمادگی برگزاری سمینار‌ها و کنفرانس‌های علمی را در منطقه داریم و از شرکت‌های دوست دعوت به شرکت در آن‌ها را می‌کنیم.

۹۹ درصد اقلام دارویی در کشو تامین می‌شود

به گفته عین اللهی، ۹۹ درصد اقلام دارویی درکشو تامین می‌شود و یک درصد اقلام وارداتی است که ۱۳ درصد بودجه ما را هزینه می‌کند، امیدواریم به زودی جشن کامل خودکفایی را در کشور بگیریم.

وی تاکید کرد: در رشته‌های پزشکی، تخصصیی فوق تخصصی و فلوشیپ نیاز به تجهیزات پیشرفته داریم باید شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند در حوزه تجهیزات پزشکی خودکفایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: اکنون ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی تولید داخلی دارند و مابقی وارداتی هستند، البته کیفیت هم مهم است، به اندازه نیاز و مصرف داخلی باشد، واردات نیز انجام دهیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروزه خودکفایی در ماشین‌های دیالیز داریم، داروی آلبومین تولید داخل، داروی سلول درمانی، داروی بیهوشی، تولید ماده پیش ساز استامینوفن رونمایی می‌شود و امیدواریم در آینده هر ماه رونمایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم، از سرمایه گذاران داخلی می‌خواهیم در حوزه سلامت وارد شوند سود آن‌ها را تضمین می‌کنیم تا با تولیدات بیشتر برای کشورمان افتخار آفرین باشیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها