وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاحیه همایش انقلاب اسلامی»:

دولت مردمی با رویکرد تمدنی ذیل بیانیه گام دو‌م به دنبال تقویت سلوک مومنانه جامعه است

اسماعیلی با تاکید بر اعتقاد و عزم مسئولان بخش های مختلف کشور بر تحول انقلابی ساختارهای فرهنگی کشور گفت: امروز با همگرایی ایجاد شده در ساختار حکمرانی کشور، دوره طلایی انقلاب فرارسیده است.
کد خبر: ۵۹۲۷۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۴ - 29May 2023

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ در مراسم افتتاحیه «همایش بین‌المللی انقلاب اسلامی و جامعه معاصر؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» در دانشگاه تهران اظهار داشت: نهضت امام خمینی(ره) از دیدگاه جریان شناسی، یک نهضت عمیق دینی است که در بستر نواندیشی دینی رخ داد البته شکل‌گیری نواندیشی دینی شاید در ابتدا به مواجهه با تجدد نسبت داده شود اما در واقع ریشه آن را باید در مباحثات جدی فقه شیعه میان جریان اصولی و اخباری جستجو کرد؛ آن جا که با غلبه رویکرد اصولی در واقع عقلانیت غلبه پیدا کرد. این تفکر پس از آن در مواجهه با تجدد، پررنگ تر از قبل خودنمایی کرد.

اسماعیلی افزود: ریشه نواندیشی دینی را باید تفکری قوی و بومی دانست که تلاش می کرد تعریفی عام از مدیریت دینی برای سعادت دنیا و آخرت ارائه دهد و فرزانگانی چون آیت الله وحید بهبهانی، شیخ انصاری و میرزای شیرازی از موثران آن بودند. جریانی که نشانه های آن را به خوبی می توان در رخدادهای مهم تاریخی همچون نهضت تنباکو، مشروطه و ملی شدن صنعت نفت مشاهده کرد.

وی یادآور شد: نکته جالب توجه این که فعالیت های آیت‌الله بروجردی در توسعه شبکه روحانیت را باید به دیده بستری نگریست که اندیشه و پیام نهضت امام خمینی(ره) را به بهترین شکل منتقل می کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود با اشاره به مواجهه امروز انقلاب اسلامی با نظام مسائل جدید گفت: نواندیشی دینی که امروز که در جایگاه حکمرانی نشسته است باید به پرسش های برخاسته از دوگانه های پیش رو پاسخ معتبر دهد.

وزیر فرهنگ افزود: بخش مهم و غالب درگیری انقلاب اسلامی با تفکر غرب در حوزه فرهنگ و حکمرانی فرهنگی تعریف می شود چرا که امروز سبک زندگی تجددمآبانه همه شئون زندگی را دربرگرفته اما هنوز تکلیف ما در مواجهه با آن کاملا روشن نیست و نتوانسته ایم چنان که باید به پرسش های پدیدآمده پاسخ معتبر دهیم. مثلا در مساله شهرسازی، در سال های گذشته برای حل مشکل مسکن به سوی بلندمرتبه سازی حرکت کرده ایم اما امروز آسیب های اجتماعی آن در خانواده ها بروز و ظهور پیدا کرده است.

اسماعیلی یادآور شد: دولت مردمی با رویکرد تمدنی ذیل بیانیه گام دو‌م انقلاب به دنبال تقویت سلوک مومنانه برای تثبیت جامعه اسلامی است تا بستر شکل گیری تمدن نوین اسلامی فراهم شود. دولت مردمی در این راستا مصرف فرهنگی را مورد توجه قرار داده است، چرا که امروز حوزه های چالش برانگیزی چون موسیقی، بازی های رایانه ای و هنرهای مدرن بخش اصلی مصرف فرهنگی جامعه را به خود اختصاص داده اند و با گسترش و همه گیری شبکه های اجتماعی، رسانه ملی، روزنامه ها و خبرگزاری ها با چالش مخاطب مواجه شده اند.

وی تاکید کرد: امروز یک انسان رسانه با چندین میلیون دنبال کننده، به سادگی مخاطبان خود را تحریک می کند. پدیده ای که در اتفاقات سال گذشته کشور به طور جدی نمایان شد و در آن چهره های ورزشی هنری در جایگاه رهبران اپوزوسیون نظام قرار گرفتند. این تغییر جنس رهبران اپوزوسیون البته نمایانگر فروکاست مخالفان نظام است اما از سوی دیگر نظام مسائل جدیدی را پیش روی ما گشود و رهبر معظم انقلاب در این زمینه از لزوم بازآرایی رسانه ای سخن گفتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به راه های برون رفت از چالش های مطرح شده گفت: انقلاب اسلامی با ظرفیت های بی نظیر خود حتما توانایی برون رفت از چالش ها را دارد؛ چنان که اصل و بقای انقلاب همواره از تحلیل ها و پیش بینی های رایج فراتر رفته است و اتفاقا نظام اسلامی از ابتدای شکل گیری بر مبنای پذیرش، هضم و بهره مندی مناسب از پدیده های نو دانش بشری عمل کرده است.

وزیر فرهنگ همچنین با تاکید بر اعتقاد و عزم مسئولان بخش های مختلف کشور بر تحول انقلابی ساختارهای فرهنگی کشور گفت: امروز با همگرایی ایجاد شده در ساختار حکمرانی کشور، دوره طلایی انقلاب فرارسیده است و باید با تغییر زیرساخت های اساسی، گام مهمی در جهت زمینه سازی تمدن نوین اسلامی برداریم؛ چنان که دولت انقلابی این تغییر را در رویکردهای اساسی برنامه های خود از جمله برنامه هفتم توسعه لحاظ کرده است و این امید می رود که تا پایان فعالیت دولت، بخشی از آمال و آرزوها در پیشرفت برنامه های فرهنگی نظام محقق شود.

گفتنی است وی در پایان با تقدیر از پژوهشگاه انقلاب اسلامی دانشگاه تهران برای برگزاری همایش «همایش بین المللی انقلاب اسلامی و جامعه معاصر؛ فرصت ها و چالش‌ها» از پژوهشگران خواست با ارائه دیدگاه ها و نظریه های خود تصمیم سازان را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی یاری کنند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار