به روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸
از سوی نشر سوره مهر؛
«شکارچی گوش‌برها» خاطرات سردار شهید حاج‌یادگار امیدی، فرمانده اطلاعات لشکر ۱۱ امیرالمومین را «محمدعلی قاسمی» نوشته و نشر سوره مهر به‌تازگی به چاپ رسانده است.
کد خبر: ۵۰۰۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷ - 15January 2022

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌‎پرس، «شکارچی گوش‌برها» خاطرات سردار شهید حاج‌یادگار امیدی، فرمانده اطلاعات لشکر ۱۱ امیرالمومین را «محمدعلی قاسمی» نوشته و نشر سوره مهر به‌تازگی به چاپ رسانده است.

اولین شعله‌های آتش‌افروزی جنگ هشت‌ساله و تجاوز ارتش عراق به خاک ایران در مناطق مرزی استان ایلام از جمله موسیان، میمک و مهران رقم خورد. بر اساس اسناد و مدارک وزارت امور خارجه، نخستین درگیری‌های مرزی بین مرزداران ایرانی با سربازان عراقی در پایگاه‌های رضاآباد، بیات و چیلات در خردادماه سال ۱۳۵۸ ثبت و ضبط شده است.

پس از تجاوز قوای عراقی به خاک ایران و اشغال بخش‌های مهمی از آن، اولین درگیری‌های گروه‌های مردمی با ارتش زرهی عراق در ایلام رقم خورد. علاوه بر این موارد، اولین دست آورد نیرو‌های ایرانی در عملیات آفندی و نقش گروه‌های عشایری در این پیروزی که به حماسه فتح میمک معروف است، در ایلام به وقوع پیوست. تشکیل اولین گروه‌های گشت و شناسایی قبل از آغاز رسمی جنگ نیز در خردادماه ۱۳۵۹ در ایلام شکل گرفت، اما متأسفانه در تاریخ مکتوب دفاع مقدس به نقش، کارکرد و حوادثی که در جبهه ایلام به وقوع پیوست به درستی اشاره نشده است.

براساس یک بررسی اجمالی از انتشار مکتوباتی که درباره دفاع مقدس توسط سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز نظامی چاپ و منتشر شده است، متأسفانه نقش و حضور مردم ایلام و یگان رزم آن در این آثار به قدری کم‌رنگ و سطحی است، و کمتر کسی باور می‌کند که حوزه سرزمینی استان ایلام، طی هشت سال تمام و به طور مستقیم درگیر جنگ و اثرات آن بوده است. از همین‌رو نام و یاد فرماندهان و نیرو‌های زبده آن در حاشیه تاریخ گمنام و مهجور مانده است و بیم آن می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور، نقش و حضور مردم ایلام در تاریخ دفاع مقدس کاملا محو و نادیده گرفته شود.

شکارچی گوش‌بر‌ها شاید اولین اثری است که به طور اجمال در مورد یکی از سرداران و قهرمانان شهید استان، تهیه و گردآوری شده است. در این کتاب سعی شده است ابعاد شخصیتی سردار رشید اسلام شهید «حاج یادگار امیدی» به نقل از خانواده، دوستان و همرزمانش در قالب خاطره پیش روی علاقه‌مندان به تاریخ شفاهی قرار گیرد.

«شکارچی گوش‌برها» در ۴۳۹ صفحه از سوی نشر سوره مهر به دوست‌داران کتاب در حوزه دفاع مقدس و پژوهش جنگ عرضه شده است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها