به روز شده در: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
وزیر امور خارجه به منظور دیدار و گفت‌گو با مقامات چینی و در رأس یک هیأت عالیرتبه سیاسی راهی چین شد.
کد خبر: ۵۰۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴ - 13January 2022

امیرعبداللهیان راهی چین شدبه گزارش گروه اخبر داخلی دفاع‌پرس، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت «وانگ‌یی» همتای چینی و به منظور گفت‌وگو با مقامات چین امروز (پنج‌شنبه) در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی راهی پکن شد.

بررسی روابط دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین گفتگو در‌باره موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله دستورکار‌های سفر رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به چین است.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به چین بعد از تصدی این سمت است. وزیر خارجه چین نیز اوایل فروردین سال جاری به منظور امضای سند برنامه همکاری جامع ایران و چین به تهران سفر کرده بود. آنگونه که بعد از امضای این سند اعلام شد سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست.

امیرعبداللهیان و وانگ‌یی در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با یکدیگر دیدار کرده بودند و در این مدت نیز چند بار به صورت تلفنی و یک بار هم به صورت مجازی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخته بودند.

براساس اعلام «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) با «وانگ‌یی» عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در این کشور دیدار کند.

پیش از این «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی روز دوشنبه ۲۰ دی با خبرنگاران از سفر آخر هفته امیرعبداللهیان به پکن بنا به دعوت همتای چینی خبر داد و درباره سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و اقدامات عملیاتی در حوزه صنعت و نفت و گاز نیز خاطرنشان کرد: آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه آخر این هفته به دعوت «وانگ‌یی» همتای چینی خودش عازم چین است و موضوعات مختلفی را در دستورکار برای گفتگو‌ها داریم و نقشه راه ۲۵ ساله یکی از این موضوعات است.

سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را می‌توان گامی در راستای تحکیم و تقویت مناسبات راهبردی دو کشور خواند.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار