به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
میقاتی:
نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان با بیان اینکه این کشور به محاصره آمریکا تن نخواهد داد، گفت که باید هر چه سریعتر رئیس جمهور انتخاب شود.
کد خبر: ۵۵۶۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۴ - 14November 2022

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، نجیب میقاتی نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان شامگاه امروز دوشنبه تأکید کرد که باید در راستای منظم بودن فعالیت‌های سیاسی، فورا رئیس جمهور انتخاب شود.

میقاتی به شبکه خبری الجزیره گفت: باید رئیس جمهور، مورد قبول همه [احزاب سیاسی]باشد و به منزله مشکلی برای هیچ کس نباشد. من روابط قدیمی با سلیمان فرنجیه دارم و امیدوارم که او رئیس جمهور شود.

وی همچنین گفت که شخصا از آمریکا خواهد پرسید که اگر لبنان سوخت ایران را بپذیرد، تحریم خواهد شد یا خبر. این مقام لبنانی در عین حال مدعی شد که لبنان به محاصره آمریکا تن نخواهد داد.

نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان با بیان اینکه لبنان را در معرض هیچ خطری قرار نخواهند داد، خاطر نشان کرد: بخشی از بحرانی که با آن روبرو هستیم، ناشی از وخامت روابط لبنان با کشور‌های عربی است.

این در حالی است که به تازگی، «باربارا لیف» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک درباره لبنان اخیرا گفت که «لبنانی‌ها مجبور به تحمل درد بیشتری خواهند شد». در واقع واشنگتن به نجیب میقاتی، نخست‌وزیر ابلاغ کرد که دولتش حق پذیرش سوخت از ایران را در چارچوب تحریم‌های آمریکا، ندارد.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، پیشتر این موضوع را پیش‌بینی کرده و گفته بود: «درباره نفت، مشکل از ما نیست، بلکه دولت لبنان مشکل اصلی است. من حاضرم که از ایران سوخت وارد کنم، به شرط اینکه دولت لبنان این مسئله را بپذیرد؛ اما هیچ کس در لبنان [از ترس فشار‌های آمریکا]جرأت انجام این کار را ندارد؛ زیرا از تحریم‌های آمریکا علیه خانواده خود می‌ترسد. امروز ممکن است شرکت‌های روسی و ایرانی آماده همکاری با لبنان باشند، ولی این جرأت هنوز در دولت وجود ندارد».

روزنامه لبنانی الاخبار با انتشار خبر مخالفت شدید واشنگتن با دریافت کمک سوختی از ایران نوشت: در سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله درباره توافق ترسیم مرز‌های دریایی، وی به ماجرای کمک سوختی ایران به لبنان اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند که گاز مصر و برق اردن وارد لبنان شود و فردا خواهید دید که موضع آن‌ها در قبال اهدای سوختی که جمهوری اسلامی ایران به لبنان ارائه کرده چه خواهد بود.. به زودی این نیز مشخص خواهد شد.

چند روز پس از سخنان نصرالله، ایالات متحده آمریکا رسماً به لبنان اطلاع داد که نمی‌تواند هدیه ایران را بپذیرد، زیرا نفت ایران به هر شکلی که مبادله شود، خواه رایگان یا تجاری، مشمول تحریم‌های آمریکا است. این امر طبق قوانین تحمیل شده واشنگتن بر تهران پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار