به روز شده در: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹
سردار فدوی:
فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ناوهای هواپیمابر آمریکا و فرانسه در تیررس موشک‌های ما بودند و اگر کار غیرحرفه‌ای خود را ادامه می‌دادند، فاجعه‌ای رخ می‌داد که در طول تاریخ برای آنها اتفاق نیفتاده بود.
کد خبر: ۶۶۲۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷ - 13January 2016

ادامه اقدام غیرحرفه‌ای ناوهای هواپیمابر آمریکا و فرانسه می‌توانست باعث بروز فاجعه برای آن‌ها شودبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار دریادار «علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به رها کردن 10 نظامی آمریکایی بازداشت شده، اظهار داشت: پس از بررسی‌ها، مشخص شد آمریکایی‌ها بر اساس طرح از پیش تعیین شده وارد آب‌های سرزمینی ما نشده بودند.

وی افزود: آنها مقاومتی نکردند و پس از بازداشت، به جزیره فارسی منتقل و پس از طی مراحل مورد نظر رها شدند.

فدوی تاکید کرد: ناو هواپیمابر آمریکایی ترومن در زمان دستگیری متجاوزین 40 دقیقه رفتار غیرحرفه‌ای داشت؛ در حالی که ما با موشک های ساحل به دریا، شناورهای تندروی موشکانداز و توانمندیهای متعدد خود در آمادگی بالایی به سر می‌بردیم و طی اطلاعیه‌ای که از سیستم بین‌المللی پخش کردیم، از حرکات بعدی غیر مسئولانه آنها جلوگیری کردیم و به آنها ثابت شد که در اینجا حرف اول و آخر را نیروی دریایی سپاه می‌زند.

وی ادامه داد: ناو هواپیمابر آمریکا و فرانسه در تیررس موشکهای ما بودند و اگر کار غیرحرفه‌ای خود را ادامه می دادند، فاجعه‌ای رخ می‌داد که در طول تاریخ برای آنها اتفاق نیفتاده بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: آنها در معرض شلیک های ما بودند که در صورت این اتفاق، به انهدام آنها می انجامید.

فدوی با بیان اینکه عبور از آب‌های سرزمینی هر کشور قوانین خودش را دارد، گفت: یکی از این قوانین، تشخیص کشور ساحلی مبنی بر عبور بی ضرر آن شناور است و ما از گذشته اعلام کردیم که عبور آمریکایی‌ها، عبور بی ضرر نیست و این ما هستیم که آن را تشخیص می دهیم.

وی گفت: سپاه که مسئولیت حراست از تنگه هرمز و کل خلیج فارس را برعهده دارد با قدرت حق حاکمیت ایران را اعمال می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: بررسی ها، بازجویی ها و بررسی سیستم ناوبری آنها نشان داد که آنها غیر عمد و نادانسته وارد آب‌های ایران شدند و در انتها هم خودشان و هم دیپلمات‌هایشان اشتباهشان را قبول کردند و متعهد شدند که آن را تکرار نکنند و مسئولین ما هم تصمیم به آزادسازی آنها گرفتند.

فدوی ادامه داد: آنها گفتند که می‌خواستند مسیر کویت به بحرین را طی کنند؛ که مسافت زیادی است و هماهنگی مناسبی با ناوگروه خودشان نداشتند و قاعدتا نباید این مسافت زیاد را با این شناورها میرفتند. سیستمشان مشکل پیدا کرده و طی بازجویی‌ها این موضوع مشخص شد.

وی گفت: آنها تفنگداران جوانی بودند و یکی از آنها هم خانم بود؛ که با آنها رفتار محترمانه‌ای شد. آمریکا و نیروی دریایی آن مطمئن هستند در هیچ نبردی در خلیج فارس و تنگه هرمز با ایران برنده نخواهند شد و نتیجه آن نبرد انهدام و غرق شدن ناوهایشان خواهد بود؛ اما در آن 40 دقیقه مشخص بود آمریکاییها به لحاظ فشار روانی که به آنها وارد شده طوری انجام وظیفه نکردند که از یک نیروی حرف‌های و مسئولیت‌پذیر انتظار می‌رفت.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار