به روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۶
محمد الشیاع السودانی نخست وزیر عراق یکشنبه شب به یک رسانه عربی گفت: ما مخالف هرگونه تعدی به هرکشور همسایه از خاک عراق هستیم.
کد خبر: ۵۷۹۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۶ - 19March 2023
نخست وزیر عراق: از هرگونه استفاده از خاک عراق برای تجاوز به هر کشور همسایه مخالف هستیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «محمد الشیاع السودانی» نخست وزیر عراق یکشنبه شب به یک رسانه عربی گفت: ما مخالف هرگونه تعدی به هرکشور همسایه از خاک عراق هستیم.
 
السودانی تصریح کرد: توافقی که امروز با ایران امضا کردیم، برای حفظ مرز مشترک و تحویل افراد تحت تعقیب است.
 
نخست وزیر عراق افزود: امیداریم که این توافق که امروز با ایران امضا کردیم، عاملی برای ثبات شرایط در مرز مشترک باشد.
 
وی اظهار داشت: روابط میان ایران و آمریکا و برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس نباید اوضاع داخلی عراق را تحت الشعاع قرار دهد.
 
نخست وزیر عراق به الجزیره گفت: ما نیازی به نیرو‌های جنگی خارجی در عراق نداریم و دوستان ما در واشنگتن این را می‌دانند.
 
السودانی در خصوص مبارزه با فساد در دولتش گفت: بزودی انتظار داریم نام‌های بزرگی به دلیل دست داشتن در فساد محاکمه شوند.
 
وی در خصوص خلع سلاح‌های برخی گروه‌ها در عراق نیز گفت: بزودی به مرحله خلع سلاح همه گروه‌ها خواهیم رسید و هیچ سلاحی خارج از کنترل دولت وجود نخواهد داشت.
 
السودانی در بخش دیگری از اظهاراتش به خواسته‌های عرب‌های اهل سنت در عراق پرداخت گفت: خواسته آن‌ها هرگز دور از دسترس نیست، بلکه حقی است که سال‌ها پیش قرار بود محقق شود.
 
وی به جریان صدر اشاره کرد و گفت: این گروه منزوی نیست، بلکه به علت آن که نتوانست براساس چشم انداز خود دولت را تشکیل دهد، [از تشکیل دولت]کناره‌گیری کرد.
 
نخست وزیر عراق در پایان به الجزیره گفت: برگزاری انتخابات پارلمان زودهنگام مستلزم تصمیم مجلس عراق برای انحلال خود است.
 
سخنان السودانی در خصوص توافق با ایران، پس از آن صورت می‌گیرد که روز یکشنبه در مراسمی با حضور نخست وزیر عراق، توافق‌نامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق امضا شد.
بعداز ظهر امروز در مراسمی با حضور محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، توافق‌نامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق امضا شد.
 
توافق دو کشور در زمینه آماده‌سازی و امضا این موافقت‌نامه که روند تهیه آن چندین ماه ادامه داشته، تاثیر تعیین کننده‌ای در کاهش و مدیریت چالش‌های امنیتی ناخواسته میان دو کشور که ریشه در شرارت گروه‌های ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان دارد، خواهد داشت.
 
بررسی دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که برخی اقدامات ضد امنیتی که در گذشته توسط عوامل رژیم صهیونیستی در داخل خاک ایران انجام شده نیز با هماهنگی و همکاری گروه‌های ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان انجام شده است.
 
انتهای پیام/ 241
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار