به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
کارشناس مسائل منطقه مطرح کرد؛
صدرالحسینی با بیان این که نظام سلطه از تمام توانمندی‌های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می‌کند، گفت: یکی از سیاست‌های نظام سلطه ایجاد اختلاف میان قومیت‌ها و حکومت‌هاست که طی این سال‌ها بسیار هم در این زمینه تلاش کرده‌اند.
کد خبر: ۵۱۶۰۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶ - 13April 2022

رد پای نظام سلطه در ایجاد اختلاف میان ایران و افغانستان

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «سید رضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگویی در مورد تحولات مربوط به ایجاد اختلاف در روابط میان ایران و افغانستان، اظهار داشت: روابط دوستی دو کشور که بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و دارای تمدن، زبان و دین مشترک نیز هستند قطعا و یقینا یک روابط بسیار ساختاری و درازمدت بوده و است.

وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم یکی از سیاست‌های اصلی نظام سلطه که سال هاست در مناطق مختلف به ویژه غرب آسیا و جهان اسلام برای تسلط بیشتر به کار برده اند، ایجاد اختلاف است، انگلیسی‌ها شعاری داشتند که اختلاف بیانداز و حکومت کن که از آن هم به خوبی توانسته بودند استفاده کنند لذا این تجربیات خود را در اختیار آمریکا قرار داده اند و آمریکایی‌ها نیز بسیار از مشاوره انگلیسی‌ها استفاده می‌کنند که از نظر آن‌ها بهترین راه ایجاد اختلاف میان قومیت‌ها است.

 کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: بر همین اساس شاهد هستیم که در ماه‌های اخیر با تولید کلیپ، عکس نوشته ها، مصاحبه‌ها و حتی وادار کردن افراد غیر مسئول برای انجام مصاحبه و توزیع و تکثیر این نوع مصاحبه ها، این سرویس‌های اطلاعاتی تمام تلاش خود را معطوف کرده اند تا میان دو ملت ایران و افغانستان اختلاف ایجاد کنند.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: بنابراین در هفته‌های اخیر در حوزه‌های افغان هراسی در ایران و ایران هراسی در افغانستان اقداماتی را انجام داده اند که پیامد‌های ناگواری برای دو کشور داشته است و مقامات رسمی ایران و افغانستان در روز‌های اخیر با صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌هایی بر روابط دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و تجاری تاکید کردند که این روابط به هیچ عنوان تغییری نکرده و همچنین برای ایجاد آرامش اتباع خود توصیه‌هایی را بیان کردند.

وی ادامه داد: شهادت طلاب در حرم مطهر رضوی و یا حمله به کنسولگری ایران در هرات نیز از جمله مواردی است که می‌توان دستان عوامل بیگانه را در آن‌ها دید.

 کارشناس مسائل منطقه در ادامه اظهار داشت: با توجه به این که تعدادی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که در مجلس منحل شده افغانستان به عنوان لیدر مخالفت روابط بین دو کشور بوده و سخنرانی‌ها و میتینگ‌هایی را برگزار کردند امروز در آلبانی در حال سپری کردن زندگی سیاسی خودشان هستند و شواهد مختلفی وجود دارد که همان کسانی که از مخالفان روابط دو کشور هستند امروز نیز برنامه‌های خود را به این شکل مدیریت می‌کنند.

صدرالحسینی تاکید کرد: در واقع نظام سلطه از تمام توانمندی‌های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای خودش برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می‌کند، البته با بررسی‌های میدانی که صورت گرفته این نفرت افکنی به هیچ عنوان به ملت‌های دو کشور مرتبط نیست و مقامات رسمی دو کشور در این رابطه اعلام دوستی و تعمیق روابط داشته اند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار