به روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۸
رییس مجلس شورای اسلامی در انتقاد از علت‌های بیان شده در مورد رد صلاحیت نامزد‌های انتخاباتی از جانب شورای نگهبان گفت: مطلبی از جانب سخنگوی شورای نگهبان از سوی رسانه‌ها منتشر شد که علت رد صلاحیت را سوء‌استفاده اقتصادی بیان می‌کرد. این مطلب درست نیست.
کد خبر: ۳۸۰۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲ - 19January 2020

علت رد صلاحیت بسیاری از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس اقتصادی نیستبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی لاریجانی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود گفت: در رد صلاحیت بعضی نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه‌ها منتشر شد که علت رد صلاحیت‌ها را عمدتا مربوط به سوء‌استفاده‌های اقتصادی می‌دانست. این مطلب درست نیست، چرا که نامه‌های هیات نظارت به نمایندگان و علت‌های ذکر شده در این نامه‌ها به بند‌هایی اشاره دارد که مربوط به بحث اقتصادی نیست. البته بعضی اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوء‌استفاده کرده و نظام متهم به فساد شود.

رئیس مجلس در ادامه گفت: پس از حوادث پر هیجان و پر ماجرای دو هفته اخیر کشور از یک طرف و حضور باشکوه و عزتمندانه ملت عزیز در مراسم تشییع سردار سلحشور حاج قاسم سلیمانی و همراهان او و همچنین حضور عظیم مردم تهران در نمازجمعه تهران می‌طلبید رهبر معظم انقلاب تحلیل جامعی از این وقایع پر فراز و نشیب برای ملت ارائه نمایند و روز جمعه همگان از بیانات عمیق و ارزشمند ایشان بهره‌مند شدند.

وی تأکید کرد: دست خدا را در این اعتماد ملی می‌توان مشاهده کرد که با همه تلخی برخی از این وقایع، آگاهی بالای ملت، چگونه این ستم آمریکایی را به اراده قدرتمند ملی و انقلابی بدل کرد.

رئیس مجلس افزود: باید قدر این همت بلند ملت و رهبری خردمندانه را دانست.

مجلس شورای اسلامی قدردان اراده ملت عزیز و سپاسگزار رهبری معظم است

لاریجانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی قدردان اراده ملت عزیز بوده و سپاسگزار رهبری معظم است و با همه شهدای حادثه غم انگیز سقوط هواپیما و حادثه تشییع در کرمان همدردی می‌نماید و کمیسیون امنیت مجلس پیگیر همه زوایای این حادثه خواهد بود.

وی با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی عضو برجام گفت: تاسف آور این است که یکی از وزرای کشور‌های اروپایی به صراحت اعلام کرد که آمریکا ما را تهدید کرده که اگر از ماشه استفاده نکنیم تعرفه واردات اتومبیل آمریکا را ۲۵ درصد افزایش می‌دهد ولذا ما در این مسیر قرار گرفتیم.

رئیس مجلس ادامه داد: پس مشکل در رفتار ایران نیست که بار‌ها خود اروپایی‌ها هم رفتار آمریکا به دلیل خروج از برجام را سرزنش کردند بلکه مشکل در تهدید آمریکاست که یک کشور قدرتمند اقتصادی اروپایی را به رفتاری حقارت آمیز و غیرعادلانه وادار می‌کند.

لاریجانی تصریح کرد: ایران اهل تهدید نیست و بیش از یک سال و اندی از رفتار خصمانه آمریکا در مساله هسته‌ای می‌گذرد و اروپا صرفا بیانیه‌ای سیاسی داده است، اما با صراحت اعلام می‌کنیم که اگر اروپا به هر دلیلی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافق نامه هسته‌ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی ایران تصمیم جدی در همکاری با آژانس خواهد گرفت و طرح آن در مجلس شورای اسلامی آماده است.

وی تاکید کرد: ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، اما متناسب با اقدام اروپایی‌ها اقدام خواهیم کرد و بر این اساس بهتر است این کشور‌ها عادلانه رفتار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از اظهارات خود در مورد عملکرد هیئت نظارت بر انتخابات، گفت: از زحمات دست اندرکاران انتخابات اعم از اجرایی و نظارت تشکر می‌کنم که در امر خطیر انتخابات وقت می‌گذارند و تلاش می‌کنند.

لاریجانی افزود: در رد صلاحیت برخی از نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه‌ها منعکس شد که این رد صلاحیت‌ها عمدتا مربوط به سوءاستفاده‌های اقتصادی بوده است. این مطلب درست نیست، چرا که در نامه‌هایی که هیئت نظارت به نمایندگان داده اند، به بند‌هایی اشاره شده که مربوط به این امر نیست. البته برخی این گونه بوده است.

وی تصریح کرد: چرا مطلب باید درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوءاستفاده نمایند و نظام را متهم به فساد کنند.

گزارش مراجع چهارگانه برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ملاک است

رئیس مجلس اظهارداشت: بنده از فقها و حقوقدانان شورای نگهبان درخواست می‌کنم که در این بخش که کار داوری برعهده آنان است با دقت لازم به این امر توجه کنند تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، نظرات مراجع چهارگانه در بررسی صلاحیت‌ها می‌تواند ملاک باشد، چرا که گزارش‌های غیر این مسیر می‌تواند از جانب افراد با اغراض خاص ارائه گردد و بررسی صحت آن نیازمند زمان است که در این مقطع کوتاه عملی نیست، ولی می‌تواند فضای قضاوت را مُشوه کند.

وی گفت: تردیدی نیست که اگر فسادی در پرونده هر کسی باشد، چه مالی و چه غیر آن که محکمه‌ای نظر داده باشد همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صِرف گزارش از مرجعی باشد باید اتقان آن را بررسی کرد که گزارش اولیه و خامی نباشد تا با آبروی افراد بازی نشود.

رئیس مجلس تصریح کرد: اگر سیستم‌های اطلاعاتی درباره نمایندگان مجلس مطالبی داشتند، اولویت این بود که در طول این چهار سال مطالب را در میان می‌گذاشتند تا اصلاح شود نه اینکه نزدیک انتخابات آن را یکجا مطرح کنند.

لاریجانی گفت: وزارت اطلاعات در چند مورد که شاید در حد انگشتان دست هم نباشد مطالبی را در مورد برخی به این جانب داده اند و بنده هم به افراد متذکر شدم و آن‌ها نیز پیگیری موضوع را از طرف وزارت اطلاعات انجام داده اند تا صحت مطالب روشن شود، اما به هیچ وجه در این حد و اندازه نبود و به بنده منتقل نکردند.

وی با تأکید بر اینکه بزرگ نمایی مشکلات اقتصادی، هم خسارت حیثیتی به افراد می‌زند و هم به کشور لطمه وارد می‌کند، گفت: در اظهارات هیئت مرکزی آمده است که مبنا بر عقاید سیاسی نبوده است که مبنایی درستی برای انتخابات صحیح می‌باشد، اما استناد به حدودی از ماده ۲۹ که به نوعی به التزام عملی به نظام است، باید دقت داشت.

رئیس مجلس گفت: بنده که با برخی از آقایان چهار سال و با برخی ۸ تا ۱۲ سال همکاری روزانه داشته ام، عدم التزام عملی به نظام را در اکثریت قریب به اتفاق همکاران تأیید نمی‌کنم.

لاریجانی اظهارداشت: بار‌ها و بار‌ها دیده ام که با دقت تام از حریم نظام دفاع کرده اند. از جمله در مصوبه اخیر مجلس در مقابل ستم آمریکایی‌ها در طرح سه فوریتی ملاحظه نمودید که این طرح با اکثریت آراء به تصویب رسید و در موارد دیگر هم بنده شاهد روحیه دفاع از هویت ملی، انقلابی، حقوق ملت و نظام جمهوری اسلامی بوده‌ام.

وی تاکید کرد: البته ممکن است در اظهارات خطایی هم صورت گرفته باشد، این مطلب را در کنار موارد بسیار زیاد اظهارات و اقدامات درست و همراه با مصونیت ملی باید قرار داد و ارزیابی کرد.

رئیس مجلس اضافه کرد: برای چنین ارزیابی، داشتن اطلاعات دقیق‌تر از عملکرد نمایندگان مجلس وجود دارد، در این جهت هر گونه همکاری از مدیریت مجلس طلب نمایند، همکاری خواهیم کرد تا پرونده‌های همکاران محترم به نحو دقیق تری بررسی شود.

لاریجانی اظهار داشت: در نظریه هیئت مرکزی انتخابات در موارد زیادی عدم احراز ذکر شده است که در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست و دیدید که چه سوءاستفاده‌ای از این امر، رئیس جمهور نااهل آمریکا کرد.

وی گفت: گرچه تعداد زیاد کاندیدا‌ها و زمان کوتاه بررسی، مشکلاتی برای هیئت مرکزی نظارت فراهم کرده است، اما امیدواریم در بررسی شورای نگهبان که هنوز زمان برای اظهارنظر دارند، حتی المقدور مرتفع شود. هر چه در این زمینه تلاش شود و عدم احراز‌ها کاهش یابد، به حضور بیشتر ملت در انتخابات کمک می‌کند که در مقطع فعلی انقلاب ضرورت دارد.

انتهای پیام/102

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار