به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۲
نماینده ایران در سازمان ملل مطرح کرد؛
«ارشادی» با اعلام نگرانی جنبش عدم تعهد از اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشور‌های در حال توسعه گفت: این جنبش از کشور‌هایی که مبادرت به اعمال تحریم‌های یکجانبه کرده‌اند می‌خواهد با قید فوریت به این تحریم‌ها پایان دهند.
کد خبر: ۵۰۷۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰ - 22February 2022

نگرانی جنبش عدم تعهد از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشور‌های در حال توسعهبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل امروز (سه شنبه) سوم اسفند ماه در سخنرانی تحت دستورکار «گزارش کمیته منشور سازمان ملل متحد» به نمایندگی از جنبش عدم تعهد در کمیته ششم مجمع عمومی اظهار داشت: جنبش عدم تعهد ضمن تاکید بر نقش و اهمیت کار کمیته منشور سازمان ملل و تقویت نقش این سازمان بر این باور است که این کمیته می‌بایست نقشی کلیدی در روند اصلاحات جاری سازمان ملل براساس قطعنامه ۳۴۹۹ مورخ ۱۵ دسامبر ۱۹۷۵ ایفا کند.

وی افزود: جنبش بر این باور است سازمان ملل متحد، نقشی محوری و حیاتی در رسیدگی به موضوعات مرتبط با همکاری‌های بین‌المللی، توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی، صلح و امنیت، حقوق بشر و حاکمیت قانون مبتنی بر گفتگو، همکاری و اجماع‌سازی بین‌الدولی دارد و از همه کشور‌های عضو می‌خواهد تا تعهد خود به منشور سازمان ملل را از طریق احترام به اصول آن مانند خودداری از تهدید یا استفاده از زور احترام به تمامیت ارضی، و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات تحکیم بخشند.

نگرانی نسبت به تجاوز مستمر شورای امنیت به وظایف و اختیارات مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی

ارشادی ادامه داد: در عین حال، این جنبش نگرانی خود را نسبت به تجاوز مستمر شورای امنیت به وظایف و اختیارات مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی از طریق رسیدگی به موضوعاتی که در صلاحیت ارگان‌های مزبور است و همچنین اقدامات صورت‌گرفته جهت ورود به عرصه هنجارسازی که ذیل اختیارات مجمع عمومی می‌باشد، اعلام می‌کند.

ارشادی ادامه داد: جنبش عدم تعهد مجدداً تأکید می‌کند که اصلاحات سازمان ملل بایستی مطابق با اصول و رویه‌های تعیین شده توسط منشور ملل متحد انجام پذیرد. در همین راستا، کمیته ویژه منشور سازمان ملل متحد و تقویت نقش سازمان می‌تواند در بررسی مسائل حقوقی در این فرآیند مشارکت داشته باشد.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود کمیته‌های تحریم شورای امنیت، ارزیابی‌های عینی بیشتری را پیرامون روش مورد استفاده در ارزیابی پیامد‌های انسانی تحریم‌ها و پیامد‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت اجتماعی، اقتصادی و انسانی تحریم علیه کشور‌ها ارائه کند. همچنین انتظار داریم که اطلاعات مربوط به پیامد‌های بشردوستانه اجرای تحریم‌ها، از جمله موارد تأثیرگذار بر زندگی غیرنظامیان کشور هدف، توسعه اجتماعی-اقتصادی آن و کشور‌های ثالث که به‌موجب اجرای این تحریم‌ها آسیب دیده‌اند یا ممکن است آسیب ببینند، ارائه شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: معتقدیم رژیم تحریم‌های بین‌المللی باید از ایجاد پیامد‌های ناخواسته در کشور هدف یا کشور‌های ثالث که ممکن است منجر به نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شود اجتناب کرده و از جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان خودداری کند.

نگرانی جنبش عدم تعهد از اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشور‌های در حال توسعه

وی گفت: جنبش عدم تعهد همچنین نگرانی عمیق خود را در خصوص اعمال قوانین و سایر اشکال اقدامات قهرآمیز در حوزه اقتصادی علیه کشور‌های در حال توسعه، از جمله تحریم‌های یکجانبه که موجب نقض منشور ملل متحد و تضعیف قوانین بین‌المللی و قوانین سازمان تجارت جهانی هستند، ابراز می‌کند. دیدگاه جنبش بر این اصل مبتنی است که اعمال تحریم‌ها بایستی به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: تحریم‌های هدفمند تنها زمانی بایستی اعمال شوند که طبق منشور تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی یا اقدامی تجاوزکارانه وجود داشته باشد. این ابزار به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در هیچ و همه موارد نقض قوانین، هنجار‌ها یا استاندارد‌های بین المللی قابل اعمال نیستند.

ارشادی افزود: این جنبش همچنین از کشور‌هایی که مبادرت به اعمال تحریم‌های یکجانبه کرده‌اند می‌خواهد با قید فوریت به این تحریم‌ها پایان دهند و بر تعهد جنبش مبنی بر حمایت از همه تلاش‌هایی که در راستای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بر اساس مقررات حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است، تاکید می‌کنیم.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها