به روز شده در: ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۵
شهردار تهران:
زاکانی با اشاره به اینکه امروز به لطف خدا ۱۰ ماه از پایداری شهرداری می‌گذرد و این پایداری با ایجاد خزانه واحد و تجمیع حساب‌ها انجام شد، گفت: از تنش مالی در شهرداری خارج شده‌ایم.
کد خبر: ۵۳۳۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲ - 12July 2022

از تنش مالی در شهرداری خارج شده‌ایم/ بازگشت ۱۶ هزار میلیارد تومان به شهرداریبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «علیرضا زاکانی» شهردار تهران در جلسه با روسای دانشگاه‌های برتر ایران که به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: تمام تلاش‌های انجام شده در این ۱۰ ماه و ۱۰ روزی که در شهرداری تهران مشغول به فعالیت هستیم را به چند بخش تقسیم کردیم که شامل یک دوره ۶ ماه ثبات، دوره فعالیت یک ساله کوتاه مدت، دوره فعالیت ۱.۵ ساله برای اقدام‌های شهری و در نهایت تثبیت فعالیت‌ها در سال پایانی است.

شهردار تهران افزود: افقی ۱۰ ساله پیش روی مدیریت شهری قرار دارد تا تهران به عنوان بزرگ‌ترین کلانشهر غرب آسیا به یک شهر الگو تبدیل شود و نقشی ویژه داشته باشد.

زاکانی ادامه داد: از ابتدای فعالیت در شهرداری به دنبال آن بودیم که شرایط خود را پایدار کنیم و امروز به لطف خدا ۱۰ ماه از پایداری شهرداری می‌گذرد و این پایداری با ایجاد خزانه واحد و تجمیع حساب‌ها انجام شد. پس از آن به شورای شهر اعلام کردیم که از تنش مالی خارج شده‌ایم.

وی بیان کرد: برای سال جاری ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم که در ۳ سطح برنامه ریزی شده است. همچنین ۴۸۵ پروژه در این رابطه پیش بینی شده است.

شهردار تهران عنوان کرد: برای تهران زحمات زیادی کشیده شده و رویکرد ما این است هر فردی که کار و اقدام خوبی انجام داده از او تشکر کردیم. اگر هم اقدام اشتباهی انجام شده ما دیگر آن را انجام ندادیم و تکرار نکردیم.

زاکانی در تشریح چالش‌های جدی شهر تهران ادامه داد: تهران امروز از فرسودگی رنج می‌برد و این فرسودگی یک پنجم پایتخت را در بر گرفته و در کنار آن نیز ۳ گسل فعال در شهر تهران قرار دارد.

وی بیان کرد: برای ایجاد صورت جدید تهران، به دنبال این هستیم پیرامون ۳۲۵ ایستگاه مترو که در حال حاضر صدوچهل‌وسه تای آن فعال است، در شعاع ۸۰۰ متری در پارسل‌ها (قطعه زمین ها) بارگذاری کنیم. این بدین معنی است که ۵۰ درصد شهر از بعد ایمنی، ترافیک، مسکن و … نوسازی می‌شود.

شهردار تهران با اشاره به کمبود یک میلیون واحد مسکن در تهران افزود: قرارگاه جهادی مسکن در شهر تهران تشکیل شد که در آن ساخت ۱۸۰ هزار مسکن در سال دنبال شود و با پیش بینی سازوکار‌های آن به دنبال آن هستیم مسکن برای جوانان ارزو نباشد.

زاکانی ادامه داد: خود را مکلف می‌دانیم مشکل مسکن اساتید دانشگاه را حل کنیم و باید به این موضوع اشاره کنم که در ۱۰ ماه مسئولیت در شهرداری بنای کار این بود مسئولیت خود را بپذیریم و اگر دستگاهی در امور کوتاهی می‌کند بخشی از آن بار نیز برداشته شود.

وی با بیان این مطلب که باز طراحی شهر بر مدار حمل و نقل بر محور تمدن ایرانی- اسلامی دنبال می‌شود، گفت: ده‌ها هکتار زمین در مناطق ۴،۱۳، ۲۰،۲۲،۱۹ لکه گذاری شده است که داخل شهر تهران به یک کارگاه و کارخانه تبدیل شود.

زاکانی با اشاره به امضای و تدوین تفاهم نامه همکاری با وزارت خانه‌ها و نهاد‌های انقلابی ادامه داد: شهرداری بدهی دارد و مقروض است، اما تهران و دیگر کلانشهر‌ها گنج هستند و ما مسیر خود را در مدیریت شهری پایتخت در دو جهت مشارکت و مولد سازی قرار دادیم. در این مسیر نوع مدیریت خود را مدیریت مشارکتی قرار دادیم و خود را برادر وزارتخانه‌ها می‌دانیم و این برادری، تعهدی برای نوکری مردم است.

وی در ادامه گفت: در لایه‌های پایین‌تر همکاری، در حال فعالیت با نخبگان و موثرین هستیم و در مسیر مدیریت ما به شدت خود را نیازمند اهل علم می‌دانیم و این درک در بعد «نیاز» در ما وجود دارد و خواسته ما این است کمک شود تا این فهم و درک جا بیافتند.

زاکانی ادامه داد: با استقرار تیم حقوقی جدید در شهرداری تهران طی ۱۰ ماه، بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد به شهرداری برگردانده شد. به عنوان مثال در ۴۹ مشارکت انجام شده از سوی شهرداری در گذشته، در ۴۸ پرونده شهرداری شکست خورده بود که تمامی این پرونده‌ها در حال بررسی است. به طوری که تنها در یکی از آن‌ها ۴ هزار میلیارد تومان آورده ایجاد شد.

وی بیان کرد: خود را مکلف می‌دانیم با تمام وجود همکار و همیار خوبی برای مجموعه‌ها باشیم و امروز «من»‌ی وجود ندارد و تمام «من»‌ها «ما» است.

زاکانی ادامه داد: هفته‌ای ۱۷-۱۸ پرونده در کمیسیون ماده ۵ مطرح می‌شود که با گذشته قابل قیاس نیست. به عنوان مثال در ۱۷ نقطه تغییر پهنه ایجاد شد تا محل‌های آسیب به گل شهر تبدیل شود.

تامین مسکن هیات علمی جوان، نظام پرداخت حقوق، توجه به علوم اجتماعی و مکان یابی جهت استقرار پارک علم و فناوری از جمله موضوعاتی بود که روسای دانشگاه‌های برتر کشور پیرامون آن‌ها به بیان دغدغه خود پرداختند.

در پایان نیز با اهدای لوح از علیرضا زاکانی شهردار تهران تقدیر شد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها