به روز شده در: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
در یکی از این مراحل بازی رایانه‌ای، کاربر باید پس از عبور از موانع و نیروهای حفاظتی، یکی از مقامات نظامی ایران به نام علی روحانی را ترور کند.
کد خبر: ۷۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۲ - 04December 2013

واکنش‌ها به توزیع بازی رایانه‌ای ترور یک ژنرال ایرانی در تهران

 به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس؛ "بازی رایانهای که برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ساخته شد" عنوان مقالهای بود که در تاریخ 27 آبان ماه در این خبرگزاری به قلم مهدی حق وردی منتشر شد.
 
دو روز بعد سایتی خبری، برگرفته از این مطلب، مطلبی با عنوان "توزیع بازی رایانهای ترور روحانی در تهران" منتشر کرد که متاسفانه پس از آن نیز برخی سایتها بدون هیچگونه تحقیقی صرفا به بازنشر این خبر اقدام کردند.

در این خبر آورده شده بود؛ " اخیرا در برخی مراکز کامپیوتری تهران، بازی رایانهای توزیع شده که به بازی ترور روحانی معروف شده است. به گزارش ...، در این بازی که شبیه بازیهای کماندویی و تیراندازی انفرادی است، کاربر در هر مرحله به اهداف خاصی دست می یابد. در یکی از این مراحل، کاربر باید پس از عبور از موانع و نیروهای حفاظتی، یکی از مقامات ایرانی به نام روحانی را ترور کند. هنوز اطلاعاتی از مبدأ ورود این بازی به بازار بازیهای رایانهای و چگونگی توزیع آن به دست نیامده است، با این حال این بازی در برخی از مراکز توزیع شناسایی شده، جمعآوری شده است."
 
هر چند که از یک سو توجه رسانهها به مقوله بازیهای رایانهای امری در خور تحسین است و میتواند در کاهش اثرات این رسانه تاثیرگذار باشد ولی انتشار اخبار کذب و غیر واقع مشکلی را حل نمیکند. از سوی دیگر گیمرها که مخاطب این رسانه هستند، با دیدن چنین تناقضی نسبت به تحلیل بازیهای رایانهای بی تفاوت و آن را خلاف واقع میپندارند.
 
نظر به اینکه این مطلب تحلیلی نخستین بار از سوی خبرگزاری دفاع مقدس منتشر شد، این خبرگزاری موظف است توضیحاتی چند در این باره بیان کند.
 
این مطلب در حقیقت اشاره دارد به بازی "اسپلینترسل - لیست سیاه" که در آن کاربر، در نقش سام  نه برای مبارزه با تروریستها، بلکه برای اثبات بیگناهی ایران به سفارتخانه سابق آمریکا در تهران که اکنون به مقر فرماندهی سپاه قدس تبدل شده میرود  تا در نقش منجی، اسنادی مبنی بر بیگناهی ایران به دست آورد و جالبتر اینکه کاربر برای این ماموریت مجبور است تعداد زیادی از نیروهای نظامی ایرانی را به قتل برساند!
کاربر برای نفوذ به اتاق سرور(server) مرکزی نیاز به یک همکار دارد و گزینهای که به کاربر معرفی میشود فردی به نام "ژنرال علی روحانی" است، فردی که درجه سرتیپ دومی دارد. سام با تهدید، سردار روحانی را وادار به همکاری میکند، هر چند که سردار روحانی نهایتا به سام رودست زده  و او را به تله و محاصره نیروهای ایرانی میاندازد. البته سام با کمک همکارش از این محاصره فرار میکند.
 
 حال کجای این داستان روحانی ترور میشود؟!

 
هر چند این بازی قرار بود قبل از انتخابات ایران به بازار عرضه شود ولی با تاخیر، بعد از انتخابات به بازار عرضه شد و به نظر میرسد در سناریو داستان بازی، تغییرات جدی صورت گرفته است.  طبق فیلمهای منتشره از بازی قبل از انتشار، ایران به عنوان مسئول عملیاتهای تروریستی علیه منافع امریکا مطرح می شد ولی تغییراتی همچون نتیجه انتخابات، مباحث سیاسی پیش رو و... باعث شد تا سازندگان این بازی محتاطتر عمل کرده و از میزان خصومت علنی با ایران بکاهند. بسیاری از صحنههایی که در پیشنمایش بازی منتشر شده بود در بازی اصلی حذف شد، مانند فارسی صحبت کردن مامور امریکایی و ...، هر چند که این شرکت نتوانست بغض و کینه خود را نسبت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پوشیده نگه دارد و به بهانه نجات ایران از تبعات لیست سیاه، مجوز کشتن اعضای "سپاه قدس" را صادر میکند.
 
جالبتر اینکه در این بازی تلاش میشود از روحیه ضد استکباری ایران نیز کاسته شود. به عنوان مثال کاربر در مرحلهای از بازی که در ایران اتفاق میافتد شعاری همچون مرگ بر امریکا را نمیبیند در حالی که در مرحلهای دیگر از بازی که مربوط به افغانستان است برای اولین بار شعار مرگ بر امریکا به زبان فارسی که روی دیوار نوشته شده به نمایش در میآید که نشان از جایگاه منفی امریکا در منطقه دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار