به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
حکیم:
رهبر جریان حکمت ملی عراق در گفت‌وگویی تاکید کرد که چارچوب هماهنگی شیعیان، درباره محمد شیاع السودانی به عنوان گزینه نخست‌وزیری به اجماع رسیده است.
کد خبر: ۵۴۷۶۴۶
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸ - 27September 2022

درباره نامزد نخست‌وزیری عراق به اجماع رسیدیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق امروز (سه‌شنبه) در حاشیه شرکتش در نشستی برای مجمع «الرافدین»، گفت‌وگویی مطبوعاتی داشت و طی آن درباره آخرین تحولات سیاسی در کشورش صحبت کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی دولت عراق «واع»، حکیم در این گفتگو اظهار داشت: «ائتلاف اداره کشور طیف گسترده‌ای [از جریان‌های سیاسی]را نشان می‌دهد و ما در چارچوب هماهنگی با نامزد نخست وزیری [محمدشیاع السودانی]موافقت کرده‌ایم».

وی تاکید کرد: «مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشبرد امور موفق شد خیابان‌های عراق را آرام کند و روابط بین‌المللی را تقویت نماید؛ این‌ها نقاط قوتی برای دولت او هستند».

رهبر جریان حکمت ملی با اشاره به اینکه گفت‌و‌گوی واقع بینانه‌ای بین چارچوب هماهنگی و جریان صدر برای شناخت مواضع رسمی آن‌ها وجود نداشته، افزود: جریان صدر شریکی مهم برای چارچوب هماهنگی در روند سیاسی است و مشتاق حضور آن هستیم؛ چارچوب هماهنگی در هنگام تسلیم استعفای جریان صدر، درخواست‌هایی برای بازگشت آن‌ها داشت.

حکیم با اشاره به اینکه «انتخابات اخیر با مسائل زیادی همراه بود» تاکید کرد که "اکثر نیرو‌های چارچوب هماهنگی تمایلی به برگزاری انتخابات زودهنگام ندارند؛ اما به دلیل عدم حضور جریان صدر، انتخابات زودهنگام مورد بحث قرار گرفت. با این حال پیش نیاز‌هایی برای آن وجود دارد که باید قبل از هر گوه اقدامی محقق شوند».

وی در پایان تاکید کرد: «امیدواریم محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان قبل از برگزاری جلسه مجلس نمایندگان استعفای خود را پس بگیرد. این بن‌بست سیاسی تنها از طریق گفتگو و تامین منافع مردم قابل رفع است».

چندی پیش چارچوب هماهنگی شیعیان عراق برای برون رفت از بن‌بست سیاسی پیش آمده بعد از انتخابات، اعلام کرده بود که تنها نامزدش برای نخست وزیری، محمد شیاع السودانی است و هر گونه شایعه [تغییر وی]را رد می‌کند.

جریان صدر از مخالفان سرسخت این گزینه برای نخست‌وزیری دولت بعدی بغداد است و ماه گذشته از طریق هواداران خود، ساختمان پارلمان را اشغال کرد تا جلسات پارلمان برگزار نشود.

با این حال، السودانی روز دوشنبه هفته گذشته طی شرکت در نشستی در ساختمان پارلمان عراق با بیش از ۶۰ نماینده پارلمان این کشور دیدار کرد و به تشریح برنامه‌های دولت خود پرداخت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار